رویکردمان توجه به نوآوری است

به گزارش مجله سرگرمی، دبیر رشته خوشنویسی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شرح داد که در این دوره از جشنواره، رویکرد رشته خوشنویسی توجه به نوآوری است ولی همچنان کیفیت در درجه اول اهمیت قرار گرفته است.

رویکردمان توجه به نوآوری است

به گزارش خبرنگاران ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، امیراحمد فلسفی، دبیر رشته خوشنویسی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، درباره این بخش شرح داد: سال جاری رشته خوشنویسی در جشنواره هنرهای تجسمی فجر درهر دو بخش کلاسیک (مثل نستعلیق، شکسته، نسخ، ثلث و...) و بخش مدرن (نقاشی خط) آنالیز و داوری خواهد شد؛ البته به خاطر شرایط عمومی جشنواره، همه آثار راه یافته به جشنواره با هم داوری می شوند، یک جایزه اصلی و یک جایزه تقدیری در این بخش خواهیم داشت و در داوری فرقی بین آنها نخواهد بود.

دبیر خوشنویسی یازدهمین جشنواره تجسمی فجر همچنین گفت: رویکرد جشنواره سال جاری توجه هنرمندان به معاصر بودن آثار است. در مورد خوشنویسی کلاسیک هم امیدواریم هنرمندان سال جاری با آثار و ترکیبات بدیع شرکت نمایند و فراتر از قالب های معمول و همیشگی، با شکل تازه ای از هنر کلاسیک خوشنویسی روبه رو باشیم. امیدواریم شاهد حضور هنرمندانی باشیم که با تکیه بر اصول و قواعد خوشنویسی، دست به پدید آوردن آثار متفاوتی بزنند.

او تاکید نمود: پیش بینی می گردد میان کسانی که در بخش کلاسیک اثر می فرستند، تعداد قابل توجهی از هنرمندان باتجربه و متبحر حضور داشته باشند. ممکن است علی رغم اینکه فراخوان، هنرمندان را به خلاقیت در کار خود و خلق آثار بدیع دعوت نموده است، تعداد زیادی کار با این رویکرد به دبیرخانه ارسال نگردد. بنابراین، در صحنه رقابت آثار کلاسیک معمول و کلاسیک نوترکیب و همین طور نقاشی خط، با هم باید سنجیده شوند و از قبل نمی توان پیش بینی کرد که کدام نوع از آثار بیشتر و بهتر ظاهر خواهند شد؛ البته معیار اصلی انتخاب، برای داوران، کیفیت اثر خواهد بود.

وی گفت: خوشنویسی بدون شک یکی از ارکان مهم هنر ایرانی به خصوص پس از اسلام است. بنابراین بخش زیادی از آثار هنری ما در طول تاریخ، خوشنویسی است که به ویژه از پنجاه سال پیش تا به حال این هنر تولد و رشد دوباره ای داشته و مورد توجه و علاقه بسیاری قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: خوشنویسی یکی از دو هنر بزرگ اسلامی است و امروز می بینیم هنرمندان ما در این رشته با تلاشی پنجاه ساله هم در خوشنویسی کلاسیک وهم مدرن، شهرت و مقبولیتی بین المللی کسب نموده اند. این هنر مخاطبان بسیاری دارد و مردم به صورت های گوناگونی از آن بهره مند می شوند. با این زمینه فرهنگی، هنرمندان خوشنویس بسیاری در همه جای ایران به هنرآفرینی می پردازند و به همین دلیل لازم بود که خوشنویسی در بخشی مستقل در جشنواره تجسمی فجر حضور داشته باشد.

فلسفی گفت: هنرمندان تا دوم دی ماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه ارسال نمایند. سال جاری روش شرکت در جشنواره اینترنتی است و هنرمند پس از ثبت نام، فایل اثرش را برای دبیرخانه ارسال می نماید و مرحله اول انتخاب آثار بر اساس همان فایل است.

وی شرح داد: اصل آثار پس از انتخاب اولیه به دبیرخانه ارسال می گردد و سپس تعدادی به تناسب ظرفیت نمایشگاه و کیفیت اثر به بخش نمایشگاه جشنواره راه خواهند یافت. این آثار در کتاب جشنواره چاپ خواهند شد. همچنین به همه راه یافتگان به نمایشگاه جشنواره، گواهی شرکت و کتاب جشنواره اهدا خواهد شد.

دبیر خوشنویسی جشنواره همچنین درباره داوران این رشته گفت: در این بخش سه نفر از بهترین و بزرگ ترین استادان خوشنویسی کشور دعوت شدند؛ البته استادان بزرگ دیگری هم در کشور داریم که به خاطر محدودیت تعداد داوران نتوانستیم از آنها دعوت کنیم.

او گفت: در هر عرصه ای که امکان دیده شدن به آثار هنری بدهیم، زمینه برای کشف و رشد استعدادها فراهم می گردد. این اتفاق در جشنواره های متعدد خوشنویسی کشور می افتد ولی جشنواره تجسمی فجرسال جاری، به خاطر اعتباری که دارد انگیزه بیشتری به هنرمندان خوشنویس به ویژه هنرمندان جوان می دهد که کارشان توسط هنرمندان بزرگ دیده گردد و روی دیوار جشنواره بیاید. طبیعتا اگر این جشنواره هر سال امکاناتش بیشتر باشد، زمینه مناسب تری برای کشف استعدادهای جوان فراهم می گردد.

امیراحمد فلسفی در خاتمه گفت: داوران ما برای هر سه مرحله گزینش ثابت هستند. ولی آثار از سه مرحله آنالیز عبور خواهند کرد تا برگزیده نهایی و نیز یک اثر تقدیری مشخص گردد.

غلامحسین امیرخانی، نصرالله افجه ای و یدالله کابلی خوانساری داوری این رشته را به عهده دارند.

یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی در بهمن ماه 1397 برگزار می گردد. در این جشنواره سید امیر سقراطی دبیری هنری و محسن سلیمانی دبیری اجرایی را عهده دار هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 106

به "رویکردمان توجه به نوآوری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکردمان توجه به نوآوری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید