راه های تشخیص رژیم های تقلبی ، یک رژیم چاقی و لاغری استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش مجله سرگرمی، زندگی امروز / در دنیا امروز به علت تغییر شیوه زندگی، شیوع چاقی بویژه در خانم ها روبه افزایش است. بنابراین برای کاهش عوارض چاقی باید جامعه را در خصوص تغذیه مناسب مطلع تر کرد. افزایش وزن و چاقی اثرات نامطلوبی همانند ایجاد دیابت، بیماری های قلبی عروقی و سرطان ها را به همراه دارد. استفاده از سایت های تغذیه ای گوناگون به وسیله افراد افزایش یافته است.

راه های تشخیص رژیم های تقلبی ، یک رژیم چاقی و لاغری استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش زندگی امروز به نقل از سلامت نیوز، سایت های غیرمجاز اینترنتی که مردم برای مشاوره در زمینه مسائل تغذیه ای استفاده می کنند؛ پایه علمی ندارند و از این سایت ها به جای افراد مجرب و آموزش دیده، عموما از اطلاعات محدود بازاریابان کالاهای تجارتی استفاده می شود. آنچه اهمیت دارد؛ تشخیص علمی بودن رژیم های چاقی و لاغری اینترنتی و بعلاوه برترین راه های لاغری می باشد .

عوارض چاقی

بیماری هایی چون دیابت ـ هیپرلیپیدی ـ کاهش طول عمر ـ سرطان ـ تنگی تنفس ـ سنگ صفرا ـ مسائل باروری و زایمان و ... برای فرد ایجاد می شود. چاقی شکمی هم مسائلی مانند دیابت و افزایش قند خون و عدم تعادل قند خون، افزایش چربی های خون و افزایش فشار خون، کاهش طول عمر و امید بر زندگی و بعلاوه کاهش تناسب و زیبایی اندام برای افراد را به همراه دارد.

چاقی شکمی

اندازه دور شکم در خانم ها کمتر از 80 سانتیمتر طبیعی و با رنگ سبز و بین 88 ـ 80 هشدار و زرد رنگ می باشد . اگر به اعدادی بالاتر از 88 باشند، خطرناک و قرمز رنگ است . اما در آقایان این اعداد فرق دارد، تا 94 سانت طبیعی و سبز رنگ و بین 102 ـ 94 هشدار و زرد رنگ و بالاتر از 102 خطر ناک و قرمز رنگ می باشد .

کاهش وزن کلی بدن تا رسیدن به شاخص توده بدن بین 25 ـ 20 که خود به خود باعث لاغری کلی بدن و در نتیجه شکم می شود؛ بعضی تصور می کنند که در ناحیه شکم آب جمع شده و باعث عظیم شدن شکم آنها شده است . روزانه 5/2 لیتر حجم آب مصرفی است که به همان اندازه از کلیه ها دفع میشود. در حالی که افزایش وزن به صورت چربی ابتدا در ناحیه شکم و سپس ران ها و باسن می شود.

کمربند و شکم بند وسایر وسایل لاغری

باور غلطی درباره کمربندها و شکم بند های لاغری وجود دارد که افراد باید بدانند این کمربند ها بیشتر آب میان بافتی را کاهش می دهند و تاثیری در کاهش چربی شکمی ندارند.کمربند های لاغری در دو نوع حرارتی و لرزشی وجود دارند؛ ولی هیچیک مجوز FDA (اداره غذا و دارو آمریکا) را ندارند. با

لرزش و حرارت این کمربندها فقط آب میان بافتی کاهش می یابد ؛ اگر چربی ها حرکت کنند و وارد جریان خون شوند ممکن است باعث ایجاد خطر سکته قلبی و مغزی به وسیله مسدود کردن عروق هم شوند . نمی توانیم از امواج مغناطیسی بر بدن به اسم روش لاغری استفاده کرد ، زیرا برای ضربان قلب و مغز ممکن است مضر باشد و ایجاد تهوع ، سردرد و سرگیجه مینماید . استفاده از آنها نمی تواند دائمی باشد و بی اثرند؛ گوشواره های مغناطیسی از جنس ژرمانیوم تهیه شده و تاثیری در کاهش چربی ندارد.

رژیم اینترنتی و بازاریابی کالاهای تجارتی

با تایپ واژه چاقی در اینترنت، بیش از پنج میلیون مطلب ازآدرس های مختلف به زبان فارسی باز میشود. و جستجوگر با انبوهی از اطلاعات بدون شناسنامه و مرجع روبرو میشود.یکی از علائم تشخیص درستی و نادرستی رژیم های چاقی و لاغری که در شبکه های مجازی و اینترنت وجود دارد؛ حاشیه های تبلیغاتی جهت مصرف محصولات تجاری مختلف است. نکته ای که در آنها مشهود است آن است که نگارنده مطلب و رژیم باید معینات و تخصص و رشته خود را ثبت کند و معین شود که از کدام ارگان علمی و یا از انجمن های علمی صادر شده است که معمولا وجود ندارد. هیچ یک از متخصصان تغذیه اقدام به ارائه رژیم غذایی اینترنتی نمی کنند؛ بنابراین بادقت در رژیم های اینترنتی متوجه خواهیم شد که رژیم ها تنها به هدف تبلیغات و بازار یابی کالا اجرا شده است و بنابراین مراجعه به اینترنت و یا افراد غیر رشته تغذیه، راه علاج چاقی و لاغری نیست و باید به متخصص مربوطه مراجعه کرد .

باورهای نادرست لاغری

نباید به منظور بازاریابی واژه لاغری و یا رژیمی را به هر ماده غذایی و خوراکی چسباند. مثلا روغن کانولا یک روغن رژیمی و یا سرکه لاغری و..باید دانست هیچ ماده غذایی باعث لاغری نمی شود . فقط آب چاق کننده نیست. در باره نوشابه های رژیمی باید دانست که: نوشابه رژیمی که حاوی فتیل الانین ، ساخارین ، اسپارتام ، اسه سولفام کا ( قند های مصنوعی ) می باشند، هم چاق کننده هستند علاوه بر آن برای خانم های حامله توصیه نمیشوند ومصرف آنها اشتیاق بیشتر ، خوردن پیدا می شود چون حس می کنند که این نوشابه ها چاق کننده نیستند و باعث افزایش ولع به خوردن میشوند. واژه رژیمی به معنای کم کالری نیست و نمی توان نا محدود آنها را مصرف کرد .

تبلیغات در گذشته در خصوص آب درمانی زیاد بوده و حتی مصرف تا روزی 6 لیتر هم توصیه میشده است. که علمی نیست . زیرا چنین رژیمی سبب رقیق شدن شیره گوارشی ، ادم (ورم) و سوء تغذیه افراد می شود . مصرف آب کرفس ، شوید ، جعفری تاثیری در لاغری ندارند . ترشی ، سرکه ، آب لیمو ، لواشک ، آلوچه ، آبغوره سبب افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن بدن می شوند و از آنجایی که آب غوره حاوی نمک است سبب افزایش فشار خون در افراد هم می شود. فرم ترانس ، نمک ، روغن جامد و شکر در بیسکوئیت ها باعث چاقی می شود .

حذف وعده های غذایی

حذف وعده های غذایی نه تنها سبب لاغری نمی شود؛ بلکه چاقی اندام ها را هم در پی دارد. نخوردن صبحانه باعث افزایش چاقی می شود . چون بدن دائم حرص و ولع دارد تا جبران گرسنگی را بنماید. حذف نان و برنج هم به طور کامل اشتباه است؛ زیرا سلول های عصبی احتیاج به کربوهیدرات دارند و 60% انرژی باید از اینها تامین شود .

راههای تشخیص رژیم های غذایی چاقی و لاغری غیر علمی و تقلبی

یکی از علائم تشخیص درستی و نادرستی رژیم های چاقی و لاغری در شبکه های مجازی و اینترنتی، وجود حاشیه های تبلیغاتی چشمک زن، جهت محصولات تجاری مختلف با هدف تبلیغات و بازار یابی کالاها است. نام و تخصص و رشته تحصیلی نویسنده مطلب هم معلوم نیست.

گاهی افرادی اقدام به توزیع رژیم های غذایی از قبل آماده و پرینت شده به مراجعین میکنند، در واقع قبل از رویت بیمار نسخه اش را پیچیده اند! باسم مثال بعضی از پزشکان متخصص، پزشکان عمومی، فیزیوتراپها، کارشناسان فیزیولوژی ورزشی، تربیت بدنی، مدیران باشگاههای ورزشی و حتی موسسات زیبایی پوست و مو و آرایشگاهها و یا ..شامل میشود. و بابت آن هزینه هم دریافت میکنند. این رژیم ها عموما ازاینترنت اقتباس و یا مستقیما پرینت شده اند وفاقد وجاهت علمی هستند.

ارائه رژیم غذایی یکسان برای همه مراجعین چاق و لاغر، بدلیل عدم توانایی رژیم نویسی. در حالی که با توجه به شرایط هر فرد باید رژیم خاصی ارائه داد و یک نسخه را نمی توان برای همه افراد پیچید. از نظر قانونی و علمی وشرعی، تجویز یک رژیم کپی شده و یکسان برای چاقی و لاغری به همه افراد، خلاف محسوب میشود، چرا که هر شخص، اندازه جثه ، قد ، وزن و اندازه دور شکم واز نظر هورمونی، فیزیولوژیک، شرایط مالی وعادات غذایی متفاوت دارد، بنابراین تجویز رژیم غذایی یکسان برای همه اقدامی غیر علمی و با سلامت فرد مغایرت دارد.

رژیم های غذایی که کارشناسان و متخصصان تغذیه طی زمان مشاوره به افراد آموزش میدهند، حاصل تشخیص نوع مشکل مراجعه کننده، با طراحی، برنامه ریزی و عموما همچون نسخه نویسی دارویی، دارای نگارش دستی و غیر تایپی است. و صرفا جهت همان فرد مراجعه کننده طراحی شده است و برای فرد دیگری قابل استفاده نیست.

مشاوره تغذیه و رژیم درمانی میبایست بصورت حضوری (غیر اینترنتی) انفرادی وخصوصی بوده وبدون حضور فرد دیگر وحداقل به مدت نیم ساعت صورت پذیرد.

در رژیم های غیر علمی، بدلیل عدم آشنایی آنان با علم و رشته تغذیه و رژیم های غذایی، تجویز داروهای شیمیایی دارای عوارض جانبی فراوان در دراز مدت از جمله کورتون و دگزامتازون وسیپروهپتادین و... برای افراد لاغر و یا تجویز انواع دمنوش،کرفس، چای سبز، زیره، لیمو و... برای افراد چاق می کنند. کارشناسان و متخصصین تغذیه احتیاجی به تجویز هیچیک از آنها نداشته و رژیم غذایی علمی مبتنی بر کتب مرجع دانشگاهی تنظیم میکنند.

معینات رژیم غذائی علمی و استاندارد:

تمام مواد مغذی مورد احتیاج روزانه بدن را در بر بگیرد .

رژیم غذائی براساس سن ، جنس، اندازه فعالیت بدنی، شرایط فیزیولوژیک و عادات غذایی فرد برنامه ریزی شود.

فرد در طول روز احساس گرسنگی و ضعف ننماید .

دارای مواد غذایی در دسترس باشد .

نباید دچار عوارض چون ریزش مو، افسردگی، ضعف و بیحالی و چروکیدگی پوست شود.

دارای همه وعده های غذایی صبحانه، میان وعده صبح، ناهار، عصرانه، شام و قبل از خواب باشد.

منبع: زندگی روز
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1792

به "راه های تشخیص رژیم های تقلبی ، یک رژیم چاقی و لاغری استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های تشخیص رژیم های تقلبی ، یک رژیم چاقی و لاغری استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید