جدول وزن گیری نوزادان چیست؟

به گزارش مجله سرگرمی، در جدول وزن گیری نوزادان بیان می گردد که از تولد تا 3 ماهگی، 30 گرم در روز بر وزن نوزاد افزوده می گردد. از 4 تا 6 ماهگی، 20 گرم در روز از 7 تا 9 ماهگی، 15 گرم در روز و از 10 تا 12 ماهگی 10 گرم در روز بر وزن نوزاد افزوده می گردد. در این مقاله جدول وزن گیری نوزادان و میزان رشد و وزن گیری بچه ها در سنین مختلف بیان شده است.

جدول وزن گیری نوزادان چیست؟

خبرنگاران | سرویس مادر و کوردک - رشد و نمو طبیعی کودک خود را بشناسید تا بتوانید مهارت ها و توانایی های او را بهتر و بیشتر کنید. مادر و پدر گرامی بدون شک شما می خواهید کودک تان از زمان تولد به بهترین شکل، رشد کند و از نظر ارثی آنچه در او نهفته است شکوفا گردد. از طرف دیگر، رشد و نمو طبیعی کودک در هر سنی نشانه سلامت زیستن او در حال و آینده است؛ بنابراین باید در هر زمان و هر سنی با توجه به جدول وزن گیری نوزادان و بچه ها، معیار های رشد کودک خود را بشناسید و مطمئن شوید که کودک به طور طبیعی رشد و نمو می نماید و اگر رشد او متوقف شده است، در صدد جبران آن برآیید.

تماشا کردن مراحل رشد و نمو طبیعی کودک یکی از لذایذ جالب و فراموش نشدنی مادران است. مادر با اولین لبخند کودک، با اولین صدایی که از خود در می آورد، در شادی و شعف فرو می رود. کودک هر روز مهارت هایی بدست می آورد و به شادی ها و لذایذ مادر می افزاید. اگر مادر فرزند دیگری داشته باشد، تماشای رشد کودک دوم حتی جالب تر هم خواهد بود، زیرا دیدن رشد و نمو کودک دوم و مقایسه آن با کودک اول برای مادر از این جهت جالب است که در می یابد کودکش برخی از مهارت ها و معیار ها را زودتر یا دیرتر فرزند اولش انجام می دهد.

رشد و نمو دوران نوزادی (30 روز اول تولد)

رشد و وزن گیری نوزاد در این دوره سریع است، گرچه در هفته اول تولد، نوزاد 10 درصد وزن خود را به علت شیر کافی نخوردن و کاهش آب بدن از دست می دهد، ولی این کاهش وزن، در آینده جبران می گردد و روزانه 30 گرم به وزن او اضافه می گردد. نوزاد در این دوره دایم حرکاتی به بدن و اندام های خود می دهد و دست های خود را باز و بسته می نماید. در این دوران نوزاد سر خود را به طرف صدای مادر می چرخاند و این عمل نشانه رشد شناختی نوزاد است.

افزایش وزن با توجه به جدول وزن گیری نوزاد

نوزاد معمولا در خلال 24 تا 48 ساعت بعد از تولد خود، 150 تا 300 گرم وزن خود را از راه پوست بدن و مدفوع سیاه رنگ از دست می دهد (کاهش وزن نوزاد)، به طوری که در حدود 10 تا 14 روز بعد از تولد، وزن او برابر زمان تولدش می باشد که این وزن نگرفتن نوزادان، طبیعی است.

بعد از این مدت، وزن کودک به طور مرتب در تمام سنین افزایش می یابد، ولی در دو سن است که وزن سریع تر افزایش می یابد. نخست در سال اول تولد و دیگری در دوران بلوغ. اگر وزن نوزاد در موقع تولد حدود 3400 گرم باشد، افزایش حد متوسط وزن در دوران شیرخواری طبق جدول زیر خواهد بود.

جدول وزن گیری نوزاد؛ حد متوسط افزایش وزن در دوران شیرخواری

سن

میزان افزایش

تولد تا سه ماهگی

30 گرم در روز (200 گرم در هفته)

چهار تا شش ماهگی

20 گرم در روز (140 گرم در هفته)

هفت تا نه ماهگی

15 گرم در روز (105 گرم در هفته)

ده تا دوازده ماهگی

10 گرم در روز (70 گرم در هفته)

همانطور که در جدول بالا ملاحظه می کنید، افزایش وزن در شش ماه اول تولد زیاد است و سپس کاهش می یابد. بعد از سن ده ماهگی به طور طبیعی اشتهای کودک کم می گردد و در نتیجه افزایش وزن او نیز کم خواهد بود.

وزن نرمال نوزاد از بدو تولد تا سنین مختلف مطابق جدول وزن گیری زیر است:

وزن کودک در پنج ماهگی

2 برابر وزن زمان تولد اوست

وزن کودک در یک سالگی

3 برابر وزن زمان تولد اوست

وزن کودک در سه سالی

4 برابر وزن زمان تولد اوست

وزن کودک در پنج سالگی

6 برابر وزن زمان تولد اوست

وزن کودک در ده سالگی

10 برابر وزن زمان تولد اوست

افزایش وزن کودک در سال دوم در مقایسه با سال اول

وزن کودک معمولا در انتها سال اول، سه برابر وزن زمان تولد اوست، ولی در سال دوم به وزن کودک فقط 2.5 کیلوگرم افزوده می گردد (هر ماه 200 تا 250 گرم). در حقیقت افزایش وزن در سال دوم نسبت به سال اول کاهش قابل توجهی می یابد، زیرا کم اشتهایی که از 10 ماهگی به طور طبیعی آغاز می گردد، تا آخر سال دوم ادامه دارد. بافت چربی زیر پوست کودک در خلال سال دوم تولد کم می گردد و به نظر می رسد که کودک در خلال این سال لاغر شده است، ولی در حقیقت چربی زیر پوست او از بین رفته است.

یکی از اختصاصات سال دوم این است که شکم کودک برجسته شده و ناحیه کمر او فرو می رود. رشد مغزی کودک نیز در سال اول سریع است، ولی در سال دوم کاهش می یابد، بدین ترتیب که در سال اول 12 سانتی متر و در سال دوم فقط 2 سانتی متر به اندازه دور سر کودک افزوده می گردد.

رشد و نمو کودک در خلال سال های قبل از دبستان (3 تا 5 سالگی)

افزایش وزن کودک در خلال سال های سوم و چهارم و پنجم در هر سال 2 کیلوگرم خواهد بود، بنابراین در این سنین بیشتر بچه ها نسبت به سال های قبل لاغر و باریک هستند. بزرگی شکم و فرورفتگی ناحیه کمر که در سال دوم وجود دارد، در این سنین از بین می رود. صورت کودک در خلال سه سال قبل از مدرسه (3 تا 5 سالگی) بیشتر از جمجمه او رشد می نماید و چانه او برای رشد و درآمدن دندان های همیشگی، پهن می گردد.

افزایش وزن کودک در سال های بعد (تا 10 سالگی) نا منظم و به طور متوسط در هر سال 2 تا 2.2 کیلوگرم خواهد بود.

افزایش سریع وزن در دوران بلوغ

در دوران بلوغ، وزن و قد بچه ها به سرعت افزایش می یابد. زمان افزایش سریع وزن و قد، در دختر ها زودتر و در 10.5 تا 13 سالگی و در پسر ها در 12.5 تا 15 سالگی است. افزایش وزن در دختر ها تا 20 سالگی ادامه دارد، ولی پس از آن افزایش وزن در پسر ها و دختر ها بسیار جزیی است.

منبع: setare.com
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1452

به "جدول وزن گیری نوزادان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدول وزن گیری نوزادان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید