با اسپیرولینا دور چشم زیبا میشه

به گزارش مجله سرگرمی، اسپیرولینا از فواید و مزایای بسیاری برخوردار است و همچنین اسپیرولینا برای لاغری مناسب می باشد، در ادامه با ارزش غذایی و تمام خواص اسپیرولینا آگاه خواهید شد.

با اسپیرولینا دور چشم زیبا میشه

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، لاغری و جوانی با استفاده از مواد طبیعی و توصیه های طب سنتی می تواند بهترین راه مبارزه با چاقی و پیری باشد. اسپیرولینا گیاهی است که با شناخت فواید آن و میزان مصرف به گنجینه ای از خواص خواهید رسید. جلبک اسپیرولینا یک جلبک آبی - سبز و گیاه آب شیرین است. این گیاه یکی از پر تحقیق ترین گیاهان در سال های اخیر است. جلبک اسپیرولینا به خاطر طعم تند و مواد مغذی و فوایدش شهرت دارد.

ارزش غذایی جلبک اسپیرولینا:

اسپیرولینا خشک شده حاوی

5 % آب

24 % کربوهیدرات

8 % چربی

, و در حدود 60% (51-71%) پروتئین است.

این یک منبع پروتئینی کامل است که حاوی همه اسیدهای آمینه لازم است.

طبق آنچه در بخش سلامت و در بحث آنالیز خواص اسپیرولینا گفته شده است هر 100 گرم اسپیرولینا شامل 290 کالری و منبع غنی (20% یا بیشتر از میزان دریافتی روزانه ویتامین A) از مواد مغذی ضروری به ویژه ویتامین a، بتا کروتن، لوتئین زیکسانتین، تیامین (b1), ریبوفلاوین (b2), نیاسین (b3), اسید پانتوتنیک (b5), ویتامین b12, فولات (B9)، ویتامین B12، کلوئین، ویتامین c, ویتامین D, ویتامین E, ویتامین K, و مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، منیزیوم، منگنز، فسفر, پتاسیم, سدیم, زینک هستند.

چربی جلبک اسپیرولینا شامل 8% از اسیدهای چرب, گاما - لینولنیک اسید, آلفا - لینولنیک اسید, اسید لینولئیک, اسید استیریدونیک, اسید ایکوساپنتدنویئک، اسید دوکوساهکسینوئیک و آراشیدونیک اسید (آراشیدونیک) است.

مزایای سلامتی اسپیرولینا:

1.مبارزه با آلرژی:

میلیون ها نفر، از آلرژی به محرک های گرد و غبار, حیوانات خانگی, گرده و بسیاری دیگر رنج می برند.

گرفتگی بینی , آبریزش چشم و یا خارش گلو, علایم آلرژی هستند. مطالعات حیوانی پیشنهاد می نماید که اسپیرولینا از آزادسازی هیستامین جلوگیری می نماید، که مسئول علایم رینیت آلرژیک است. براساس مطالعات انسانی, مصرف این جلبک باعث بهبود علائم مانند عطسه, گرفتگی بینی, خارش بینی و ترشحات بینی در مقایسه با گروه دارونما شد.

2.سم زدایی فلز سنگین, به ویژه آرسنیک:

مسمومیت مزمن آرسنیک یک مشکل دنیای است. اثراتش می تواند مخرب باشد و حتی سال ها بعد از مواجهه دیده شوند. این مشکل در ابتدا با درد شکمی, اسهال شدید, استفراغ و تهوع همراه است, اما نوروپاتی محیطی و آنسفالوپاتی جانبی نیز به آن مرتبط خواهند شد.

هنگامی که به بیماران مبتلا عصاره جلبک اسپیرولینا همراه با روی داده شد, 47% شرکت نمایندگان کاهش آرسنیک را در بدن خود داشتند. جلبک اسپیرولینا حاوی کلروفیل بسیار بالایی است و به حذف سموم از خون و تقویت سیستم ایمنی یاری می نماید.

ارزش غذایی و فواید اسپیرولینا

3. اسپیرولینا برای پایین آوردن فشار خون:

فیکوسیانین یک رنگدانه در اسپیرولینا است ، که دانشمندان متوجه شده اند که اثرات ضد فشار خون دارند (فشار خون پایین می یابد). محققان ژاپنی ادعا می نمایند به این دلیل است که مصرف این جلبک باعث اختلال در عملکرد اندوتلیال در سندرم متابولیک می گردد.

4. اسپیرولینا برای کاهش کلسترول:

اسپیرولینا همچنین می تواند به کاهش کلسترول خون و جلوگیری از آترواسکلروز یاری کند.

در تحقیق سال 2010 که در مجله علوم تغذیه و ویتامین شناسی منتشر شد، به خرگوش هایی رژیم غذایی کلسترول بالا 0.5٪ برای یک دوره چهار هفته ای داده شد و سپس به آنها همان رژیم غذایی را دادند، اما این بار 1٪ یا 5٪ اسپیرولینا برای هشت هفته داده شد و محققان دریافتند که LDL (یا کلسترول بد) در گروهی که 1٪ اسپیرولینا خوردند 26% کاهش و 41٪ در گروهی که 5٪ اسپیرولینا می خوردند کاهش یافت. تری گلیسیرید و کلسترول کل نیز به طور چشمگیری کاهش یافت.

5. مبارزه با بیماری کبدی با اسپیرولینا:

اسپیرولینا ممکن است برای کسانی که بیماری مزمن کبدی دارند ، ضروری باشد چون تحقیقات نشان داده اند که این بیماری به محافظت در برابر سیروز جگر، آسیب کبدی و نارسایی کبدی یاری می نماید.

دانشمندان نتیجه گرفتند که اسپیرولینا برای سلامتی کبد به علاوه عملکردش به عنوان یک آنتی اکسیدان، حذف رادیکال های آزاد، جلوگیری از آسیب کبد و حذف فلزات سنگین مفید است.

6. کاهش خطر ابتلا به سرطان با اسپیرولینا:

از مطالعات حیواناتی و آزمایشگاهی نشان می دهد که اسپریولینا فراوری آنتی بادی ها، پروتئین های مبارز با عفونت و سایر سلول هایی را که ایمنی را بهبود می بخشد و به عفونت و بیماری های مزمن مانند سرطان یاری می نماید.

تحقیقات کشور جمهوری چک نشان داد که اسپیرولینا (همچنین) غنی از ترکیبات تتراپیرولیک است که نزدیک به مولکول بیلی روبین است، یک آنتی اکسیدان قوی و عامل ضد انعقادی.

هنگامی که در سلول های پانکراس انسان آزمایش شد، دانشمندان دریافتند که در مقایسه با سلول های درمان نشده، درمان های تجربی به طور قابل توجهی کاهش پرولیفراسیون سلول های سرطانی پانکراس را در شرایط آزمایشگاهی کاهش داده. اساسا، این ثابت کرد که اضافه کردن اسپریولینا به رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از ایجاد سرطان های مختلف یاری کند.

7. اسپیرولینا برای کاهش سطح قند خون:

بعضی مطالعات اجرا شده بر روی حیوانات نشان داده اند که مصرف اسپیرولینا می تواند سطح قند خون را کاهش دهد، در واقع، نتایج نشان داده اند که می تواند جای بعضی از شایع ترین داروهای دیابت مانند متفورمین را بگیرد.

تحقیقات دیگر بر روی انسان ها که در آن 25 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 بودند، انجام شد که به آنها روزانه 2 گرم اسپیرولینا برای مدت دو ماه داده شد که سطح قند خون آنها را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

اسپیرولینا هم چنین می تواند به کاهش سطح کلسترول یاری کند و از آترواسکلروز جلوگیری کند. در تحقیقات سال 2010 که در مجله ارزش غذایی و ویتامین شناسی منتشر شد، خرگوش ها یک رژیم غذایی با کلسترول 0.5٪ داشتند که برای یک دوره چهار هفته بود.

کاهش سطح قند خون با اسپیرولینا

8.کاهش مسائل سینوزیت با اسپیرولینا:

بر طبق مطالعات متعدد، اسپیرولینا فواید خوبی برای کاهش تورم دارد که باعث مسائل سینوسی می گردد. در مقایسه با آزمایش دارونماها، اسپیرولینا در کاهش خارش، آبریزش بینی، گرفتگی بینی و عطسه موثر است.

9. اسپیرولینا برای یاری به کاهش وزن:

به طور منظم مصرف غذاهای غنی از پروتئین و غنی از مواد مغذی مثل اسپیرولینا برای افزایش کاهش وزن مفید هستند. سلامت نمناک عنوان نموده است که اسپیرولینا این کار یعنی کاهش وزن را را به چند دلیل انجام می دهد که مهم ترین آن داشتن میزان بالایی فیبر، که برای سیر نگه داشتن و مهار کردن گرسنگی برای جلوگیری از وسوسه شدن به وعده های ناسالم مهم است.

علاوه بر این، با توجه به انرژی بیشتری برای متابولیسم می گیرد، خوردن غذاهای غنی از پروتئین بالا مانند این یکی به کاهش بافت چربی و یاری به سوزاندن چربی یاری می نماید. با مصرف یک قاشق اسپیرولینا در هر روز و پیروی از سبک زندگی سالم، می تواند به کاهش متابولیسم و بهبود نتایج کاهش وزن شما یاری کند.

10. اسپیرولینا برای یاری به سوزاندن چربی:

اسپیرولینا یک مکمل طبیعی غذایی است که به کاهش وزن یاری می نماید. اسپیرولینا به سوزاندن چربی به آرامی بدون تاثیر گذاشتن بر سبک زندگی عادی یاری می نماید. اسپیرولینا شاخص گلیسمی پایینی دارد و غنی از محتوای پروتیین می باشد.

اسپیرولینا اسیدهای چرب امگا 3 بالایی دارد، که به کاهش وزن یاری می نماید و همچنین عملکرد مغز را تحریک می نماید. اسپیرولینا دارای میزان مواد مغذی بالایی بوده و انرژی و سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد.

11. اسپیرولینا برای یاری به کنترل گرسنگی:

از آنجا که اسپیرولینا غنی از مواد مغذی است، به کاهش اشتها و گرسنگی که عامل اصلی چاقی است یاری می نماید. جلبک اسپیرولینا, انسولین خون و سطوح گلوکز خون شما را بدون ایجاد گرسنگی ، افزایش می دهد.

12. اسپیرولینا برای بهبود سلامت روده ای:

اسپیرولینا به دلیل ساختارش به آسانی هضم می گردد و سلول هایش دیوارهای محکمی ندارند. مصرف آن می تواند باعث بهبود سلامت روده ها گردد و شامل فیبر زیاد نیست, بنابراین لازم است که سایر غذاهای سالم و با فیبر بالا را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

بهبود سلامت روده با اسپیرولینا

13. اسپیرولینا برای جلوگیری از بیماری های قلبی:

فشار خون و کلسترول بالا با بیماری های قلبی ارتباط دارند. از آنجایی که اسپیرولینا ممکن است هر دو عامل خطر را کاهش دهد, آیا می توان گفت از بیماری قلبی جلوگیری می نماید؟

آنالیز ها نشان می دهد که این جلبک آبی - سبز نقش مهمی در جلوگیری از بیماری قلبی ایفا می نماید. این امر ممکن است به دلیل کاهش کلسترول, خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی آن ها باشد.

14. اسپیرولینا برای افزایش متابولیسم:

افزودن اسپیرولینا به افزایش متابولیسم فرد یاری می نماید. میزان بالای متابولیک ممکن است باعث گردد فرد احساس کند که انرژی بیشتری دارد. همچنین ممکن است میزان کالری که هر روز می سوزاند ، افزایش یابد که می تواند به کاهش وزن یاری کند.

15. جلبک اسپیرولینا بسیار کم کالری است:

کالری واحد اندازه گیری انرژی و یکی از عوامل مهم در افزایش وزن یا کاهش وزن است. معمولاً از هر غذایی کالری می گیریم. غذاهای کمی وجود دارند که حاوی کالری کمی هستند، مثل چغندر, اسفناج, گل کلم و خیار، اما هیچ خوراکی وجود ندارد که کاملاً صفر داشته باشد.

اسپیرولینا یکی از بهترین خوراکی ها است، اما مقدار کالری کمی دارد. یک گرم اسپیرولینا تنها 3.5 کالری دارد که بسیار بهتر از هر پودر پروتئین است.

یعنی حتی اگر کسی از چهار گرم اسپیرولینا در روز استفاده کند کم تر از 15 کالری مصرف خواهد نمود که بسیار کم تر از احتیاج روزانه ما است.

16. خواص هایپولیپیدمیک دارد:

اسپیرولینا بهترین ماده غذایی است که دارای خواص دارویی می باشد. اسپیرولینا دارای خواص کاهش دهنده چربی است که به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب خون یاری می نماید.

اسپیرولینا نیز در کاهش سطح تری گلیسرید خون موثر است.

17. اسپیرولینا برای یاری به سم زدایی:

در بعضی نقاط دنیا, مردم در معرض خطر مسمومیت با آب های آلوده و دیگر منابع آلوده قرار دارند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که جلبک اسپیرولینا ممکن است روشی برای درمان آن ها داشته باشد.

آنالیز های بعدی نشان داد که اسپیرولینا دارای خواص ضد سم و دفع نماینده آنها است از قبیل:آرسنیک ، فلورید ، آهن ، سرب و جیوه

مولفان این آنالیز پیشنهاد می نمایند که اسپیرولینا می تواند یک ماده مفید برای استفاده در کنار درمان بالینی مسمومیت با آلاینده ها باشد.

یاری به سم زدایی با استفاده از اسپیرولینا

18. اسپیرولینا برای حمایت از سلامت روانی:

مقاله مربوط به سال 2018 نقش بالقوه اسپیرولینا را در درمان اختلالات خلقی نشان می دهد. نظریه این است که اسپیرولینا منبع تریپتوفان است و تریپتوفان یک آمینو اسید است که فراوری سروتونین را پشتیبانی می نماید. سروتونین نقش مهمی در سلامت روان ایفا می نماید.

افراد با مسائل افسردگی و اضطراب ممکن است میزان سروتونین را کاهش دهند. مصرف مکمل تریپتوفان برای حفظ سطح سروتونین می تواند نقش مهمی در حمایت از رفاه ذهنی ایفا نماید.

محققان باید قبل از آشنایی با نقش حقیقی جلبک در حمایت از سلامت روان, آزمایش های بالینی بیشتری انجام دهند.

19. اسپیرولینا برای تقویت سیستم ایمنی:

مطالعات متعدد حیوانی نشان داده اند که اسپیرولینا می تواند مدولاتور ایمنی موثری باشد. توانایی منحصر به فردی برای مبارزه با عفونت و افزایش عملکرد سلولی دارد.

20. اسپیرولینا برای یاری به مبارزه با HIV:

مطالعات نشان می دهد مکمل اسپریولینا می تواند به درمان علائم HIV یاری کند. با این حال، ما باید در این زمینه بیشتر تحقیق کنیم.

21. اسپیرولینا برای یاری به درمان کاندیدا:

مطالعات متعددی وجود دارند که نشان می دهند چگونه اسپیرولینا می تواند یک عامل ضدمیکروبی موثر باشد. هم چنین اسپیرولینا رشد باکتری های سالم را در روده افزایش می دهد که می تواند مانع رشد کاندیدا گردد. ویژگی های تقویت ایمنی اش نیز می تواند به بدن یاری کند تا کاندیدا را حذف کند.

ماسک های زیبایی صورت با اسپیرولینا

چگونه می توان از اسپیرولینا برای بالا بردن روتین مراقبت از پوست استفاده کرد؟ برای داشتن پوستی درخشان - اسپیرولینا که پر از آنتی اکسیدان ها است، می تواند در زمانی که بحث درخشش و رنگ پوست است، شگفتی ایجاد نمایند. ماسک صورت اسپیرولینا که بخش سلامت نمناک معرفی خواهد نمود یک سم زدای نهایی است که پوست شما به آن احتیاج دارد.

یک قاشق غذاخوری از پودر اسپیرولینا و 1 قاشق غذاخوری عسل را به خوبی باهم مخلوط کنید.

این ماسک را به طور مساوی بر روی صورت تمیز خود بمالید.

بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید.

22. تاثیر ضد چروک اسپیرولینا :

اسپیرولینا های ضد چروک نیز یک فیتوناتریشن و کاروتنوئید است - یک آنتی اکسیدان که می توانند به دفاع از پوست و بدن شما دربرابر رادیکال های آزاد یاری نمایند.

نتیجه؟ نشانه های زودرس پیری را حذف می نماید! استفاده از این مکمل به طور منظم، پوست سالم و جوان را تضمین می نماید.

فواید اسپیرولینا برای پوست

23. اسپیرولینا برای آکنه:

خواص ضد التهاب اسپیرولینا به کاهش تورم، آکنه و جلوگیری از بروز آسیب های بیشتر یاری می نماید. متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد که درمان سریع تر را ممکن می سازد و همچنین از رشد زیادی باکتری ها جلوگیری می نماید.

علاوه بر خوردن آن، شما می توانید از محصولات پوستی اش برای مقابله با مسائل آکنه بهره ببرید.

24. اسپیرولینا برای برای تیرگی زیر چشم:

کلوروفیل (که به عنوان یک سوپر خوراکی شناخته می گردد) موجود در این جلبک به کاهش تیرگی و لکه هایی روی پوست شما یاری می نماید. در پاسخ به سوال یکی از کاربران از بخش سلامت نمناک باید بگوییم که روش های متعددی برای مصرف اسپیرولینا وجود دارد - می توانید مقداری پودرش را به آب اضافه نموده و آن را بنوشید و یا آن را به یک اسموتی اضافه کنید.

آن ها همچنین در فرم قرص در دسترس هستند. از پودر اسپیرولینا در ماسک های صورت خانگی بهره ببرید، یا محصولات اسپیرولینا که به طور گسترده در بازار در دسترس هستند، ماسک ورقه ای، و غیره را با مشورت پزشک خود تهیه کنید.

25. اسپیرولینا برای افزایش رشد موها:

استفاده موضعی از اسپیرولینا می تواند رشد مو را تسریع کند. علاوه بر مصرف، این جلبک به عنوان یک جز در درمان شامپو و نرم نماینده ها استفاده می گردد. هم چنین پروتئین های اسپیرولینا می توانند باعث کاهش ریزش مو و نازکی مو شوند.

این ها فواید اسپیرولینا هستند. ما از چند ماده غذایی در این جلبک ها صحبت کردیم. اما چند نکته دیگر هم هست که باید بدانید.

کاربرد های اسپیرولینا:

در سراسر دنیا کشت می گردد؛ به عنوان مکمل رژیم غذایی و همچنین یک غذای کامل استفاده می گردد؛ و همچنین در شکل قرص، پودر موجود است.

همچنین از آن به عنوان مکمل غذایی در صنعت آبزی پروری، آکواریوم و ماکیان استفاده می گردد. اسپیرولینا برای رسیدگی به امنیت غذایی، سو تغذیه، و به عنوان پشتیبانی رژیم غذایی در پرواز فضایی بلند مدت یا ماموریت های مریخ مورد آنالیز قرار می گیرد.

به خصوص، مانند هر چیزی که از دریا می آید، مطمئن شوید که جلبک آبی - سبزی خریداری می کنید که عاری از آلودگی است. طبق گفته WebMD، اسپیرولینا آلوده می تواند موجب موارد زیر گردد:آسیب کبدی، درد معده، تهوع، استفراغ، ضعف، تشنگی، ضربان قلب سریع، شوک و حتی مرگ. همچنین بعضی از منابع اظهار می دارند که زنان باردار و بچه ها نباید جلبک ها را مصرف نمایند. با یک ارائه نماینده خدمات بهداشتی طبیعی تماس بگیرید تا تایید کنید که آیا شما باید مکمل اسپیرولینا باشید یا خیر.

تمامی این نکات و دستورالعمل ها را باید با مشورت پزشک انجام دهید

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1398

به "با اسپیرولینا دور چشم زیبا میشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اسپیرولینا دور چشم زیبا میشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید