خبرنگاران ترور یک استاد دانشگاه در شرق عراق

به گزارش مجله سرگرمی، تهران - خبرنگاران- منابع خبری عراق چهارشنبه شب از ترور استاد و معاون رییس دانشکده پزشکی المناره در استان عراق در شرق این کشور خبر دادند.

خبرنگاران ترور یک استاد دانشگاه در شرق عراق

به گزارش خبرنگاران از بغداد الیوم، به گفته شاهدان عینی، این استاد دانشگاه که احمد الشریفی نام داشته است توسط دو موتور سوار در مرکز شهر العماره مرکز استان میسان ترور شده است.

وزارت آموزش عالی و پژوهش علمی عراق، ترور این استاد دانشگاه را به شدت محکوم کرد.

یک مسؤول امنیتی روز چهارشنبه در این باره به بغداد الیوم گفت که نیروهای امنیتی یک فرد مشکوک در مورد پرونده الشریفی را بازداشت نموده اند.

این منبع اضافه نمود که این فرد یک داروساز است که پیشتر این استاد را تهدید و الشریفی علیه او شکایت نموده بود.

کمیسیون عالی حقوق بشر نیز روز چهارشنبه ضمن درخواست برای حمایت از استادان دانشگاه ها، نسبت به بازگشت حمله به استادان دانشگاه و ترور آنان هشدار داده است.

ترور و آدم ربایی در عراق که روزنامه نگاران و فعالان جوان عراقی را هدف قرار می دهند، به شدت افزایش یافته است.

هشام الهاشمی نیز که یک روزنامه نگار بود،7 تیرماه 99 در بغداد ترور شد، پس از آن نیز فعالانی چون الخفاجی و رهام ایوب نیز به سرنوشت الهاشمی دچار شدند.

در مراسم چهلم سالروز ترور الهاشمی، عناصر مسلح با ورود به منزل تحسین اسامه الخفاجی فعال اهل بصره و شلیک بیش از 20 گلوله به قلب وی، او را در برابر بچه ها و خانواده اش کشتند.

رهام یعقوب پزشک زن و یکی از دیگر زنان همراه وی 29 مردادماه 99 با شلیک افراد مسلح ناشناس کشته شد.

صحنه ترور قتل الخفاجی درست شبیه به ترور الهاشمی بود که شامگاه هفتم تیرماه 99 در حالی که از مصاحبه با یکی از شبکه های عراقی باز می گشت، مقابل خانه اش در منطقه زیونه بغداد هدف حمله مسلحانه دو موتور سوار نهاده شد و کشته شد.

الهاشمی از کارشناسان و تحلیلگران مطرح مسائل راهبردی و امنیتی بود که دیدگاه های او در محافل رسانه ای و سیاسی عراق مورد توجه قرار می گرفت.

ترور وی موجی از خشم و واکنش در محافل رسانه ای، سیاسی و فضای مجازی عراق به راه انداخته است و فعالان این حوزه ها خواهان شناسایی عوامل این اقدام از سوی دولت و دستگاه های امنیتی شده اند.

در حدفاصل ماه تیر تا اوایل شهریورماه گذشته ، هشت نفر در استان بصره واقع در جنوب عراق ترور شده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1411

به "خبرنگاران ترور یک استاد دانشگاه در شرق عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ترور یک استاد دانشگاه در شرق عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید