با قدیمی ترین باغ وحش هند در جیپور آشنا شوید

به گزارش مجله سرگرمی، یکی از جذابیت های همیشگی هند، طبیعت منحصر به فرد و گونه های جانوری کمیاب آن است که هرساله هزاران گردشگر را به سوی خود می کشد. بعضی برای دیدن این طبیعت شگفت انگیز به دل جنگل و صحرا می زنند تا هم زمان، هیجانِ طبیعت گردی را نیز تجربه نموده باشند. درمقابل، دیگران ترجیح می دهند تا در فضایی امن و آرام با تنوعِ زیستیِ این کشور کهن آشنا شوند. در میان چنین سلایق متفاوتی، باغ وحش جیپور فرصتی طلایی برای آشنایی با طبیعت هند است. برای آشنایی با این باغ وحش مشهور، با خبرنگاران همراه باشید.

با قدیمی ترین باغ وحش هند در جیپور آشنا شوید

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

باغ وحش جیپور، قدیمی ترین باغ وحش هند

پارک رام نیواس جیپور، در سال 1868 میلادی ساخته شد. ساخت این بنا با اتمام ساختمان آلبرت هال مصادف بود، که اکنون به موزه مرکزی تبدیل شده است. ابعاد این بخش که فضای سبز مرکزی شهر را تشکیل می دهد، در انتهای سده بیستم و با گسترش شهر به شدت کاهش یافت تا به نیمی از اندازه اولیه تقلیل پیدا کرد. باغ وحش جیپور نیز که قدیمی ترین باغ وحش هند است، در سال 1877 در این پارک ساخته شده و به دو بخش برای حیوانات و پرندگان تقسیم گشته است. حدود 50 گونه از حیوانات مختلف از سراسر دنیا در این باغ وحش نگهداری می شوند که بعضی از آن ها از جمله گونه های نادر یا در حال انقراض هستند.

بازدید از باغ وحش جیپور

هزینه بازدید از باغ وحش جیپور، به دو صورت محاسبه می گردد: 150 روپیه هند برای توریست ها و 20 روپیه برای هند ی ها. نکته جالب این است که باغ وحش جیپور در تمامی روزهای هفته از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر، به جز سه شنبه ها قابل بازدید است. اگر از آن دسته افراد هستید که درمورد تاریخ و میراث هند کنجکاوید، مطمئنا سفرتان بدون بازدید از باغ وحش جیپور ناتمام باقی خواهد ماند.

حیوانات باغ وحش

حیوانات این باغ وحش به دو بخش تقسیم شده اند. بخش اول، برای پستان داران و بخش دوم برای پرندگان و خزندگان. همچنین در بخش دیگری از این باغ وحش، موزه ای واقع شده است که درحقیقت حیات وحش راجستان در آن به نمایش درآمده است و هدف اصلی ایجاد آن آشنا کردن عموم مردم با حیات وحش هند و به خصوص راجستان است. در باغ وحش جیپور نزدیک به 550 حیوان از 50 گونه مختلف نگهداری می گردد که از پلنگ سیاه تا انواع لاک پشت را شامل می گردد. از سوی دیگر، باغ وحش جیپور یکی از محل هایی است که در برنامۀ حفاظت محیط زیست واقع شده است و حیوانات حفاظت شده ای از جمله: غاریال ها (نوعی تمساح)، یوزپلنگ ها و کروکودیل ها در آن نگهداری می شوند.

رخدادهای مهم در باغ وحش جیپور

  • در سال 2010، یازده گوزن خال دار در این باغ وحش به علت سرمای شدید جان باختند. این گوزن ها بر اثر ذات الریه شدید در 16 و 17 ژانویه از بین رفتند.
  • همچنین در اکتبر 2013، گونه نادری از ببر سفید که از پارک باغ وحش (Sri Venkateshwara) در آندرا پرادش به باغ وحش جیپور منتقل شده بود در این باغ وحش از بین رفت.

باغ وحش های دیگر ایالت راجستان

هرچند که باغ وحش جیپور قدیمی ترین باغ وحش هند به شمار می رود، اما در این ایالت هند باغ وحش های دیگری نیز وجود دارد. ایالت راجستان هندوستان، در کنار باغ وحش جیپور، گلاب باغ و پارک بیولوژیک سنجگاره را نیز در فهرست گردشگری مختص به محیط زیست و جانوران جای داده است و هر ساله میزبان بازدیدنمایندگان بسیاری است.

گلاب باغ، بزرگترین باغ در راجستان هند

گلاب باغ، بزرگترین باغ در راجستان هند است. این باغ بیش از 100 هکتار وسعت دارد و در آن می توانید تنوع بی شماری از گل های رز را پیدا کنید. درواقع این باغ نامش را از روی همین گل ها گرفته است. این باغ، پردیسی سر سبز است که در کنار جاذبه های گردشگری همچون تالاب ها، کتابخانه، پارک باغ وحش، تارهای مذهبی و ساختمان های دولتی از جاذبه های دیدنی ایالت راجستان به حساب می آید.

از چهار دروازه این باغ، تنها دوتا از آن ها برای عموم قابل استفاده است. در گلاب باغ 350 دوچرخه و 50 جای پارک برای خودرو تعبیه شده است. دور تا دور این باغ را دیوارهای بلندی به ارتفاع 3 تا 5 متر احاطه نموده است که جنس آن ها عموما از بتن، سنگ و آجر است.

پارک بیولو ژیک سجنگاره

این پارک بیولوژیک، یک باغ جانورشناسی است که در ایالت راجستان هند واقع شده است و درست در قسمت جنوبی کاخ منسوون که به قصر سجنگاره نیز معروف است، قرار گرفته. در حال حاضر، 60 حیوان از 21 گونۀ جانوری در باغ نگهداری می شوند. گفته می گردد، تنها دو ماه بعد از افتتاح این پارک بیولوژیک بیش از 46 هزار بازدید نماینده از آن بازدید نموده اند.

جاذبه های گردشگری در اطراف شهر جیپور

جیپور نه تنها خود یکی از شهرهای توریستی و جذاب برای گردشگران است، که در اطراف آن هم جاذبه های گردشگری فراوان با شهرت دنیای وجود دارد. یکی از این جاذبه ها، سافاری جاهالا برای دیدن پلنگ های جیپور است. جاهالا، وسعتی معادل با 20 کیلومتر مربع را در بر گرفته است که شامل شهر و بیش از 20 قلاده پلنگ در منطقۀ توریستی است! موجوداتی که جزو شکارچیان بزرگ هستند و در راس هرم غذایی قرار می گیرند.

قلعه نهارگار، جاذبه ای گردشگری در نزدیکی باغ وحش جیپور

قلعه نهارگار یکی از نمادهای شهر جیپور و یکی از بی شمار بناهای تاریخی و زیبای هندوستان است که با ساختار منحصر به فرد خود باعث حیرت همگان است. این قلعه در جیپور به منظور مقابله با دشمنان ساخته شده بود تا از هجوم بیگانگان به داخل شهر جلوگیری کند. قلعه نهارگار به دستور ماهاراجه ساواهی جای سینگ دوم در سال 1734 و برای عقب نشینی احتمالی ساخته شد تا اگر احتیاج بود در جنگ به محلی پناه ببرند، بتوانند از این استحکامات استفاده نمایند. این قلعه که در بالای یک تپه قرار گرفته است و برای رسیدن به آن حتما به تاکسی یا وسیله نقلیه احتیاج خواهید داشت.

در حقیقت این قلعه به عنوان محلی برای پناه دریافت زنان خانواده سلطنتی استفاده می شده است. همچنین در بخش دیگری از این بنا، بخشی به نام (Mardana Mahal) واقع شده است که محل استقرار مردان خانواده سلطنتی به شمار می آمده است. از دیگر جاذبه های گردشگری این محل می توان به پارک بیولوژیک ناهارگار که محلی بی نظیر برای نگهداری حیوانات منحصر به فردی چون ببرها، پلنگ ها و شیرهای آسیایی است. رستوران پادائو هم یکی از محل هایی است که اگر به این شهر سر می زنید، باید حتما از آن بازدید کنید؛ چراکه در این رستوران علاوه بر غذاهای عالی، می توانید از منظره بی نظیر آن که تمام شهر جیپور را در بر گرفته است لذت ببرید.

یک نکته مهم در سفر به جیپور

اگر تجربه سفر یا اقامت در دمای 45 درجه سانتیگراد را ندارید، پیشنهاد می کنیم از سفر در تابستان به جیپور خودداری کنید. از ماه اکتبر تا مارس، هوا برای یک سفر لذت بخش به این شهر مناسب است. اگر به کشور زیبا و کهن هند سفر می کنید، جیپور حتما یکی از توقفگاه های شما خواهد بود. مرکز ایالت راجستان هند که به شهر صورتی معروف است و هر ساله خیل گردشگران را مسحور زیبایی خود می نماید. برای سفر به این شهر بی نظیر می توانید پکیج تور هند خبرنگاران را تهیه کنید یا در قسمت تور ترکیبی هتل و بلیط هواپیما را به صورت جداگانه تهیه نمایید و هر یک از خدمات دلخواهتان را به برنامه سفر اضافه کنید.

در انتها، اگر تجربه بازدید از این باغ وحش قدیمی را دارید، نظرات خود را درباره آن با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: الی گشت
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 389

به "با قدیمی ترین باغ وحش هند در جیپور آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با قدیمی ترین باغ وحش هند در جیپور آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید