هشدار به آن ها که ماشین نو می خرند

به گزارش مجله سرگرمی، محققان می گویند بوی خاص احساس شده در خودروهای نو نشانه ای از مواد شیمیایی زیان آور است و بهتر است تا مدتی هنگام رانندگی شیشه های ماشین پایین باشد.

هشدار به آن ها که ماشین نو می خرند

یک تیم از مهندسان مکانیک در همکاری با دانشمندان حوزه سلامت مرتبط با چندین نهاد در کشور چین و دو همکار از دانشگاه هاروارد، سطح بالای مجموعه ای از مواد شیمیایی را در داخل یک ماشین شاسی بلند (SUV) تازه خریداری شده پیدا کردند.

این گروه محققان در مطالعه خود که در نشریه علوم فیزیکی گزارش شده است، نمونه های گرفته شده از هوای داخل خودرو را در مدت چندین روز مورد آنالیز قرار دادند. خودروها، کامیون ها و اس یووی ها همه یک چیز مشترک دارند: وقتی که نو و صفر کیلومتر خریده می شوند بوی خاصی دارند که به عنوان بوی ماشین نو معروف شده است. این بو از مواد شیمیایی تشکیل شده و از مواد استفاده برای ساخت ماشین در هوا پراکنده می گردد - فرایندی که به آن بیرون دادن گاز (off-gassing) گفته می گردد.

تحقیقات قبلی حاکی از این بوده است که بعضی از این مواد شیمیایی از قبیل فرمالدهید (formaldehyde) ممکن است خطراتی برای رانندگان خودروهای نو به همراه داشته باشد. در این کوشش تازه، تیم تحقیقاتی نگاه جدی تری به مواد شیمیایی آزادشده در یک خودروی نو انداخت.

این محققان یک خودروی شاسی بلند نو را در یک پارکینگ در هوای باز پارک کردند و به مدت 12 روز هوای داخل آن را آزمایش کردند. آنها خاطرنشان کردند که در طول مدت آنالیز های آنها شرایط محیط زیستی و بطور خاص دمای هوا تغییر نموده و از 21 درجه به 63 درجه افزایش یافته است. این محققان از کروماتوگرافی (chromatography) - طیف سنجی گسترده برای شناسایی مواد شیمیایی در نمونه های هوایی و اندازه غلظت آنها استفاده کردند.

محققان 20 ماده شیمیایی را در نمونه های هوا، شناسایی کردند که از اجزا و قطعات مورد استفاده برای ساخت ماشین برآمده بودند. اندازه غلظت این مواد متفاوت بود و بستگی به دمای سطوح در داخل خودرو داشت. اندازه غلظت بعضی از این مواد از قبیل فرمالدهید تا حد 35 درصد و 61 درصد بیشتر از استانداردها بوده است. این محققان بعلاوه مقادیری از ماده بنزن را یافتند که تنفس آن برای رانندگان در مسافت های طولانی ناایمن است.

آنها توصیه کردند هنگام رانندگی با خودروی نو، شیشه های ماشین پایین باشد.

منبع: ایرنا

منبع: فرادید
انتشار: 4 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1402 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2240

به "هشدار به آن ها که ماشین نو می خرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به آن ها که ماشین نو می خرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید