پخش شدن خرده های شهاب سنگ روی زمین

به گزارش مجله سرگرمی، اگر خرده قطعاتی به زمین رسیده باشد، احتمالا در شمال چلتنهام به زمین خورده اند؛ بیرون شهرک استو-آن-ده-وود. اغلب این قطعات بایستی احتمالا در یک مزرعه فرود آمده باشند.

پخش شدن خرده های شهاب سنگ روی زمین

بقایای شهاب سنگ روی زمین را با دستان تان را لمس نکنید، آن را با یک کیسه تمیز یا در صورت امکان با آلومینیوم تمیز بردارید

دانشمندان می گویند یک آذرگوی (شهابی که از شهاب های عادی نورانی تر است) که آسمان بریتانیا را روشن کرد، احتمالا به شکل خرده قطعاتی به روی زمین افتاده است.

هزاران نفر از مردم در سراسر این کشور گزارش دادند که یکشنبه عصر، یک شهاب آذرگوی با حرکت آرام را مشاهده نموده اند.

این شهاب پس از برخورد با اتسمفر زمین، نور و حرارت فراوری نموده و همچنین صدای غرش بلندی داشته که تا دوردست ها حتی تا ایرلند و هلند نیز شنیده شده است. به گفته محققان، این شهاب (meteor) احتمالا از یک سیارک، جایی بین مریخ و مشتری به سوی زمین آمده و قطعاتی از آن ممکن است در شهر ٰچلتنهام انگلیس یافت گردد.

این آذرگوی احتمالا بیش از هر شیء آسمانی دیگری تا کنون به سازمان بین المللی شهاب (IMO) گزارش شده است. گزارش هایی با جزئیات بیشتر که شامل ویدئو هایی از این آذرگوی در آسمان است، به محققان این امکان را داده که ماهیت سیارک و اینکه احتمالا چگونه سقوط نموده است را بفهمند.

لیوک دیلی از دانشگاه گلاسگو می گوید: همانطور که می توانید در ویدئو ها ببینید، این شهاب به قطعات بسیاری تقسیم شده است. بسیاری از شهاب واره ها (meteoroid) طی شش ثانیه نخست پس از پرواز، تبخیر می شوند. هرچند در این یک نمونه ما تصور می کنیم احتمالا تعدادی از خرده های آن به زمین رسیده است.

لیوک دیلی می گوید: اگر خرده قطعاتی به زمین رسیده باشد، احتمالا در شمال چلتنهام به زمین خورده اند؛ بیرون شهرک استو-آن-ده-وود. اغلب این قطعات بایستی احتمالا در یک مزرعه فرود آمده باشند. به مردم توصیه می گردد که درباره قطعات هر سیارکی که کشف می گردد، بسیار محتاط باشند.

کاترین جوی از دانشگاه منچستر هم می گوید: اگر شما یک شهاب سنگ (meteorite) روی زمین پیدا کنید، حالت ایده آل این است که در همان محل از آن عکس بگیرید، موقعیت آن را با استفاده از جی. پی. اس گوشی خود یادداشت کنید، این قطعات نباید با آهن ربا تماس داشته باشند و اگر می توانید با دستان تان آن را لمس نکنید. آن را با یک کیسه تمیز یا در صورت امکان با آلومینیوم تمیز بردارید.

اتحادیه آذرگوی های انگلستان یا UKFAll، از مردم خواسته که به خاطر جستجوی تکه های روی زمین، قوانین قرنطینه کرونا را نقض ننمایند. این اتحادیه می گوید: اگر یک قطعه در مزرعه خود یا جاده پیدا کردید، لطفا ما را در جریان بگذارید، اما لطفا برای یافتن آن بیرون نروید.

تصاویر منتشر شده توسط اتحادیه آذرگوی انگلستان، جهت سقوط این خرده جرم ها و همچنین منطقه ای را که ممکن است این خرده قطعات بر روی آن افتاده باشد، نشان می دهد. تصاویر ورود این آذرگوی همچنین به دانشمندان این امکان را می دهد که تأیید نمایند این آذرگوی، یک شی خارجی و با منشاء فضایی است و نه چیزی که نقطه شروع حرکت خود را بر روی زمین شروع نموده باشد.

اشلی کینگ از موزه تاریخ طبیعی می گوید: ویدئو های ضبط شده به ما می گوید که سرعت این آذرگوی چیزی حدود 48000 کیلومتر در ساعت بوده که به مراتب بیش از آن است که یک سازه دست بشر بوده باشد؛ بنابراین این شیء یک موشک قدیمی یا ماهواره نیست.

ویدئو ها همچنین به ما این امکان را می دهند که مدار اصلی آن را پیرامون خورشید شبیه سازی و بازسازی کنیم. در این نمونه، مدار آن شبیه به مدار یک سیارک بود. این قطعه به خصوص از سیارک، بیشتر مدار خود را بین مشتری و مریخ گذرانده است اگرچه که گاهی از زمین نیز به خورشید نزدیک تر می شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1561

به "پخش شدن خرده های شهاب سنگ روی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پخش شدن خرده های شهاب سنگ روی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید