چگونه فایل های پاک شده کامپیوتر را ریکاوری کنیم؟

به گزارش مجله سرگرمی، در این مقاله قصد داریم 5 روش برتر و کاربردی برای ریکاوری فایل های پاک شده در ویندوز 10 را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از این روش ها بتوانید در صورت لزوم نسبت به بازگردانی فایل های پاک شده کامپیوترتان اقدام نمایید. بنابراین اگر از کاربران سیستم عامل ویندوز هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

چگونه فایل های پاک شده کامپیوتر را ریکاوری کنیم؟

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که هنگام پاک کردن و حذف بعضی از فایل ها در کامپیوترتان، تعدادی از فایل های مهمتان نیز همراه آن ها پاک شده باشد. یا در مثالی دیگر اطلاعات هارد دیسک شما به دلایل مختلفی نظیر حذف اتفاقی، فرمت درایو آسیب دیده، پاک شدن فایل به وسیله ویروس، آسیب های فیزیکی و سایر موارد دیگر قابل دسترس نباشد. در این شرایط احتمالاً به سراغ سطل زباله ویندوز (Recycle bin) می روید و با آنالیز آن سعی در پیدا کردن فایل های پاک شده دارید.

در بیشتر مواقع، این روش جواب می دهد و شما می توانید فایل های پاک شده خود را در این بخش پیدا کنید. اما اگر با جست وجو در این بخش فایل های خود را پیدا ننموده اید، احتیاجی به نگرانی نیست. 5 روشی که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت به شما یاری می نماید تا در کمترین زمان ممکن فایل های پاک شده کامپیوترتان نظیر عکس ها، فایل های صوتی، ویدیوها، اسناد آفیس و غیره را به راحتی بازیابی کنید. این 5 روش عبارتند از:

 1. ریکاوری فایل های پاک شده به وسیله نرم افزار ثالث
 2. ریکاوری فایل های پاک شده بدون استفاده از نرم افزار
 3. ریکاوری فایل های پاک شده به وسیله گرفتن بکاپ
 4. ریکاوری فایل های پاک شده به وسیله Command Prompt
 5. ریکاوری فایل های پاک شده به وسیله Recycle bin

روش اول: ریکاوری فایل های پاک شده به وسیله نصب نرم افزار Advanced Disk Recovery

نرم افزار Advanced Disk Recovery، یکی از برترین نرم افزارهای موجود برای ریکاوری فایل های پاک شده در سیستم عامل ویندوز است. این نرم افزار به طور موثری حافظه مورد نظرتان را برای یافتن داده های پاک شده اسکن می نماید و در صورت کامل نبودن نتایج، عملیات اسکن عمیق را برای یافتن بیشتر داده ها مورد استفاده قرار می دهد. از جمله قابلیت های بسیار کاربردی این نرم افزار می توان به ریکاوری فایل های از دست رفته بدون توجه به شرایط (فایل های حذف شده یا حافظه های فرمت شده)، امکان دسته بندی نتایج جست وجو، توانایی انجام اسکن سریع و اسکن عمیق و پشتیبانی از هارد های اینترنال و اکسترنال، SSD، فلش مموری، حافظه دوربین دیجیتال و سایر موارد اشاره نمود. برای بازگردانی فایل های پاک شده با استفاده از این نرم افزار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • نرم افزار Advanced Disk Recovery را دانلود و نصب نموده و سپس آن را در محیط ویندوز اجرا کنید.
 • محلی را که می خواهید فایل یا پوشه های حذف شده را بازیابی کنید، انتخاب کنید.
 • اکنون درایو مد نظر خود را انتخاب نموده و روی گزینه Start Scan Now کلیک کنید. در این مرحله، دو گزینه اسکن سریع و اسکن عمیق در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
 • اسکن سریع فایل های درایو مد نظر شما را به سرعت اسکن می نماید، در حالی که اسکن عمیق این کار را به آرامی و با دقت بیشتری انجام خواهد داد.
 • پس از اتمام اسکن، لیستی از فایل های حذف شده را با فونت قرمز مشاهده خواهید کرد. بر روی فایل حذف شده مد نظرتان کلیک نموده و سپس بر روی گزینه Recover بزنید.
 • محلی را که می خواهید فایل یا پوشه مد نظرتان را پس از بازیابی در آن ذخیره کنید، انتخاب نموده و سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.

روش دوم: ریکاوری فایل های پاک شده بدون استفاده از نرم افزار (با استفاده از گزینه Restore Previous Versions)

برای بازگردانی فایل های حذف شده خود از این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به پوشه یا مکانی که فایل را در گذشته و قبل از حذف شدن قرار دادید، بروید.
 • روی پوشه مد نظر راست کلیک نموده و گزینه Restore previous versions را انتخاب کنید.
 • در این بخش، گزینه ای برای بازیابی پوشه مد نظر دریافت خواهید کرد.
 • با این کار نسخه قبلی فایل بازیابی شده و بدین ترتیب فایل های از دست رفته مجدداً در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اگر در این مرحله، گزینه Restore previous versions برای شما نشان داده نمی گردد، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به بخش Control Panel بروید یا Control Panel را در Run Window (کلید ویندوز و R با هم) تایپ کنید.
 • به وسیله راستا System >System Protection بخش System Protection را پیدا کنید.
 • پنجره System Properties را در این بخش پیدا خواهید کرد. درایو مد نظر خود را انتخاب نموده و روی گزینه Configure کلیک کنید.
 • در پنجره System Protection، روی دکمه در کنار گزینه Turn on System Protection کلیک کنید.
 • اکنون گزینه Restore previous versions برای بازیابی فایل ها در دسترس شما قرار خواهد گرفت و می توانید از آن استفاده کنید. بنابراین احتیاج است تا مراحل بالا را برای بازگردانی فایل های پاک شده تکرار کنید.

6 راه چاره برای زمانی که ویندوز 10 اجازه خارج کردن USB را نمی دهد

روش سوم: ریکاوری فایل های پاک شده به وسیله گرفتن بکاپ

اگر از Windows Backup استفاده می کنید، پس امکان بازگردانی فایل های حذف شده در ویندوز 10 بسیار زیاد است. بدین صورت شما می توانید آخرین نسخه بکاپ سیستم خود را آنالیز نموده و اطلاعات از دست رفته را بازیابی کنید. برای بازیابی فایل های حذف شده دائمی در سیستم عامل ویندوز 10 با استفاده از گرفتن بکاپ مراحل زیر را دنبال کنید:

 • Windows و کلید I را فشار داده تا وارد بخش Setting یا تنظیمات شوید.
 • بخش بکاپ را از راستا Update & Security-> Backup پیدا کنید.
 • روی گزینه Go to Backup & Restore کلیک کنید.
 • سپس روی گزینه Restore My Files کلیک کنید.
 • اگر این گزینه در دسترس نیست، درایو دیگری را برای دسترسی به فایل بکاپ ذخیره شده جهت بازیابی فایل ها انتخاب نموده و دستورالعمل های ذکر شده در این بخش را مجدداً اعمال کنید.

چگونه میان بر سایت ها را به منوی راست کلیک ویندوز 10 و 11 اضافه کنیم؟

روش چهارم: ریکاوری فایل های پاک شده به وسیله Command Prompt

بازیابی فایل های حذف شده در ویندوز 10 به وسیله Command Prompt نیز امکان پذیر است. علاوه بر این قضیه، حتی اگر فایل ها را از سطل زباله نیز پاک نموده باشید به راحتی می توانید آن ها را برگردانید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک درایو خارجی را به سیستم کامپیوتر خود وصل کنید، این درایو می تواند یک درایو خارجی نظیر فلش USB نیز باشد. برای بازیابی فایل های پاک شده از این طریق، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • Command Prompt یا CMD را در کادر جستجوی منوی Start تایپ کنید. برای اجرا روی گزینه Run as administrator کلیک کنید.
 • chkdsk E: /f را تایپ نموده و Enter را فشار دهید. (منظور از حرف E در این عبارت، External drive یا درایو خارجی است که فایل های بازیابی شده درون آن قرار خواهند گرفت.)

توجه: Chkdsk دستوری است که برای آنالیز یکپارچگی هارد دیسک شما مورد استفاده قرار می گیرد و با قابلیت برطرف خطاهای مختلف فایل سیستم ارائه می گردد.

 • در این بخش، Y را تایپ نموده تا سیستم اسکن را آغاز کند و Enter را فشار دهید.
 • عبارت E: (DRIVE LETTER) را دوباره تایپ کنید و Enter را فشار دهید.
 • سپس عبارت F:>attrib -h -r -s /s /d *.* را تایپ کنید.
 • در این عبارت، -r به ویژگی Read-only یا فقط خواندنی، -s به فایل های انتخابی سیستم، -h به قابلیت مخفی فایل های انتخاب شده، ‘/S به راستا معین شده پوشه ها و فایل ها و در نهایت ‘/D به فرایند فایل ها اشاره می نماید.
 • پس از اتمام اسکن، یک پوشه تازه در درایو خارجی که به سیستم متصل کردید، پیدا خواهید کرد. فایل های بازیابی شده با فرمت CHK در این پوشه دیده می شوند. شما می توانید فرمت فایل ها را تغییر داده و به محل مورد نظر خود انتقال دهید.

با 8 روش برطرف کندی باز شدن گوگل کروم در ویندوز 10 و 11 آشنا شوید

روش پنجم: ریکاوری فایل های پاک شده به وسیله Recycle bin

در صورتی که به تازگی فایل های مورد نظر شما حذف شده اند، این فایل ها در سطل بازیافت سیستم عامل ویندوز 10 قرار می گیرند. برای بازیابی اطلاعات از فایل Recycle Bin، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • آیکون سطل بازیافت (Recycle Bin) را از دسکتاپ پیدا نموده و روی آن دوبار کلیک کنید تا آن باز گردد.
 • در پنجره سطل بازیافت، فایل هایی را که می خواهید بازیابی کنید را پیدا کنید.
 • فایل های مد نظر خود را انتخاب نموده و گزینه Restore the Selected Item را بزنید یا برای بازیابی همه آن ها روی گزینه Restore all items کلیک کنید.

در صورتی با انجام روش های معرفی شده، فایل ها پاک شده شما بازگردانی نشد، باز هم نگران نباشید. به این علت که همواره می توانید از نرم افزارهای ثالث برای انجام این کار استفاده کنید. یکی از برترین نرم افزارها برای این کار نرم افزار Advanced Disk Recovery است که در روش اول به طریقه استفاده از آن اشاره نمودیم.

پیشنهاد می کنیم اگر نمی خواهید با مشکل حذف شدن فایل های مهم خود دست روبرو شوید، اطمینان حاصل کنید که همواره یک نسخه پشتیبان از آن ها ایجاد می کنید. برای این کار می توانید از یک درایو خارجی یا فضای ذخیره سازی ابری برای ایمن نگه داشتن اطلاعات ارزشمند خود استفاده کنید. بعلاوه می توانید برای اطمینان از ایمن بودن فایل های خود، گزینه File History را فعال کنید. این قابلیت هر یک ساعت (یا بیشتر بر اساس احتیاج شما) یک کپی از تمام فایل های تغییر یافته سیستم شما تهیه می نماید و آن ها را روی یک درایو اکسترنال متصل به کامپیوتر ذخیره خواهد نمود.

سخن آخر

در این مطلب به معرفی و آنالیز 5 روش برتر و کاربردی برای بازگردانی فایل های پاک شده از روی سیستم عامل ویندوز 10 پرداختیم و سعی کردیم هر کدام از این روش ها را به ساده ترین شکل ممکن برای شما شرح دهیم تا در صورت لزوم بتوانید از این راه چاره ها برای ریکاوری فایل های پاک شده کامپیوترتان استفاده کنید. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

منبع: Wethegeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2098

به "چگونه فایل های پاک شده کامپیوتر را ریکاوری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه فایل های پاک شده کامپیوتر را ریکاوری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید