آیا قیمت ملک به زیر 1 هزار و 100 دلار خواهد رسید؟، تاثیرات سینرژیک اعطای زمین های دولتی به انبوه سازان و تعدیل قیمت مسکن

به گزارش مجله سرگرمی، گزارش های میدانی نشان می دهد که قیمت مسکن در بعضی مناطق شمال تهران حتی با قیمت مسکن در بعضی از نقاط لندن در انگلیس و ونکوور در کانادا و لس آنجلس در آمریکا برابری می نماید.

آیا قیمت ملک به زیر 1 هزار و 100 دلار خواهد رسید؟، تاثیرات سینرژیک اعطای زمین های دولتی به انبوه سازان و تعدیل قیمت مسکن

عرضه و تقاضا در حوزه مسکن یکی از مسائل جدی این حوزه است که می توان آن را به یاری بعضی راهبردها اصلاح کرد. از سال 1397 تا به امروز که قیمت مسکن با رشدی قارچ گونه روبرو شده و در بعضی مناطق تا 12 برابر رشد را تجربه نموده ؛ تمهدیدات باید در این زمینه جدی تر و موثر تر باشد.

گزارش های میدانی نشان می دهد که قیمت مسکن در بعضی مناطق شمال تهران حتی با قیمت مسکن در بعضی از نقاط لندن در انگلیس و ونکوور در کانادا و لس آنجلس در آمریکا برابری می نماید. متوسط قیمت مسکن آمریکا در ابتدای سال 2020 به طور متوسط 259 هزار دلار بوده که این رقم 106 درصد بیشتر از متوسط ثبت شده برای سال 2000 بوده است. از 500 شهر عظیم آمریکا، قیمت مسکن به طور متوسط در 356 شهر کمتر از متوسط کل و در 144 شهر نیز بیشتر از متوسط کل قیمت مسکن در این کشور بوده است. متوسط قیمت مسکن در سطح شهر کالیفرنیا در سال 2020: یک میلیون و 127 هزار و 66 دلار و تغییر قیمت مسکن نسبت به 20 سال پیش: 219.3 درصد افزایش بوده است. البته این یک نمونه از افزایش قیمت مسکن (البته به صورت سازماندهی شده و تعیین) است.

برآوردها حکایت از آن دارد که مسکن در قیاس با قدرت واقعی خرید درایران، کالایی بسیار گران قیمت محسوب می گردد آمارها موید این نکته است که در سال 96 قیمت هر متر مربع مسکن در ایران کمتر از 4 میلیون تومان بود که با رشد شدید قیمت ها به بیش از 25 میلیون تومان رسیده است. در این مطالعه مسکن به صورت آپارتمان یا ساختمان مسکونی چند واحدی تلقی شده است و قیمت خرید زمین یا خانه ویلایی در نظر گرفته نشده است.

طبق گزارش های میدانی متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در پایتخت کشور امارات بیش از 3 هزار دلار و در قطر نزدیک به 5 هزار دلار دلار بوده ولی خرید هر متر مربع ساختمان در دیگر همسایگان ایران هزینه ای کمتر از ایران داشته است.به این ترتیب بهای مسکن به طور متوسط در عراق، روسیه، ارمنستان، ترکیه، آذربایجان، قزاقستان و پاکستان در سال های اخیر ارزان تر از ایران بوده است. بعضی دیگر از کشورها البته آمار تعیینی از قیمت مسکن ارائه ننموده اند. به عنوان مثال مردم روسیه برای خرید هر متر مربع مسکن در مرکز شهرهای مهم این کشور به طور متوسط باید حدود 1 هزار و 500 دلار بپردازند و عراقی ها با پرداخت هزینه ای حدود 1 هزار و 400 دلار به ازای هر متر مربع مسکن می توانند صاحب خانه شوند. متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در کشور ارمنستان برابر با حدود 1 هزار و 300 دلار و در ترکیه حدود 1 هزار و 100 دلار است. اگر به گزارش های میدانی نگاهی بیندازیم می بینیم که سیر خرید خانه در کشورهای همسایه به خصوص در امارات عربی متحده و ترکیه افزایش یافته و یکی از دلایل آن نوسان شدید و موضعی قیمت مسکن در ایران است.

حسن بختیاری عضو هیات مدیره شرکت تعاونی و انبوه سازی مسکن مروارید شرق فاخر درباره عوامل موثر در افزایش قیمت مسکن می گوید: در قیمت مسکن پارامترهای مختلفی دخیل است. اولین و مهمترین آیتم قیمت زمین و سپس مصالح و نهاده های ساختمانی و پس از آن هزینه دستمزد و در آخر هزینه های مربوط به مجوزات و خدمات مهندسی است.

وی می افزاید: دولت می تواند با ارائه زمین مازاد احتیاج وزارتخانه هایش و علی الخصوص زمین های در اختیار وزارت راه و شهرسازی بستر ساخت مسکن انبوه و ارزان قیمت را فراهم سازد.

یک کارشناس حوزه اقتصاد و تجارت در زمینه استاندارد قیمت دنیای مسکن می گوید: قیمت متوسط مسکن در دنیا متوسط بین 800 تا 1 هزار و 100 دلار است که این رقم می تواند بسته به نوع ملک، محل احداث ملک ، معماری ملک و ... متفاوت باشد.

در حقیقت قیمت علاوه بر موارد فوق قیمت یک واحد آپارتمان می تواند در اثر نوسانات مالی و تغییر تعادل الگوی عرضه و تقاضا افزایش یابد. در این زمینه دولت می تواند راهگشا باشد.

حسن بختیاری عضو هیات مدیره شرکت تعاونی و انبوه سازی مسکن مروارید شرق فاخر در این زمینه می گوید: یکی دیگر از کارهایی که دولت می تواند برای خانه دار کردن مردم انجام دهد، این است که در بخش فراوری مسکن و فراوری مصالح مورد احتیاج جهت مصرف در پروژه های ساختمانی یارانه بدهد؛ به این معنا که دولت می تواند برای معادن و فراوری نمایندگان نهاده های ساختمانی، تخفیف هایی را در زمینه عوارض های دولتی در نظر بگیرد و در این جا یک چرخه تخفیف را از فراوری نماینده به انبوه ساز و از انبوه ساز به مصرف نماینده ایجاد و قیمت ها را به تعادل برساند.

البته تحلیلگران معتقدند که ارائه یارانه در بخش سوخت های فسیلی به کارخانه های فراوری نماینده مصالح ساختمانی و ارائه یاری به پرداخت حق بیمه کارگران می تواند از هزینه های فراوری نمایندگان و پیمانکاران بکاهد و موجب کاهش قیمت مسکن گردد.

کاهش هزینه های شهرداری ها از دیگر مواردی است که کارشناسان حوزه مسکن به آن اشاره می نمایند. شهرداری ها تمامی هزینه های سالانه خود را که در قانون بودجه شان در شوراهای شهر تصویب می گردد از محل در آمدهایی اخذ می نمایند که از شهروندان دریافت می گردد، بخش اعظمی از این هزینه ها از محل تراکم فروشی تامین میگردد و شهرداری ها مجبورند بخاطر تورم هر ساله هزینه تراکم را برای سازندگان افزایش دهند و این موضوع مستقیما تاثیر گذار در افزایش قیمت مسکن خواهد بود و لذا دولت با نقش آفرینی مثبت در این حوزه می تواند راهگشا و موثر واقع گردد.

مجموعا اگر بخواهیم عوامل موثر در کاهش قیمت مسکن را در یک قاب آنالیز کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم : ارائه یارانه دولتی به فراوری نمایندگان و پیمانکاران در بخش های فراوریی و خدماتی، ایجاد شرایطی جهت ساخت مسکن انبوه با اعطاء زمین ارزان قیمت، کاهش هزینه های شهرداری ها و ایجاد بستری برای تهیه مصالح ساختمانی و نیروی بیمه شده و حمایت شده ارزان قیمت است.

یکی از کارهایی که به عنوان الگو می توان انجام داد این است که با مطالعه میدانی در کشورهایی که در بازار مسکن ثبات دارند ببینیم که می توان کدام فاکتور در این کشورها بیشتر مورد آنالیز قرار گرفته تا بتوان به یاری آن کمی بازار آشفته مسکن را سر و سامان داد. شرایط کنونی قیمت های مسکن به هیچ عنوان کارشناسی شده نیست و مسئولین باید در این زمینه به صورت جدی آنالیز های میدانی را انجام دهند تا بتوانند مسائل این حوزه را ریشه یابی نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1654

به "آیا قیمت ملک به زیر 1 هزار و 100 دلار خواهد رسید؟، تاثیرات سینرژیک اعطای زمین های دولتی به انبوه سازان و تعدیل قیمت مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قیمت ملک به زیر 1 هزار و 100 دلار خواهد رسید؟، تاثیرات سینرژیک اعطای زمین های دولتی به انبوه سازان و تعدیل قیمت مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید