روایت خواننده پالت از اعتیاد به کتاب خبرنگاران

به گزارش مجله سرگرمی، امید نعمتی با بیان این که در نوجوانی معتاد کتاب خواندن شده بود، به سطح پایین ترانه های امروزی اشاره می نماید و از این که چطور وصل کردن شعر حافظ به برخی آهنگ ها وصله ناجور می گردد، می گوید.

روایت خواننده پالت از اعتیاد به کتاب خبرنگاران

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران؛ امید نعمتی خواننده(گروه پالت)، ترانه سرا و آهنگساز که به تازگی کتاب صوتی کیمیاگر نوشته پائولو کوئلیو (ترجمه حسین نعیمی/ نشر ثالث) و پیش تر نیز هیپی را از همین نویسنده برزیلی (با ترجمه امیرمهدی حقیقت/ نشر چشمه) در رادیو گوشه خوانده، نخست درخصوص این آثار و این که چطور به سراغ خواندن کتاب صوتی رفته است، اظهار کرد: من همواره کتاب های صوتی را دوست داشته ام و در ماشین و موقعیت های مختلف هم به آن ها گوش می دهم، ولی به پیشنهاد دوستان، اول هیپی پائولو کوئلیو را خواندم و بعد از آن دوستان مجددا پیشنهاد دادند تا چند کتاب دیگر را هم از این نویسنده بخوانم؛ بنابراین قرار شد تا کتاب کیمیاگر و کوه پنجم را هم بعد از آن بخوانم و کتاب صوتی کیمیاگر فراوری شد که برای من تجربه باحالی بود.

نعمتی در ادامه از ارتباط خود با دنیای کتاب و کتاب خوانی چنین روایت کرد: ارتباط من با فضای کتاب خوب است. از نوجوانی معتاد کتاب خواندن شده بودم و این طور بود که حتی در مدرسه وقتی معلم ها درس می دادند، من در جامیزی کتاب می خواندم و خیلی درگیر آن شده بودم. اول از همه، از کتاب های کودک و نوجوان کانون پرورش فکری آغاز به خواندن کردم، به مرور جلوتر آمدم و در دانشگاه به واسطه رشته تحصیلی ام که در ارتباط با هنر های تجسمی بود، به خواندن آثار مربوط به تاریخ هنر، نشانه شناسی و فلسفه پرداختم و به همین ترتیب همواره می خوانم.

او سپس در پاسخ به سوالی درباره پیوند میان کتاب و موسیقی در فرایند کاری خود و نیز شرایط این پیوند در جامعه امروز اظهار کرد: من فکر می کنم کتاب در هر کار و هنری تاثیرگذار است، به هر حال وقتی عمل خلاقه انجام می دهیم، هر چه تجربیات بیشتری در زندگی کسب نموده باشیم، بیشتر می توانیم از آن ها استفاده کنیم و یکی از تجربه های مهمی که می توان داشت، خواندن کتاب است. مثلا کتاب خواندن من در دوره نوجوانی خیلی در ناخودآگاهم تاثیر گذاشته و گاهی یک دفعه حین نوشتن شعر یا ملودی متوجه این تاثیر می شوم.

امید نعمتی همچنین با بیان این که اصولا در سطح کلان بین موزیسین ها و کتاب خیلی رابطه خوبی وجود ندارد، گفت: متاسفانه در سال های زیادی که با موزیسین های مختلف در ارتباط بوده ام، خیلی کم دیده ام که کتاب بخوانند و فیلم خوب ببینند. درحالی که به نظرم این واجب است و فرد نمی تواند بگوید که من موزیسین هستم، چیز هایی را هم در دانشگاه یاد گرفته ام و می خواهم همین ها را اجرا کنم، واجب است که کتاب بخواند و فیلم و حتی نقاشی ببیند؛ همه این ها در کنار هم می تواند شخصیت یک هنرمند را شکل دهد.

او در ادامه سطح ترانه هایی را که این روز ها نوشته و خوانده می شوند، بسیار پایین دانست و دراین باره شرح داد: من اصلا با آن ها ارتباط برقرار نمی کنم. وقتی شعر هایی از شاعرانی خوانده اید که تک تک شان پر از ایده و خلاقیت بودند و دنیا بینی عمیقی داشتند و آن وقت این ترانه ها را گوش می دهید، می بینید که فقط وقت تان را تلف می کنید و به نظر من آن ها خیلی سطحی و پیش پا افتاده هستند.

خواننده گروه پالت در پاسخ به این که این سطح از ترانه ها را می توان به تبع افت سلیقه مردم دانست یا ماجرا برعکس است اعلام کرد: این یک چرخه است و هر دو بر هم تاثیر دارند. اگر از رسانه ها - خصوصا تلویزیون - شعر و موسیقی خوب پخش گردد، بدون شک باعث می گردد مردمی که در جامعه زندگی می نمایند هم سطح آگاهی بیشتری داشته باشند. از طرفی نبود آموزش در زمینه موسیقی هم روی مردم تاثیرگذار است. ادبیات به نسبت موسیقی در مدارس خوب تدریس می گردد. من به خاطر دارم که متن ها و شعر های خیلی خوبی در کتاب های مان بود، ولی موسیقی که اصلا در مدارس تدریس نمی گردد؛ بنابراین وقتی سطح آگاهی مردم نسبت به چیزی پایین باشد، آن وقت جا برای کسانی باز می گردد که هر چه دوست دارند، می گویند و مخاطب هم دارند.

او که در بعضی آثار خود به سراغ خواندن شعر شاعرانی، چون سعدی رفته است، درباره پارامتر های لازم برای مراجعه خوانندگان به شعر شاعران کلاسیک و معاصر و نیز علت نامناسب بودن بعضی آثار در این زمینه گفت: به نظر من باید دید خواننده ای که به سراغ شعر شاعرانی مثل حافظ، باباطاهر یا در شعر نو به سراغ اخوان می رود، چقدر با این شاعران زندگی نموده است و با آن ها درگیر بوده؛ چقدر مثل خیام یا مولوی زندگی می نماید، اگر این صادقانه باشد قطعا کار جواب بهتری خواهد داد، اما اگر این طور باشد که یک عده بخواهند آهنگی بسازند و شعر هم نداشته باشند و به سراغ دیوان حافظ بفرایند، و شعر را به نحوی به آهنگ شان وصل نمایند، این وصله ناجور می گردد، چون هنوز در عمق شعر حافظ و خیام غرق نشده اند و آن را می خوانند و به نظر من، کار به این شکل خیلی هم ماندگار نخواهد بود.

امید نعمتی در سرانجام به دغدغه همیشگی اش برای ادبیات اشاره و اعلام کرد: یکی از دغدغه های من در زندگی همواره ادبیات بوده است و برای همین حتما باز هم سراغ خواندن کتاب صوتی می روم. دوست دارم کتاب های دیگری را که مورد علاقه ام هستند بخوانم و این کار را ادامه بدهم. امیدوارم که شرایط کرونایی هم زودتر تمام گردد تا کنسرت ها دوباره آغاز شوند، ما (گروه پالت) هم در این مدت تمرین می کنیم و این زمان تعطیلی فرصتی است تا درباره ایده هایی که داشته یم، اما فرصت اجرای شان نبوده، فکر و آن ها را اجرا کنیم؛ ایده هایی هم برای آلبوم های بعدی داریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1587

به "روایت خواننده پالت از اعتیاد به کتاب خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت خواننده پالت از اعتیاد به کتاب خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید