دانشگاه شیکاگو چه قدر به تعهد خود پایبند بود؟

به گزارش مجله سرگرمی، الواح هخامنشی به آمریکا و دانشگاه شیکاگو فرستاده شد تا جرج کمرون به عنوان یکی از معدود آگاهان زبان حک شده روی الواح آن ها را رمزگشایی کرده و بخواند و پایان نتایج مطالعات اش را به ایرانی ها بدهد و به نظر می رسد او و همکاران اش همه تلاش شان را برای به پایان رساندن این پروژه به کار بستند و تا حدودی نیز پیروز بودند، اما نتایج مطالعات تا امروز چه قدر در اختیار محققان ایرانی قرار گرفته است؟

دانشگاه شیکاگو چه قدر به تعهد خود پایبند بود؟

به گزارش خبرنگاران، الواح هخامنشی این روزها زیاد سر زبان ها بوده، به خصوص بعد از بازگشت محموله چهارم آن از آمریکا، به عنوان یکی از مجموعه های ارزشمندِ تاریخی که بخش زیادی از آن، بیش از 80 سال در اختیار دانشگاه شیکاگو قرار داشت تا مطالعه و خوانده شود. اقدامی که بعد از استرداد بخش چهارم این گل نوشته های تاریخی، دغدغه بسکمک از پژوهشگران، باستان شناسان و فعالان تاریخی است که آن نتایج چه شد و اصلا در این مدت زمان چه تعداد از این آثار مطالعه و بررسی شدند.

طبق آنچه کریستوفر وودز - رییس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو - گفت که تا کنون6500 تبلت، 850 لوحه آرامی و 250 متن درباره لوحه های آرامی خوانده شده و بیش از 4000 مُهر که روی تبلت ها وجود داشته، رمزگشایی شده اند که پژوهش های آن ها آنلاین در دسترس است و هر شخصی می تواند آن ها را به صورت آنلاین و رایگان مطالعه و بررسی کند، در واقع هر آنچه از سوی موسسه شرق شناسی شیکاگو در زمینه الواح باستانی ایران اجرا شده و توسط ما به چاپ رسیده را می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای از وبسایت موسسه دانلود و مطالعه کنید.

با مطرح شدن این صحبت ها در نشست خبری رونمایی از الواح که دهم مهر در موزه ملی ایران انجام شد، اما برخی باستان شناسان و محققان ایرانی گفتند هنوز این امکان فراهم نشده است و نمی توان نتایج مطالعات را در سایت موسسه دید.

شاهرخ رزمجو - عضو هیئت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه تهران که تاکنون بخش زیادی از الواح بازگشت داده شده به ایران و حتی بخشی از الواح موجود در شیکاگو و نحوه نگهداری آن ها را بررسی کرده است، اما درباره مطالعات اجرا شده و لزوم دقت مطالعه روی این آثار به خبرنگاران توضیح می دهد.

او می گوید: مطالعاتِ اجرا شده روی الواح هخامنشی از ابتدا به پژوهشگران داده می شد و اطلاعاتِ هر پژوهشی روی الواح در اختیارِ پژوهشگرانی که به آنها نیاز داشتند، قرار می گرفت، تاکنون نیز اطلاعات به دست آمده، برای پژوهش آزاد در اختیار پژوهشگران، ایرانی و غیر ایرانی قرار داده شده است.

او درباره ایجاد یک سایت اینترنتی برای استفاده از اطلاعات الواح هخامنشی توسط عموم مردم که رییس موسسه شرق شناسی شیکاگو به آن اشاره کرده، می گوید: این تصمیمی سال ها پیش گرفته شد. آنها تصمیم دریافتد اطلاعات هر گل نوشته را در وب سایتی با عنوان گل نوشته های باروی تخت جمشید قرار دهند که ترجمه ها نیز در آنجا قرار گرفته است و با تحقیقات اجرا شده، این اطلاعات به طور مرتب به روز می شود.

وی با تاکید بر این که تاکنون این طور نبوده که پژوهشگران ایرانی اطلاعاتی را درباره الواح در خواست کنند و پژوهشگران دانشگاه شیکاگو آنها را در اختیار ایرانی ها قرار ندهند، اظهار می کند: تازه ترین یافته ها و اطلاعات الواح به طور مرتب در سمینارها، کنفرانس ها و سخنرانی های علمی در جهان ارائه می شود. همچنین با شکل دریافت یک همکاری مشترک، طبیعتا این اطلاعات به شراکت گذاشته می شود. در واقع همگان در اطلاعاتی که در این کتیبه ها وجود دارد، سهیم هستند و مرز و ملیتی برای این الواح و اطلاعات آنها وجود ندارد. البته در مقابل هم انتظار می رود حق مالکیت معنوی پژوهشگران اصلی، محترم شمرده شود.

این پژوهشگر با اشاره به این که در زمان کشفِ الواح هخامنشی در تخت جمشید در سال 1933، امکان ترجمه این الواح در ایران وجود نداشت، ادامه می دهد: حتی در هیات باستان شناسیِ هر دو گروه ایرانی و آمریکایی نیز کسی اطلاعات و زمان کافی برای بررسی این الواح نداشت. بنابراین با کشفِ آن ها، قرار شد الواح به صورت امانت به دانشگاه شیکاگو فرستاده شوند، تا پژوهشگرانی مانند جرج کَمِرون مطالعه مورد نیاز را روی الواح انجام دهند و سپس مجموعه به کشور برگردانده شود.

رزمجو از ادامه مطالعه روی بخش عظیمی از الواح باقیمانده در شیکاگو که کمتر سالم هستند، خبر می دهد و می افزاید: این کار باید ادامه پیدا کند. این بایگانی شامل یک خط و زبان نیست، بلکه به جز ایلامی، الواحی به فارسی باستان، آرامی، یونانی، بابلی و فریگی نیز وجود دارند. مشکل دیگر اینجاست که قطعات شکسته و خرد شده ای هم هستند که به شدت صدمه دیده اند. الواحی که تعدادشان بسیار زیاد است.

وی با تاکید بر اینکه خوانش و بررسی و تحلیل الواح، به این سادگی ها نیست، بیان می کند: خواندن الواح فقط دست دریافت و از روی متن خواندن نیست، بخش عمده این کار تجزیه و تحلیل جزئیات و متن آنهاست. برخی از متن ها نیز دارای خراشیدگی یا آسیب هستند که باعث می شود خواندن متن سخت شود. گاهی وجود یک خراش روی نشانه های متن می تواند باعث شود که آن نشانه جور دیگری خوانده شود و واژه معنای دیگری پیدا کند.

او با اشاره به این که ممکن است یک لوح را بتوانیم در پنج دقیقه بخوانیم و لوح دیگر را بعد از 20 سال هم نتوانیم به طور کامل بخوانیم، اظهار می کند: این پیچیدگی ها باعث شده تا خوانش الواح بسیار زمان بر شود. هر چند خط ایلامی چیز سختی نیست، هر کسی می تواند این خط را بیاموزد اما از زبان آن شناخت محدودی وجود دارد. هم اکنون دانشجویان متعددی در جهان به آموختن این خط و زبان مشغول اند. البته نکته مهم، داشتن درک درست از متن و اطلاعات آن است که در کنار خط و زبان به افراد آموزش داده می شود.

به اعتقاد وی؛ کار کردن نه فقط روی این مجموعه الواح، بلکه هر مجموعه مشابهی دقت، زمان و کار خاص خود را می برد. کار روی یک مجموعه با ده ها هزار لوح کار ساده ای نیست که بتوان به سرعت آن را جمع کرد و به هیچ وجه از عهده یکی دو نفر ساخته نیست. این پژوهش، نیاز به کار گروهی و سال ها کار مداوم دارد.

او که پیش از استرداد بخش چهارم الواح، روی نمونه های بازگشت داده شده در سال های گذشته در موزه ملی ایران کار کرده است، ادامه می دهد: در سال 1329، یک مجموعه با بیش از 35 هزار خرده لوح به ایران بازگردانده شد. این الواح در سال 1381 از انبار به بخش هخامنشی در موزه ملی ایران برده شد. حدود دو سال روی آن خرده لوح ها کار مطالعاتی انجام شد و آنها را به کمک یک تیم از دانشجویان آموزش دیده داوطلب و علاقمند طبقه بندی کردیم، اما ادامه کار به دلایلی متوقف شد. با این وجود همه 35 هزار لوح در ایران، به دقت طبقه بندی شده اند و نتایج آن هم منتشر شده است.

وی الواح هخامنشی را بایگانی بی نظیری از دوره هخامنشی می داند و ادامه می دهد: مجموعه ای از ده ها هزار لوح در اختیار داریم که یک مقطع و یک برش بسیار کوچک، اما عمیق و عالی از دوره هخامنشی را نشان می دهد. در واقع اطلاعاتی که این مجموعه به ما می دهد، معمولا از کتیبه های سلطنتی نمی گیریم. این اطلاعات به نوعی پشت صحنه سیستم اداری است که حکومت هخامنشی را می گردانده است. همچنین، غنی ترین مجموعه از نقش های هخامنشی در نقش مهرهای این الواح است که روی بسکمک از نقش های آن ها هنوز کار نشده اند. این مجموعه، در واقع غنی ترین مجموعه هنر تصویری هخامنشی محسوب می شود که از نظر هنری و باستانشناسی نیز اهمیت بسیار دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 477

به "دانشگاه شیکاگو چه قدر به تعهد خود پایبند بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه شیکاگو چه قدر به تعهد خود پایبند بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید