سکوت فیفا در برابر اساسنامه ای که تأییدیه آن معین نیست، روزهای پر سر و صدا در فوتبال ایران

به گزارش مجله سرگرمی، پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال یک ماه پیش به فیفا ارسال شد؛ اما این نهاد بین المللی هنوز هیچ واکنشی به آن نشان نداده و این سکوت معنادار موجی از نگرانی به وجود آورده است.

سکوت فیفا در برابر اساسنامه ای که تأییدیه آن معین نیست، روزهای پر سر و صدا در فوتبال ایران

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری خبرنگاران، تقریباً یک ماه پیش بود که مدیران فوتبال ایران تغییرات مورد نظر فدراسیون جهانی فوتبال را در اساسنامه اعمال کردند و طی مکاتباتی که با مسئولان فیفا داشتند، در نهایت پیش نویس اساسنامه را به سوئیس ارسال کردند تا با تأیید نهایی از سوی فیفا این غائله ختم به خیر گردد؛ اما با گذشت چهار هفته از زمان ارسال پیش نویس اساسنامه هنوز از سوی فیفا تأییدیه ای ارسال نشده و همین موضوع نگرانی های زیادی را هم به وجود آورده است.

بدون شک این تأخیر به وجود آمده و سکوت فیفا در مورد اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران موجی از نگرانی ها را به وجود آورده و دوباره زمزمه سایه شوم تعلیق بر سر زبان ها افتاده است. در این میان برخی سکوت معنادار و طولانی مدت فیفا را مسئله دار می دانند و معتقدند اگر پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال ایرادی ندارد چرا هنوز فدراسیون جهانی آن را تأیید نکرده است؛ در مقابل مدیران فوتبالی ایران هم سیاست سکوت در پیش گرفتند و در مورد جزئیات اصلاح اساسنامه صحبتی بر زبان نمی آورند و فرایند اصلاح اساسنامه از خرداد 98 که با حضور کنندگان فیفا به تهران آغاز شده همچنان شرایط نامعلومی دارد.

ماده جنجالی اساسنامه و موضع فیفا

فدراسیون فوتبال یک نهاد غیردولتی است؛ همین جمله چالش هایی زیادی را به وجود آورد. در ماده یک اساسنامه، فدراسیون فوتبال نهاد عمومی غیردولتی نگارش شد؛ موضوعی که فیفا نسبت به آن واکنش نشان داد و مطرح نمود فدراسیون نمی تواند یک نهاد عمومی غیردولتی باشد و فوتبال ایران رسماً به خاطر این بند جنجالی تهدید به تعلیق شد. برای خروج از این بحران در نامه ای که در ضمیمه اساسنامه اصلاحی برای فیفا ارسال شده عنوان کرده بودند که کمیته ملی المپیک هم چنین ساختار و ماهیت مشابه ای دارد و حتی از سوی نهاد بین المللی هم تأییدیه گرفته است که با استعلامی که فیفا از Ioc گرفت معین شد کمیته ملی المپیک به عنوان نهاد مستقل غیرانتفاعی به ثبت رسیده است!

موضوع بند جنجالی اساسنامه و تهدید جدی فیفا، مدیران فوتبالی ایران را نگران تر از گذشته کرد و در نهایت تصمیم بر آن شد که در پیش نویس اساسنامه نوشته گردد فدراسیون نهاد مستقل و تابع قوانین جمهوری اسلامی است تا خطر تعلیق از فوتبال ایران دور گردد. مدیران هم بر این باورند که تمامی خواسته های فیفا برای استقلال فدراسیون در اساسنامه لحاظ شده و دیگر نباید مسئله ای به وجود بیاید.

اما این پایان ماجرا نبوده و نیست؛ در حال حاضر فیفا یک ماه است که به فدراسیون فوتبال جواب نداده و پیش نویس اساسنامه را تأیید نکرده است. مسئولان ورزش کشور هم معتقدند تمامی خواسته های فیفا در اساسنامه درج شده و حتی به صورت شفاهی آن را تأیید کرده اند اما خروجی در کار نیست. با توجه به اینکه اساسنامه از سوی فیفا تأییدیه ندارد، برگزاری انتخابات هم معین نیست و هم اکنون فدراسیون فوتبال ایران به مدت هشت ماه از دی ماه سال گذشته با سرپرست اداره می گردد. اما تعلل فیفا در تأییدیه اساسنامه فدراسیون فوتبال هم موضوع نگران کننده ای است؛ این نهاد بین المللی در مورد اساسنامه فدراسیون فوتبال هیچ واکنشی نشان نداده و شاید این سکوت معنادار به عدم اطمینان مسئولان فیفا به مدیران فوتبال ایران برمی گردد.

فیفا به استقلال فدراسیون های فوتبال تأکید بسیار زیادی دارد و معتقد است فدراسیون های فوتبال نباید هیچ وابستگی به ارگانی داشته باشند و حالا ماهیت فدراسیون فوتبال در اساسنامه به گونه ای درج شده است که شاید برای آن ها شائبه برانگیز شده است. فیفا برای اینکه استقلال فدراسیون فوتبال را حفظ کند؛ نهاد عمومی غیردولتی را نپذیرفت و حالا قطعاً در حال بررسی است که به صورت دقیق تابعیت از قوانین جمهوری اسلامی را بررسی کند تا وابستگی و دخالتی وجود نداشته باشد؛ اما گویا هنوز روی برخی جزئیات به نتیجه نرسیده و به همین خاطر است که آن را تأیید نکرده است.

البته علی کفاشیان، نایب رئیس فدراسیون فوتبال در مورد علت سکوت فیفا گفته است: در دوران ریاست من هم وقتی اصلاحات انجام شد و به فیفا می رفت، آن ها پاسخی نمی دادند و الان هم پاسخی نداده اند که می تواند مبنی بر نبودن ایراد در اساسنامه باشد. چون اگر اساسنامه اشکالی داشت، سریعاً پاسخ می دادند. با توجه به گفته کفاشیان اگر سکوت فیفا به معنی تأیید اساسنامه باشد؛ قطعاً مدیران فوتبالی باید در شرایط فعلی دست به کار شوند و با استعلام از فیفا مطمئن شوند اساسنامه دیگر ایراد ندارد و با خیال راحت انتخابات را برگزار کنند؛ البته گویا فدراسیون از بازه جدول زمانبندی مصوب فیفا عقب افتاده و به جای مهر، قرار است انتخابات را در اواخر آبان یا اوایل آذر برگزار کند.

در میان جنجال هایی که بر سر اساسنامه فدراسیون فوتبال وجود دارد؛ قرار است تا چند روز دیگر سرنوشت رأی پرونده شکایت 6/5 میلیون یورویی ویلموتس معین گردد و قطعاً فوتبال ایران روزهای پر سر و صدایی خواهد داشت چرا که در صورت محکوم شدن ایران در این پرونده خسارت سنگینی به فدراسیون فوتبال متحمل می گردد و آن وقت برخورد با مدیران متخلف در این پرونده از سوی نهادهای قضایی ماجراهای تازه ای را به وجود خواهد آورد.

4057/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1230

به "سکوت فیفا در برابر اساسنامه ای که تأییدیه آن معین نیست، روزهای پر سر و صدا در فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت فیفا در برابر اساسنامه ای که تأییدیه آن معین نیست، روزهای پر سر و صدا در فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید