برای همراهی در اجرای سند توسعه کیفیت آماده هستیم

به گزارش مجله سرگرمی، در تقویم ایران 18 آبان به مناسبت روز ملی کیفیت معین شده و در تقویم جهانی نیز 12 نوامبر (22 آبان) روز جهانی کیفیت نام گذاری شده است. روزی که بر درست انجام دادن کارها و ارتقای کیفیت در همه شئون زندگی اختصاص دارد.

برای همراهی در اجرای سند توسعه کیفیت آماده هستیم

روز ملی و جهانی کیفیت سال جاری برای انجمن مدیریت کیفیت ایران با سال های دیگر تفاوت های زیادی دارد؛ چراکه مصادف است با 25 سالگی این انجمن. 25 سال پیش انجمن مدیریت کیفیت ایران با همت شادروان مهندس احمد سادات رئیس وقت سازمان استاندارد و تعدادی از دوستداران کیفیت تأسیس شد. در آن موقع که تازه استاندارد ایزو 9000 به عنوان اولین استاندارد مدیریت کیفیت معرفی شده بود و در ایران جز تعداد انگشت شماری حتی نام آن را هم نشنیده بودند، تا امروز، در راستا توسعه مدیریت کیفیت، راه درازی طی شده، و من افتخار دارم که اعلام کنم، انجمن مدیریت کیفیت، در ایجاد بسیاری از دستاوردهایی که امروز شاهدشان هستیم، سهم عمده ای را داشته است.

قصد ندارم در این روز و در زمان کم، گزارش عملکرد ربع قرن فعالیت های انجمن را ارائه دهم. ولی تنها به چند مورد مهم و شاید مهم ترین آن ها که راهبرد آینده مدیریت کیفیت در کشور به آن ها وابسته است اشاره کنم.

پس از برگزاری چهار دوره کنفرانس های بین المللی مدیریت کیفیت و ده ها سمینار و میزگرد درباره رویکرد نوین استانداردسازی و ضرورت بازنگری قانون قدیمی سازمان استاندارد و لزوم یک حرکت و نهضت ملی برای توسعه کیفیت در کشور، بالاخره موضوع به سطحی رسید که مجلس شورای اسلامی بر اساس طرح پژوهشی که ما در سال 1389 ارائه دادیم، بازنگری قانون موسسه استاندارد در دستور کار نهاده شد.

بازنگری قانون موسسه استاندارد که به عنوان طرح در مجلس مطرح شد پس از سال ها بحث و گفت وگو در کمسیون های مجلس تحت نام قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد تصویب و در تاریخ 29 دی 1396 به دولت ابلاغ شد.

این قانون ضمن تغییر نام و بالا بردن صندلی سازمان ملی استاندارد، وظائف گسترده ای را در حوزه استانداردسازی به عهده این سازمان قرار داده است. ضمن اینکه دستگاه های اجرایی را نیز موظف به تدوین و اجرای مقررات فنی حوزه مربوط به خودشان می کند.

در قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، مواد بسیاری نیز در ارتباط با توسعه و ارتقای کیفیت وجود دارد که مهم ترین آن در ماده 1 قانون آمده و بر اساس آن، سازمان ملی استاندارد را موظف می گردد که جهت اعمال بند (30) سیاست های برنامه ششم توسعه نسبت به تدوین و اجرای سند جامع و نقشه راه تحول نظام استانداردسازی کشور و مدیریت کیفیت و به منظور روزآمدسازی، تقویت و توسعه نظام استاندارد در سطح کشور اقدام کند به نحوی که زمینه ارتقای مناسب کیفیت ملی و دستیابی به ارتقای پایدار فراوری محصولات در کشور فراهم گردد.

خوشبختانه این سند با رعایت قریب به اتفاق پیشنهادات انجمن و بر پایه رویکرد نوین استانداردسازی تدوین شده و مراحل نهایی تصویب و ابلاغ خود را می گذراند.

راهبردهای مشخص شده در این سند که به سه حوزه شامل قوای سه گانه و دستگاه های زیرمجموعه آن ها، سازمان ملی استاندارد و جامعه فراوریکننده و مصرف کننده تقسیم شده اند عملاً زیربنای قانونی و نقشه راه لازم برای توسعه کیفیت در کشور را فراهم کرده است.

انجمن مدیریت کیفیت ایران ضمن قدردانی از زحمات کلیه کسانی که در این امور مهم اقدام کرده اند آمادگی خود را برای همکاری با همه سازمان ها اعم از دولتی و خصوصی اعلام کرده و مضافاً در صندلی یک تشکل غیرانتفاعی حرفه ای انجام راهبردها و برنامه های مندرج در سند مزبور را پیگیری خواهد نمود.

در خاتمه افتخار دارم که در روز ملی کیفیت از طرح تحول صنعت خودروسازی کشور با تمرکز بر زنجیره تأمین به عنوان اولین اقدام انجمن در ارتباط با سند راهبردی که در مدت دو سال با صرف هزاران ساعت کار کارشناسی تهیه شده رونمایی و آن را برای آنالیز و اجرا به مسئولین محترم صنعت کشور تقدیم کنم. انشالله در آینده در مورد تشریح بندهای قانون نو و راهبردها و برنامه های سند و نحوه تعامل انجمن بیشتر سخن خواهیم گفت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1885

به "برای همراهی در اجرای سند توسعه کیفیت آماده هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای همراهی در اجرای سند توسعه کیفیت آماده هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید