گردشگری غذا بر وفاداری گردشگران چه تاثیری دارد؟

به گزارش مجله سرگرمی، اثر گردشگری غذا

اثر گردشگری غذا یک پدیده جدید نیست، زیرا مسافران همیشه مجبور هستند تا در مکان های خارج از محل زندگیشان غذا بخورند. با این حال، سفر با انگیزه یادگیری بیشتر در خصوص سبک آشپزی یک منطقه، تجربه غذاها و نوشیدنی های ویژه، خرید غذا یا لذت بردن از دوره های آموزش پدیده های نسبتا جدیدی به شمار می فرایند. غذا می تواند یک جذابیت سفر باشد که موجب افزایش تجربه برای بازدیدکنندگان گردد. با توجه به این، نتایج پژوهشی که توسط یکی از محققان در خصوص شهر اصفهان اجرا شده است نشان می دهد اکثریت گردشگران داخلی ایران تمایل دارند که تجربیات غذایی خود را به وسیله شبکه های اجتماعی و از طرف دیگر گردشگران خارجی به وسیله مکالمه و صحبت به اشتراک بگذارند. با خبرنگاران همراه شوید تا در خصوص این تحقیق بیشتر بدانیم.

گردشگری غذا بر وفاداری گردشگران چه تاثیری دارد؟

پیش از این، بعضی تحقیقات دیگر نیز نشان دادند که اثر جهانگردی غذا به وسیله ارتباط کلامی توسط جهانگردان ارزیابی می گردد. اما به رغم نتایج بعضی تحقیقات خارجی، پژوهش حاضر نشان می دهد بیشتر جهانگردان داخلی و خارجی به دلیل تجربه مثبت حاصل از غذا، حاضر هستند هزینه ای اضافه بابت تجربه خوردن دوباره آن بپردازند. این امر منجر به تبلیغ و ترویج برای جهانگردی غذایی در بین سایر جهانگردان و مسافران داخلی و خارجی می گردد که نهایتا باعث ازدیاد جمعیت جهانگردان ورودی به شهر و به دنبال آن بالا رفتن ارزش مالی غذاها، توسعه مالی شهر و نیز اشتغال زایی برای جوانان خواهد شد. بر اساس این تحقیق همچنین تعیین شد که اولویت برای مصرف غذای بومی در بین هر دو گروه جهانگرد داخلی و خارجی خوش طعم بودن غذای بومی و دومین انگیزه نزدیکی به فرهنگ بومی است. براساس این تحقیق، بیشتریت جهانگردان داخلی به طور متوسط تمایل دارند غذایی متفاوت از شهر خود را مصرف نمایند.

تحقیقات در خصوص اثر جهانگردی غذا در اصفهان

همچنین جهانگردان خارجی تمایل دارند غذایی که در کشور دیگری مصرف می نمایند تفاوت خیلی زیادی با غذاهای بومی وطن خود داشته باشد. این نشان دهنده علاقه جهانگردان خارجی به فرهنگ بومی سایر مناطق از جمله شهر فرهنگی تاریخی مانند اصفهان می باشد. از دید جهانگردان داخلی، غذای بومی شهر اصفهان تا بخشی بیانگر فرهنگ این شهر می باشد در حالی که از دید جهانگردان خارجی غذای بومی شهر اصفهان به میزان قابل توجهی بیانگر فرهنگ این شهر است. بیشتریت جهانگردان داخلی و خارجی غذای بومی شهر اصفهان را به عنوان میراث فرهنگی در نظر گرفته اند. در این پژوهش همچنین ارتباط بین تجربه مثبت جهانگردان داخلی و خارجی از غذای بومی و درآمد مالی ناشی از آن مورد نظرخواهی جهانگردان داخلی و خارجی شهر اصفهان نهاده شد که در آن تعیین شد تجربه ای که از غذای بومی نه به عنوان انگیزه اصلی بلکه به عنوان چاشنی و سایر اهداف اصلی به دست آمده موجب تشویق و تمایل بیشتر به سفر و مشاهده غذاهای بومی می گردد.

توجه به احتیاجها در اثر جهانگردی غذا

همچنین تعیین شد جهانگردان داخلی تمایل بیشتری نسبت به اشتراک گذاشتن تجربه های غذایی خود دارند و این به این معناست که باید برای جهانگردان خارجی زیرساخت ها و بسترهای قوی تر، جدیدتر و متفاوت تر از خدمات غذایی کنونی در شهر فراهم گردد. نتایج حاصل از مدلسازی معادلات ساختاری حاکی از آن است که رضایت خاطر جهانگردان در رتبه اول اثرگذاری قرار می گیرد و بالاترین تاثیر را بر تمایل به تجربه مجدد جهانگردان داشته است. پس از آن شناخت و آگاهی جهانگردان در رتبه دوم اثرگذاری قرار گرفته است. از جمله موارد دیگر در اثر جهانگردی غذا، نگرش و تصویر ذهنی جهانگردان نسبت به غذاهای بومی اصفهان نیز سومین عامل اثرگذار بر تمایل به تبلیغات و تجربه مجدد غذاهای بومی اصفهان است. در این راستا در جهت اثر جهانگردی غذا، پیشنهاد می گردد به دلیل اینکه بیشتریت جهانگردان خارجی دارای سنین بالاتر هستند، بهتر است به احتیاج این قشر گسترده در تهیه غذاهای بومی سالم و گیاهی در زمینه جهانگردی آشپزی پاسخ درست داده گردد. همچنین بهتر است منوهای غذایی در شهر اصفهان تغییر اساسی پیدا نموده و از طبخ غذاهای بومی مخصوص شهر اصفهان مانند یخمه ترش و کاله جوش که در حال فراموشی است، بیشتر استفاده گردد.

پژوهشگران همچنین پیشنهاد می نمایند برای اثر جهانگردی غذا، شرایط بهداشتی جدای از کنترل کردن غذاها و محل تهیه غذا، بهداشت بیرون و محیط داخلی مراکز غذایی و رستوران ها را نیز دربر بگیرد؛ خصوصا سرویس های بهداشتی در رستوران های شهری و بین شهری. در کنار این موضوع، بهتر است به فضای معماری داخلی و خارجی مراکز غذایی و رستوران ها بیشتر توجه نموده و متناسب با سبک و شیوه سنتی منطقه خاص خود و یا ترکیبی از شیوه سنتی و مدرن ساخته شوند. از سوی دیگر، پیشنهاد می گردد به ظاهر غذاها، خوردنی ها و ظروف استفاده شده برای ارائه آن به جهانگردان توجه گردد و حسن سلیقه و زیبایی خوراکی ها و نوشیدنی ها و ظروف در نهایت خود به کار رود. یکی دیگر از پیشنهادات در این زمینه نیز این است که طرز تهیه کلیه غذاهای بومی به زبان انگلیسی در قالب کتاب یا مجله تهیه و به صورت کالا در اختیار جهانگردان قرار گیرد.

منبع: الی گشت
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 986

به "گردشگری غذا بر وفاداری گردشگران چه تاثیری دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری غذا بر وفاداری گردشگران چه تاثیری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید