زمین خواری بلای تازه ای که به جان تهران افتاده است، سونامی مال ها با واگذاری غیر قانونی املاک

به گزارش مجله سرگرمی، پدیده زمین خواری محدود به محله، شهر، روستا، استان یا بخش خاصی نیست و به اشکال مختلف در سراسر کشور پراکنده شده است.

زمین خواری بلای تازه ای که به جان تهران افتاده است، سونامی مال ها با واگذاری غیر قانونی املاک

به گزارش خبرنگار، زمین خواری، تصرف اراضی دولتی از سوی اشخاص یا مراجعی است که با استفاده از نفوذ و روابط خود در دستگاه های اداری و یا با شناسایی خلاء های قانونی و با جعل اسناد و مدارکی به سوء استفاده های مالی و ملکی می پردازند.

پرونده های مرتبط با زمین خواری به عنوان یک فساد مالی سنگین از جمله طولانی ترین و پیچیده ترین پرونده ها در محاکم قضائی به شمار می روند، که بیشتر در کلان شهر ها مصداق پیدا می نمایند.

پدیده زمین خواری محدود به محله، شهر، روستا، استان یا بخش خاصی نیست و به اشکال مختلف در سراسر کشور پراکنده شده است که در بعضی مناطق شدت بیشتری دارد.

سونامی مال ها در ایران نگران نماینده است

حسین معصوم مشاور حقوقی سابق وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با خبرنگار، با بیان اینکه یک توافق نانوشته در بین بسیاری از مسئولان از جمله شهرداری ها و شورای اسلامی ایجاد شده که اجازه می دهند روند پساساز ها با حجم گسترده ای افزایش یابد، گفت: حجم تخلفات در حوزه ساخت و ساز و زمین خواری روز به روز در حال گسترش است و این میزان در مناطق شمال و غرب تهران بسیار بیشتر دیده می شود.

او اضافه نمود: در منطقه لواسانات، اوشان و فشم برای یک اقدام ساده باید فرد مسئول چند روز پیگیری کند تا بتواند مانع یک زمین خواری کوچک آن محدوده شود.

معصوم با بیان اینکه متأسفانه گزارش ارائه شده از سوی مسئولان واقعیت را نشان نمی دهد، اظهار کرد: گزارش های ارائه شده از سوی مسئولان گمراه نماینده است و گزارش های ارائه شده نشان دهنده راه و تخلف در این حوزه است.

مشاور حقوقی سابق وزیر راه و شهرسازی گفت: در بسیاری از مواقع مسئولان در جلسات برگزار شده صحبت از بیت المال و مسائل ملی می نمایند در حالی که واقعیت کاملا چیز دیگری را نشان می دهد و هیچ کدام از صحبت ها به مرحله عملیاتی و عملی نمی رسد.

معصوم با اشاره به اینکه باید دستگاه های اطلاعاتی و نظارتی قوی بی اغماض وارد حوزه زمین خواری شوند، اظهار کرد: باید مانع شیوع فساد در این بخش شویم و اگر در ابتدا مانع یک فرد در زمین خواری شویم می توانیم از وقوع زمین خواری 100 نفر در آینده جلوگیری کنیم.

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: ایران یک جامعه اسلامی است بنابراین نباید در آن صحبت از فساد و تبانی شود بلکه باید با اجرای درست مسئولیت بتوانیم ریشه فساد را در کشور رفع کنیم.

او با بیان اینکه بزرگترین مشکل کنونی کشور این است که مسئولان و افرادی که گزارش ها زمین خواری و یا فساد را می دهند مورد حمایت قرار نمی گیرند، گفت: به طور مثال نماینده دستگاه های مختلف زمانی که گزارش یک تخلف را به ما می دهند همیشه تأکید می نمایند که نام آن ها گفته نشود، زیرا که آن ها ترس از برخورد و یا برکناری از سمت را دارند.

حضور چشمگیر مسئولان در پرونده های زمین خواران

معصوم با اشاره به اینکه باید مسئولان با عرضه از رأس تا کوچکترین فرد وارد دستگاه هایی اجرایی شوند، گفت: باید در این بخش وظایف قانونی به درستی عمل شود و زمانی که استانداران، فرمانداران و بخشداران وظیفه اصلی خود را درست انجام دهند باعث گسترش توسعه در کشور می شود، ولی متأسفانه بسیاری از مسئولان و افراد در انجام وظایف خود اهمال کاری می نمایند.

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: جامعه کنونی احتیاج به اراده درست و قوی دارد خوشبختانه در این بخش قوه قضاییه بسیار قوی و درست وارد کار شده و گام های مثبتی را در این بخش برداشته است در نتیجه باید دستگاه های اجرایی آن گونه که حرف می زنند عمل هم نمایند.

مال ها ترویج نماینده فرهنگ غرب هستند

او با بیان اینکه متأسفانه با سونامی مال ها در کشور روبرو شده ایم، گفت: مال ها ترویج نماینده فرهنگ غرب هستند و برخلاف شعار های ارزشی که در کشور داده می شود در هیچ کدام از این مال ها کالای ایرانی و فرهنگ استفاده از آن ها مطرح نمی شود؛ خوشبختانه دادگستری استان تهران برای جلوگیری از افزایش روند مال سازی دستورات لازم را ارائه کردند و امیدواریم به مرحله اجرایی برسد.

معصوم شرح داد: زمانی که یک گزارش از مسئولان کشور در حوزه زمین خواری و یا مال سازی می خواهیم هیچ کدام از آن ها همکاری لازم را انجام نمی دهند، زیرا که اکثر آن ها خودشان در این پروژه ها حضور دارند و سرمایه گذاری نموده اند.

میلیارد ها میلیارد سود نامشروع در قالب پروژه وارد جیب سازندگان می رود

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: یک پروژه 60 هزار مترمربع در منطقه شمال تهران ساخته شده و زمانی که مسئولان برای جلوگیری از ادامه پروژه وارد شدند، معین شد که این پروژه در کمیسیون ماده 100 با پرداخت جریمه تبرئه شده است در نتیجه میلیارد ها میلیارد سود نامشروع در قالب این پروژه وارد جیب سازندگان شده و این در حالی است که ساخت چنین پروژه هایی زندگی و تردد مردم را مختل نموده و با اتصال 2 پروژه به وسیله پل هوایی باعث ایجاد مسائل بسیار زیادی در آن محدوده شده است.

او گفت: متأسفانه بسیاری از تخلفات زمین خواری و ساخت مال ها با یک جریمه ناچیز و کوچک چشم پوشی می شود و همین موضوع باعث آسیب رساندن بسیار زیاد به مردم می شود.

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: باید دستگاه های اجرایی و دولت در این حوزه اهتمام جدی داشته باشند البته صحبت ها در این بخش بسیار زیاد است، ولی عملکرد ها واقعی نیست و جامعه انتظار دارد که در این بخش اقدامات بیشتری دیده شود.

او درباره پروژه ایران مال در منطقه 22 تهران گفت: مشکل مالکیت ایران مال مطرح شده و پرونده آن در دستور کار و رسیدگی است که به زودی نتایج آن هم معین می شود.

دستگاه های دولتی اراضی خود را هرچه سریعتر شناسایی نمایند

محمد رضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس در گفت وگو با خبرنگار، با بیان اینکه دستگاه های دولتی باید با دستور کار قرار دادن یک برنامه معین تمامی اراضی خودشان را معین نمایند گفت: بسیاری از دستگاه های دولتی در کشور هیچ سندی برای زمین های متعلق به خودشان صادر ننموده اند همین موضوع باعث ایجاد مسائل بسیار زیادی در این بخش می شود.

او ادامه داد: بسیاری از مدیران در این بخش هیچ اطلاعاتی از زمین های خودشان ندارند و همین بی اطلاعی باعث ورود افراد سودجو و دلال به این بخش و تصرف زمین های آن ها می شود.

رضایی توضیح داد: عدم شناسایی دستگاه های دولتی باعث افزایش زمین خواری در کشور می شود و افراد سودجو در این بخش سعی می نمایند اراضی این دستگاه ها را با قیمت های بسیار بالاتری بفروشند.

رییس کمیسیون عمران اعلام کرد: نداشتن سند این اراضی باعث می شود نقل انتقال و تصرف آن ها بیش از گذشته انجام شود.

احداث مال ها در کلانشهر ها باعث ایجاد بی نظمی می شود

سید هادی بهادری نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت وگو با خبرنگار ، درباره فرهنگ مال سازی، گفت: مال سازی جزو مسائلی است که این روز ها به شدت در جامعه رواج پیدا نموده است و از فرهنگ غربی ها به کشور باز می شود. احداث مال ها در کلانشهر ها باعث ایجاد بی نظمی می شود.

او ادامه داد: ساخت هر چیزی ظرفیتی دارد و نباید بیش از اندازه توسعه پیدا کند چرا که ممکن است در صورت توسعه اینگونه املاک به مغازه های دیگر آسیب برساند. مال سازی کاری وارداتی است و اغلب افراد زمانی که به کشور های دیگر مراجعه می نمایند از آن ها الگو برداری نموده و سعی می نمایند این کار را در کشورمان رونق دهند که حتما سود زیادی برایشان دارد، اما تمام آن ها نیز سود نمی برند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه اغلب نهاد های نیمه دولتی یا بخش عمومی یا ارگان های مختلف وارد کار مال سازی شده اند، اضافه نمود: متاسفانه ممکن است در مجوز صادر شده نظارت دقیقی وجود نداشته باشد که کار غیر قانونی است. باید بر اساس ضوابط به این دسته از مشاغل مجوز داده شود تا آسیبی جدی به کشور وارد نشود.

بهادری با اشاره به اینکه مال سازی فعالیت فروشگاه های محلی را تحت شعاع قرار می دهد، گفت: اگر همه مال ها فعال شوند، بخشی از فروشگاه های محلی باید فعالیتشان را تعطیل نمایند. به طوری که در صورت گسترش این املاک فروشگاه های محلی باید کسب و کار خود را تعطیل نمایند و یا باید به این مراکز ملحق شوند.

به گفته نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس باید به ساختار مقررات و قوانین پرداخت و اگر فردی قصد فعالیت در این زمینه را داشت، بر اساس مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری اقدام به مال سازی کند.

واگذاری غیر قانونی املاک به برج سازی

قاسم میرزایی نیکو عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ، با اشاره به واگذاری غیر قانونی املاک به برج سازی، گفت: بخش عمده ای از تبدیل شدن زمین به برج در دوره قبل انجام شده که در آن موقع هزینه های مربوط به آن دریافت شده و شهرداری راهی جز تراکم فروش ندارد.

او ادامه داد: دوره جدید شورای شهر تمهیدات جدیدی برنامه ریزی کرد تا بتواند از تبدیل باغچه به برج جلوگیری به عمل آورد که بخشی از آن قانونی شده است، اما از فعالیت بخش دیگری از کار نتوانستیم جلوگیری به عمل آوریم چرا که آنها ساماندهی شده بود.

میرزایی نیکو با اشاره به اینکه باید از فروش تراکم فروشی جلوگیری کنیم، گفت: بعضی از تخلفات مربوط به زمین خواری به کم کاری مدیریتی و کوتاهی دستگاه های ذیربط و ضعف نظارتی مربوط است و بخشی دیگر کمبود نیرو و تجهیزات را نشان می دهد و قسمتی دیگر از آن به قوانین و مقررات باز می شود که احتیاج به اصلاح و بازنگری دارد. بحث نظارت و کنترلی مطرح است که باید در فروش این املاک جلوگیری به عمل آوریم.

360 برج در تهران بدون رعایت اصول و چارچوب مقررات ساختمانی

او اضافه نمود: اکنون 360 برج در تهران داریم که رعایت اصول و چارچوب مقررات ساختمانی در آن رعایت نشده است به طور مثال در کوچه ای 8 متری برج ساخته اند که در صورت حادثه آتش نشانی هیچ کس نمی تواند خود را به محل حادثه برساند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: ما در کمیسیون شورا به شدت درباره اینگونه مسائل صحبت نموده ایم و در صورتی که مورد جدید ببینیم با آن برخورد خواهیم کرد.

قانونی که کامل اجرا نشد

بدون شک شفافیت در مالکیت راه زمین خواران را سد می نماید، اما چند عامل موجب شده تا قانون کاداستر به طور کامل اجرا نشود و زمین خواران همچنان دست بالا را در مالکیت زمین داشته باشند. اعتبار داشتن معاملات قولنامه ای و غیر رسمی در کنار تأ مین نشدن هزینه اجرای این قانون، 2 دلیلی هستند که از آن ها به عنوان مهم ترین موانع اجرایی شدن کاداستر یاد می شود.

مقابله با زمین خواری و اجرای قانون کاداستر در کنار نجات طبیعت می تواند ردی حیات بخش از خود در زندگی انسان ها به جای بگذارد تا جایی که اهمیت این قانون در روز های پس از حوادث طبیعی همچون سیل بیش از پیش نمایان شد.

بر اساس این گزارش ساخت و ساز های غیرقانونی در بستر رودخانه ها و در حریم اراضی ملی واقعیت تلخی است که معمولا پس از حوادث طبیعی همچون سیل زمینه انتقاد های بسیاری را فراهم می نماید، اما در گذر زمان به دست فراموشی سپرده می شود، غافل از اینکه با اجرای این قانون می توان موجب پیشگیری از این حوادث شد.

در واقع باید گفت که زمین خواری دردی است که با توسل به شیوه های مختلف به جان طبیعت افتاده است؛ روزی به دلیل داشتن متولی های متعدد بر سر اراضی ملی آوار می شود و روزی هم به دلیل شیوه های دور زدن قانون همچون سندسازی های غیررسمی زمینه زمین خواران را مهیا می نماید و برای درمان این درد احتیاج به یک عزم ملی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 302

به "زمین خواری بلای تازه ای که به جان تهران افتاده است، سونامی مال ها با واگذاری غیر قانونی املاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین خواری بلای تازه ای که به جان تهران افتاده است، سونامی مال ها با واگذاری غیر قانونی املاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید