با ترسناک ترین پل های معلق جهان آشنا شوید

به گزارش مجله سرگرمی، افتتاح طولانی ترین پل عابر پیاده معلق جهان در پرتغال بهانه ای شد تا با حیرت انگیزترین پل های معلق آشنا شویم.

با ترسناک ترین پل های معلق جهان آشنا شوید

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از باشگاه خبرنگاران، دیدن تصاویر افرادی که در زمان عبور از روی پل های معلق، دست و پایشان می لرزد، استرس زاست. حالا تصور کنید که خودتان چنین اتفاق هیجان انگیز و البته ترسناکی را تجربه کنید، اصلا آیا حاضر به عبور از ترسناک ترین پل های معلق دنیا هستید؟ طبیعتا اگر از ارتفاع می ترسید، حتی به نزدیک شدن به این پل ها هم نباید فکر کنید. پل های معلق، سازه های حیرت انگیز و غول پیکری هستند که از بستر های آبی و روستا ها عبور و دو ناحیه دور دست را به یکدیگر متصل می کنند.

مهندسی پیچیده و معماری دقیقی که در ساخت این پل های معلق به کار می رود، بسیار ستودنی و خیره کننده است. به تازگی حیرت انگیزترین و طولانی ترین پل معلق عابر پیاده دنیا به طول 516 متر در پرتغال افتتاح شده است. به همین بهانه و در پفراینده امروز زندگی سلام با ترسناک ترین و طولانی ترین پل های عابر پیاده معلق دنیا و مشخصات شان آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

منظره جادویی روی پل 3میلیون دلاری

نام پل، کدام کشور؟ آروکا در پرتغال

طول؟ 516 متر

این پل عابر پیاده معلق بر فراز کوه های آروکا با هزینه حدود سه میلیون دلار ساخته شده است. پل آروکا که طولانی ترین پل عابر پیاده معلق دنیا نام گرفته، بین کوه های صخره ای احاطه و در وسط پارک جذاب و معروف آروکا جیو پارک که توسط سازمان یونسکو ثبت شده، واقع شده است. پل آروکا 516 متر طول دارد و ارتفاع آن از رودخانه پایوا به 175 متر می رسد. آب های این رودخانه با سرعت خارق العاده ای جریان دارد و منظره ای جادویی برای کسانی که روی پل قدم می زنند، فراهم می کند. شخصی به نام هوگو زویر اولین فردی بود که از روی این پل عبور کرده است. زویر پس از عبور از پل گفته: کمی ترسیده بودم، اما واقعاً ارزشش را داشت. هنگام عبور از پل از ترس، به پایین نگاه نمی کردم.

پل سینمایی در وسط مه

نام پل، کدام کشور؟ لنکاوی در مالزی

طول؟ 125 متر

این پل یکی از معروف ترین پل های کابلی در دنیا است که در نزدیکی تله کابین جزیره لنکاوی در غرب مالزی واقع شده است. ارتفاع پل 700 متر از سطح دریا و عرض پیاده روی آن 1.8 متر است. هرچند این پل ظاهری رعب آور دارد، اما از ایمنی بالایی برخوردار است. وجود دو ورودی مثلثی شکل روی پل استراحتگاهی است که عابران می توانند مناظر اطراف را بیشتر ببینند و از این طبیعت زیبا و همیشه سبز لذت ببرند. سکانس آخر فیلم هندی Don: The Chase Begins Again و چندین فیلم دیگر معروف روی این پل فیلم برداری شده است. در روی این پل عابران زیبایی جنگل و آسمان را یک جا احساس می کنند. در بعضی مواقع این پل در مه سفیدی غرق می شود که افراد به سختی چند قدمی خود را می بینند. پل در ارتفاع 100 متری از زمین قرار گرفته است و در آن واحد حدود 250 نفر می توانند روی آن قدم بزنند. در بخش هایی از کف پل، پنل های شیشه ای قرار داده شده اند تا بازدیدکنندگان بتوانند زیر پایشان را ببینند.

پلی بر فراز قایق ها

نام پل، کدام کشور؟ لاموهر در آرژانتین

طول؟ 103 متر

ساخت پل لاموهر در سال 2001 به اتمام رسید و به دلیل نوسانش مشهور است. این پل 90 درجه دوران دارد تا قایق ها بتوانند از زیر آن عبور کنند. طراحی نامتقارن این پل بیشتر شبیه قلاب ماهیگیری، بادبان یا چنگک است که منطقه بندر شهر پورتو مادرو را به دیگر بخش ها وصل می کند. پل لاموهر از همان ابتدا به نمادی از بوئنوس آیرس تبدیل شد و هر شب به زیبایی روشن می شود. جالب این که نام این پل به انگلیسی به Bridges Woman به معنای پل زنان ترجمه می شود که اشاره ای به پورتو مادرو دارد، جایی که در آن خیابان های مختلفی به نام زنان مشهور دنیا نام گذاری شده است. هزینه ساخت این پل حدود شش میلیون دلار بود و توسط یک سرمایه دار پرداخت شد. این پل با عرض بیش از شش متر به سه قسمت تقسیم می شود، دو قسمت ثابت در دو طرف که می چرخد و اجازه می دهد تا شناور ها از پایین آن عبور کنند و بخش مرکزی که توسط یک بخش متحرک سیمانی و سوزنی فولادی پشتیبانی می شود و حدود 39 متر ارتفاع دارد.

پلی به امید کشف طلا

نام پل، کدام کشور؟ اوجلا در مکزیک

طول؟ 318 متر

این پل در سال 1898 در قرن نوزدهم در ماپیمی در کشور مکزیک ساخته شد. اوجلا زمانی برای حمل تجهیزات و سنگ های معدن توسط خودرو ها استفاده می شد. عده ای معتقدند تب پیدا کردن طلا در قرن 19 منجر به ساخت این چنین پل طویلی شده است. اگر هم اکنون یک خودرو روی آن حرکت کند، احتمال ریزش آن 100 درصد است و به همین دلیل فقط توسط عابران استفاده می شود. این پل پس از توقف عملیات استخراج معادن در دهه 1930 میلادی تا سال ها دیگر استفاده نشد دچار فرسایش شد. پل اوجلا هم اکنون به فهرست خطرناک ترین پل ها و جاده های دنیا راه پیدا کرده و به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است. شایان ذکر است این پل در دهه 1990 بازسازی و بازگشایی شد و اکنون آماده استقبال از افراد ماجراجویی است که ترسی برای عبور از این پل و زیپ لاین آن ندارند و دوست دارند آدرنالین خود را بالا ببرند.

طولانی ترین پل معلق خاورمیانه در ایران

نام پل، کدام شهر؟ مشگین شهر، اردبیل

طول؟ 365 متر

پل معلق مشگین شهر در سال 1394 افتتاح شد. این پل روی رودخانه خیاوچایی و در ارتفاع 80 متری با عرض 2 متر ساخته شده است که بخش کوچکی از راستا دارای کف شیشه ای است و از آن جا می توانید منظره بسیار زیبای زیر پای تان را تماشا کنید. این پل توسط کارشناسان و مهندسان داخلی منطقه به اجرا درآمده و ایده ساختش توسط مهندس گنجعلی بیگ مطرح شده است. ساخت این پل هزینه ای حدود 400 میلیارد ریال در برداشته و در زمینی به مساحت 130 هکتار در 9 ماه ساخته شده است. در ساخت عرشه پل از مواد پلیمری و کامپوزیتی طرح چوب با مقاومت بالا در مقابل رطوبت، حریق، ضربه و فشار به همراه صاعقه گیر، بادسنج و سنسور های کنترل حرکتی استفاده شده است. این پل با جابه جایی افقی 2 متر و دید فرودست پارک جنگلی و فرادست قله سبلان، هیجانی به اندازه ترن هوایی به افرادی که روی آن راه می فرایند، القا می کند. امنیت این پل با استاندارد های دنیای تطبیق یافته است.

به جز پل مشگین شهر، چند پل معلق زیبای دیگر هم در کشورمان وجود دارد. پل معلق پیرتقی در دره های شهر هشتجین در شهرستان خلخال با ارتفاع 60 متر، طول 165 متر و عرض یک متر که روی رودخانه قزل اوزن ساخته شده و شبیه تصاویر ترسناکی است که در فیلم ها از پل های معلق دیده ایم. پل معلق دره خزینه، بلندترین پل معلق خاورمیانه در استان لرستان که شباهت بسیار زیادی به منطقه مشهور گرند کانیون در آمریکا دارد، با 85 متر ارتفاع و طول 112 متر که یک سمت این پل در استان لرستان واقع شده و سمت دیگر آن در استان ایلام واقع شده است. همچنین پل معلق مجموعه گردشگری نمک آبرود، پل معلق هیر در استان اردبیل، پل معلق کوه صفه اصفهان و پل معلق آسمان تهران که از پارکینگ بوستان نهج البلاغه در بولوار عربشاهی تا پارک پردیسان ادامه دارد.

پلی با الهام از DNA انسان

نام پل، کدام کشور؟ هلیکس، سنگاپور

طول؟ 280 متر

این پل در مدت زمانی سه ساله از 2007 تا 2010 میلادی با صرف هزینه ای 68 میلیون دلاری ساخته شد و همان سال جوایز بهترین ساختمان حمل و نقل دنیا در جشنواره دنیای معماری را از آن خود کرد. هلیکس شامل دو بخش مارپیچ ظریف و بر اساس ساختار DNA انسان طراحی شده است. جنس این پل، استنلس استیل است و 280 متر طول دارد و از سه دهانه 65 متر و دو دهانه انتهایی 45 متر تشکیل شده است. در شب، این پل با مجموعه ای از چراغ ها که ساختار دو مارپیچ را برجسته می کند، روشن می شود و زیبایی خیره کننده ای دارد.

مجموعه ای از چراغ های دیود چند رنگی LED روی سازه های مارپیچ وجود دارد که جفت حروف رنگی c و g و همچنین a و t روی این پل را در شب به رنگ قرمز و سبز روشن می کند که نشان دهنده سیتوزین، گوانین، آدنین و تیمین چهار پایه DNA است و البته مارپیچ داخلی با نور سفید راستا را برای عابران پیاده روشن می کند. هلیکس همچنین دارای چهار سکوی مشاهده در مکان های استراتژیک است که شما از آن جا منظره ای خیره کننده از افق سنگاپور و خلیج مارینا را خواهید دید.

قدم زدن روی آلپ

نام پل، کدام کشور؟ چارلز کونن در سوئیس

طول؟ 494 متر

این پل واقع در کوه های چشم نواز و خیره کننده آلپ، پل معلقی است که عمر زیادی هم از ساخت و احداثش نگذشته و تجربه قدم زدن روی آن برای آلپ نشینان و گردشگران جذاب و خاطره انگیز است. پلی به طول 494 متر و عرض 64 سانتی متر که با افتتاحش در ژوئیه 2017 عنوان طولانی ترین پل پیاده معلق در دنیا را به خود اختصاص داد. موقعیت قرارگیری پل به گونه ای است که باعث اتصال بافت جغرافیایی دو روستا، یعنی روستای زرمات به روستای گراچن سوئیس شده است و رهگذران از طریق این ابر پل معلق به راحتی می توانند به این دو روستا وارد شوند و در حالی که باید ساعت ها زمان برای پیمودن این راستا طی می شده، حالا در عرض 10 دقیقه انجام می شود. گفتنی است چارلز کونن در بالاترین نقطه در ارتفاع 86 متری از سطح زمین واقع شده است.

در فاصله 6 متری آب رودخانه

نام پل، کدام کشور؟ استورمز در آفریقای جنوبی

طول؟ 77 متر

پل معلق رودخانه استورمز هم جزو آن دسته پل هایی است که از بستر های آبی و رودخانه ها عبور می کند. پلی با طول 77 متر که با فاصله کمی از سطح رودخانه استورمز، یعنی شش متری ساخته شده است و به همین دلیل عابرانش با امواج سرد اقیانوسی فاصله زیادی ندارند و این موضوع بر ترسناکی و هیجانش می افزاید. این پل یکی از جاذبه های برجسته راستا کوهنوردی اوتر در پارک ملی سیتسیکاما در کنار جاده ساحلی گاردن روت در آفریقای جنوبی است. استورمز که پیاده روی روی آن را ترسناک و در عین حال لذت بخش توصیف کرده اند، سال 1969 به بهره برداری رسید و بیش از 50 سال قدمت دارد و تجربه خوبی از پیاده روی برای ساکنان این منطقه گردشگری آفریقای جنوبی فراهم شده است.

تکان خوردن بلندترین پل کف شیشه ای دنیا

نام پل، کدام کشور؟ هونگیاگو در چین

طول؟ 488 متر

پل هونگیاگو در سال 2017 با طول بیش از 488 متر بازگشایی شد و طولانی ترین پل معلق کف شیشه ای در دنیا نام گرفت. از بالای آن منظره زیبای کوه ها، آبشار ها و معابد باستانی در استان هبی واقع در شمال شرقی چین قابل مشاهده است. به طور همزمان، حداکثر 600 نفر اجازه عبور از این پل در ارتفاع 218 متری را دارند. این پل معلق طوری طراحی شده است که برای ایجاد هیجان بیشتر و البته غیرضروری، کمی تکان می خورد. برای محافظت از پنل های شیشه ای کف پل در برابر هرگونه آسیبی، بازدیدکنندگان باید از پوشش های مخصوصی برای کفش هایشان استفاده کنند. علاوه بر آن در نقاط مختلفی از پل، کارمندان پشتیبانی ویژه حضور دارند تا از بازدیدکنندگان در مقابل آسیب های روانی احتمالی محافظت کنند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1698

به "با ترسناک ترین پل های معلق جهان آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با ترسناک ترین پل های معلق جهان آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید