زن و شوهر های شاغل اختلاف های خود را اینگونه حل کنید

به گزارش مجله سرگرمی، زن و شوهرهای شاغل با افزایش تحصیلات و اشتیاق زنان به اشتغال، تعداد خانواده هایی که در آن زن و شوهر هر دو کار می نمایند افزایش چشم گیری پیدا نموده است.هر چند که این اتفاق به لحاظ وارد کردن نیم دیگر از نیروی مولد به بازار کار برای جامعه خوب بوده ، اما برای […]

زن و شوهر های شاغل اختلاف های خود را اینگونه حل کنید

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان ، با افزایش تحصیلات و اشتیاق زنان به اشتغال، تعداد خانواده هایی که در آن زن و شوهر هر دو کار می نمایند افزایش چشم گیری پیدا نموده است. هر چند که این اتفاق به لحاظ وارد کردن نیم دیگر از نیروی مولد به بازار کار برای جامعه خوب بوده ، اما برای خیلی از زن و شوهرها مسئله ساز بوده است. یکی از مهم ترین مسائلی که این گروه از زن و شوهرها با آن روبرو هستند، بحث بر سر چگونه خرج کردن پولهایی است که هر کدامشان در می آورند.

حال ببینیم، زن و شوهرهای شاغل چگونه درباره وارد کردن درآمدهایشان به زندگی مشترک با هم به تفاهم برسند، حکایتی است که در این مقاله درباره آن صحبت می کنیم.

امروزه خیلی از مردهای جوان ترجیح می دهند با زنی ازدواج نمایند که شاغل باشد. از آن طرف خیلی از خانم های جوان هم ترجیح می دهند با مردی ازدواج نمایند که شرط اشتغال آنها را قبول کند. به هر حال با وارد شدن مدرنیته به زندگی، این اتفاق غیر قابل پیش بینی نبود و البته به خودی خود هم اتفاق بدی نیست، به خصوص با مسائل اقتصادی امروز که به واقع چرخاندن چرخ زندگی با یک دست را بسیار سخت نموده است. مسئله ای که این وسط وجود دارد این است که گاهی چرخ- دنده های این دو دست، آنقدرها با هم چفت و جور نمی شوند که بتوانند این چرخ عظیم را به خوبی بچرخانند.

انواع زن و شوهرهای شاغل

زن و شوهرهای متقاطع. این گروه از زوج های شاغل مشکل خاصی در زمینه مسائل مربوط به درآمد و خرج و مخارج ندارند و به اصطلاح به نقطه تفاهم رسیده اند.

زن و شوهرهای موازی. بر عکس گروه قبل، این گروه از زوج ها با اینکه هر دو کار می نمایند ولی هیچ وقت درآمدهای هر دویشان، وارد چرخه زندگی مشترک نمی گردد و اگر هم بگردد بعد از کلی دعوا و مرافعه این اتفاق می افتد. این ها همان زن و شوهرهایی هستند که به خاطر مسئله ای به نام جیب من، جیب تو به اختلاف برمی خورند.

زن و شوهرهای شاغل چگونه می توانند جیب هایشان را یکی نمایند؟

تفاهم بر سر چند و چون خرج کردن درآمد زن و شوهر در زندگی مشترک، یکی از آن مواردی است که معمولاً در اوایل زندگی خیلی به آن توجه نمی گردد. شاید به این دلیل که اغلب زن و شوهرها فکر می نمایند که نیازی به این کار نیست و یا اینکه طرف مقابلشان به مرور یاد می گیرد که چه کار باید بکند. اما واقعیت چیز دیگری است. اگر شما و همسرتان هر دو شاغل هستید، ضروری است که هر چه زودتر در این مورد به تفاهم برسید. برای رسیدن به این تفاهم، چند راه چاره را امتحان کنید:

باورهای قدیمی تان را اصلاح کنید

باور سنتی در جامعه ما و خیلی دیگر از جوامع این است که مرد باید نان آور خانواده اش باشد. این باور غلط نیست ولی اگر بنا به رفتار کردن بر مبنای قواعد مدرنیته است ضروری است اصلاحاتی درباره آن انجام گردد. شما به عنوان خانمی که بنا بر قوانین جدیدِ زندگی وارد بازار کار شده اید، باید به این نکته توجه داشته باشید که پولی که در می آورید مال خودتان تنها نیست، بلکه به زندگی مشترک تان تعلق دارد. همینطور اگر مرد خانواده هستید و به همسرتان اجازه اشتغال داده اید باید این مهم را مد نظر قرار دهید که او دارد پا به پای شما برای ارتقای سطح اقتصادی خانواده تان کار می نماید و به همین دلیل نباید مثل زن های خانه دار از او انتظار تمیز کاری و پخت و پز داشته باشید بلکه باید آستین هایتان را بالا بزنید و در کارهای خانه با هم شراکت کنید.

اشتغال همزمان زن وشوهر به خاطر بهتر کردن حال زندگی مشترک می باشد

مذاکره کنید

صحبت کردن، مهم ترین اصل در رسیدن به هر تفاهمی است. درباره مسائل اقتصادی خانواده و اینکه چگونه درآمدهایتان را خرج بکنید با هم صحبت کنید. از آنجایی که این قبیل مسائل می توانند تنش زا بشوند، توصیه می گردد وقت و جای مناسبی را برای آن انتخاب کنید.

برنامه بریزید برخی از زن ها فکر می نمایند اگر درآمدشان را به درآمد خانواده تزریق نمایند به تدریج باعث تنبلی و بی مسئولیت شدن شوهرشان می شوند و یا برخی از مردها فکر می نمایند که همسرشان درآمدش را برای چیزهای کم ارزش هزینه می نماید. برای خنثی کردن این تصورات، از برنامه ریزی یاری بگیرید. یعنی معین کنید که هر کدام از شما می خواهید درآمدتان را در چه زمینه ای از اقتصاد خانواده خرج کنید. برای مثال معین کنید که کرایه خانه از حقوق کدامتان پرداخت بگردد و یا خرید خانه به عهده کدام تان باشد. درباره برنامه هایتان صحبت کنید و به قول معروف سنگ هایتان را با هم وا بکنید تا بتوانید در بلند مدت به آن وفادار باقی بمانید.

مشورت کنید فرقی نمی نماید که زن خانه هستید و یا مرد خانه. به خاطر داشته باشید که اشتغال همزمان هر دوی شما به خاطر هدفی بوده است: بهتر کردن حال زندگی مشترک تان. پس قبل از اینکه برای مثال دستبند طلایی برای خودتان بخرید و یا اتومبیل جدیدی را معامله کنید نظر همدیگر را بپرسید و آنالیز کنید تا اگر جای خالی مهمتری وجود دارد اول آن را پر کنید.

از نقش هم در تأمین اقتصادی خانواده تقدیر کنید

به هیچ وجه شغل و درآمد همدیگر را کوچک نمایی نکنید. برای مثال برخی از آقایان در صحبت هایشان مدام متذکر می شوند که همین قدر که همسرشان سرش گرم است و یا دستش در جیب خودش است برایشان بس است. و یا برخی از خانم ها که درآمدشان از شوهرشان بالاتر است گهگاه پولشان را به سر او می کوبند. تحقیر کردن شغل و درآمد همدیگر، باعث افزایش تنش بین شما و همسرتان می گردد. به جای آن، توصیه می کنم که به شغل همسرتان علاقه نشان بدهید و از کوشش های همدیگر قدردانی کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1404

به "زن و شوهر های شاغل اختلاف های خود را اینگونه حل کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زن و شوهر های شاغل اختلاف های خود را اینگونه حل کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید