چرا گارد سلطنتی سوئیس بسیار معروف است؟

به گزارش مجله سرگرمی، اگر به واتیکان رفته باشید، حتماً شاهد گروهی از مردان مسلح عبوس بوده اید که با نیزه هایی بلند و لباسی مخصوص ایستاده اند. این مردان همان گارد سوئیسیِ معروف هستند.

چرا گارد سلطنتی سوئیس بسیار معروف است؟

آن ها ارتش خصوصی پاپ به شمار رفته و از کشور سوئیس قرض گرفته شده اند. پاپ تنها فرد دولت نیست که می تواند از این سربازان استفاده کند. اگر در این راهنما با ما همراه شوید و تاریخ اجمالی این گاردها را مطالعه کنید، علت شهرت آن ها را خواهید فهمید.

سوئیسی ها قرن های متمادی است که به سایر ملت ها در جنگ هایشان یاری می نمایند تا دولت خودشان در امان باشد. این سنت به دوران قرون وسطی باز می شود. در آن موقع سوئیسی ها یا هلوتین ها (Helvetians) به خاطر قابل اعتماد بودن و وفاداریشان شهرت داشتند و البته نیروی ارتششان هم مورد احترام بود. شهرت آن ها به حدی رسید که اسپارت ها و هیچکس دیگر نمی خواست در برابرشان قرار بگیرد.

ماکیاولی، نماینده استراتژی ارتشی رنسانس، حاکمان را در شاهزاده وامی دارد تا مرکز سپاهیانشان را با سربازان نیزه دار سوئیسی کامل نمایند. او اعتقاد داشت هر کاری جز این منجر به شکست در جنگ خواهد شد. این سوئیسی های رزمنده و جان سخت، به قدری محبوب بودند که توسط مقامات استانی کشور و غیره قرض گرفته می شدند. لویی یازدهم فرانسه اولین کسی بود که برای دفاع از خود گروهی سرباز سوئیسی استخدام کرد که به صد سوئیسی شهرت داشتند. به مرور زمان که استراتژی های ارتشی تغییر می کرد و سلاح باروتی رایج شد، این سربازان معروف کم کم شهرت خود را از دست دادند. با این وجود باز هم بعضی نیروها از آن ها استفاده می کردند. در سال 1740 حدود 12 هزار سرباز سوئیسی به فرانسه خدمت کردند و پنجاه سال بعد حدود 13 هزار نفر از آن ها به ارتش اسپانیا پیوست.

وقتی در سال 1792 انقلابی در پاریس به راه افتاد، این سربازان سوئیسی بودند که از پادشاه محافظت می کردند. بسیاری از گاردهای سوئیسی به شهرت کشور خود وفادار مانده و اغلب به خاطر حمایت از کسی که استخدامشان نموده بود تا پای سلاخی شدن پیش می رفتند. سال ها بعد یادبودی برای آن ها در شهر لوسرن ساخته شد. این یادمان شیری به شدت زخمی را در لحظات آخر عمر خود به تصویر می کشد که به شیر لوسرن شهرت یافته است.

زمانی که کشور سوئیس به دولتی خنثی تبدیل شد که امروزه می شناسیم، با امضای قانون اساسی فدرال در سال 1848، خدمات نظامی خارجی کماکان وجود داشت اما بسیار کاهش یافته بود. گارد سوئیس و خدمات نظامی اش نهایتاً در سال 1874 برای همواره لغو شد و تنها استثنای آن گارد سوئیس پونتیفیکال (Pontifical) است که پیشتر نام بردیم. آن ها برای خدمت کردن به پاپ حضور داشته و همه را با لباس عجیبشان که یادآور سنت های گذشته است متعجب می نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1149

به "چرا گارد سلطنتی سوئیس بسیار معروف است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گارد سلطنتی سوئیس بسیار معروف است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید