خبرنگاران کرونا؛ از تغییر رفتار ویروس با گرم شدن هوا تا در خانه ماندن مردم

به گزارش مجله سرگرمی، کرمانشاه- خبرنگاران- رییس بیمارستان گلستان کرمانشاه گفت: گرم شدن دمای هوا به طور معمول فراوانی عفونت های تنفسی حاد و ویروسی را کاهش می دهد ولی در مدل سازی هایی که اجرا شده دیده اند که این ویروس کووید 19 حتی در درجه حرارت 47 درجه سانتیگراد هم می تواند از یک فرد بیمار به فرد مستعد انتقال پیدا کند.

خبرنگاران کرونا؛ از تغییر رفتار ویروس با گرم شدن هوا تا در خانه ماندن مردم

جهت دریافت خدمات محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

دکتر سیاوش وزیری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله سرگرمی اضافه نمود: در هیچ نقطه ای از کشورمان به طور تقریبی شرایط آب و هوایی به نوعی نیست که به 47 درجه سانتیگراد برسد.

وی گفت: بنابراین نوسانات ناشی از گرم شدن هوا را خواهیم داشت یعنی احتمالا در یک دوره ای امکان دارد در ابتدای امر کمتر شدن این بیماری را بر اثر گرمای هوا ببینیم و ببینیم که به یک حد ثابتی رسیده ولی اگر این گرم شدن منجر به حضور در مناطق محدود جغرافیایی گردد و ایجاد اجتماع و ازدحام کند طبیعتا ویروس هیچ مانعی برای ابتلای افراد به واسطه صرفا گرم شدن ندارد.

او شرح داد: نباید این خوشبینی را داشت که گرم شدن دمای هوا منجر به متوقف شدن زنجیره انتقال گردد و می تواند حتی برعکس هم عمل کند یعنی افراد در محیط های گرم در کنار هم قرار بگیرند و به دلایل متعددی فاصله امن 1.5 تا 2 متر را رعایت ننمایند و از انتقال ویروس آزرده شوند و طبیعتا بیماری را منتقل نمایند.

سرانجام قرنطینه خانگی هنوز تعیین نیست

این فوق تخصص بیماری های عفونی در ادامه در خصوص اینکه مردم تا چه زمانی باید در خانه بمانند، گفت: چندین بار از مسوولان ارشد سازمان جهانی بهداشت هم این سوُال را پرسیده اند و آنها هم اینگونه پاسخ داده اند که باید در 2 دوره 10 تا 14 روزه سطح ابتلا به یک حد پایدار برسد و کاهش پیدا کند و بگردد به صورت پلکانی دقیقا اشاره دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هم خروج مرحله به مرحله یا پلکانی یعنی بحث قرنطینه و اعمال محدودیت است که باید انجام گردد.

وزیری اضافه نمود: در ایران هنوز ما به این مرحله شرایط 2 مرحله ای نرسیدیم بنابراین پاسخ به این سوال هنوز تعیین نیست اگر در 2 دوره 14 روزه این انفاق بیافتد طبیعتا می گردد در چند مرحله فرایند رصد شده ابتلای افراد را سنجید و طبیعتا با خروج از مرحله اولیه اقدامات لازم را انجام داد.

استفاده از ماسک در شرایط عادی زندگی توصیه نمی گردد

این فوق تخصص بیماری های عفونی در خصوص استفاده از ماسک توسط مردم نیز گفت: مسوولان سازمان جهانی بهداشت هفته ای سه جلسه نشست خبری دارند که در این نشست ها توصیه نموده اند که به هیچ وجه در شرایط عادی زندگی اجتماعی استفاده از ماسک توصیه نمی گردد.

وی شرح داد: ماسک برای فرد بیمار، برای کسی که از بیمار نگهداری می نماید و یا کسی که در شرایطی در محیطی پرازدحام و اجتماعی قرار می گیرد و فاصله امن را نمی تواند رعایت کند مانند مترو و اتوبوس و صفوف بانک ها که فاصله افراد به چند سانتی متر برسد، توصیه می گردد.

وی همچنین یاداوری کرد که افرادی هم که ماسک استفاده می نمایند باید ماسک به صورت کامل روی صورت را بپوشاند و یا کنار گذاشته گردد و در غیر این صورت اشتباه است و چون آلوده است می تواند عامل انتشار بیماری باشد.

وی در خصوص وجود ویروس کرونا در هوا نیز گفت: مستندات علمی وجود ندارد که نشان دهد که ویروس های معلق در هوا بیماری زا هستند اما ممکن است در تست های آزمایشگاهی پاسخ بدن را می گردد رصد کرد اما در بیماری زا بودن آن تردید وجود دارد اما بعضی افراد بدون دانش کافی بیاییند چنین توصیه هایی نمایند کاملا اشتباه است .

هیچ داروی اختصاصی برای درمان کووید 19 وجود ندارد

این فوق تخصص بیماری های عفونی در ادامه گفت: کووید 19 هیچ درمان تایید شده ای در جهان به طور اختصاصی ندارد اگرچه پلاسما فریز انجام می گردد و 70 دارو مصوب شده تاییدیه مصرف گرفته است.

وی ادامه داد: در ایران هم استفاده از پلاسما فریز مجوز گرفت اما اخبار آن یک مقداری عجولانه و شتاب زده پخش شده که بهتر این بود که ما تاسی می کردیم به دستورالعمل های کشوری و در راستای آن کار پلاسما فرز را انجام می دادیم و استفاده می کردیم از سرم افرادی که بهبود یافته هستند.

او توضیح داد: در روش پلاسما فریز کاملا دیده شده که تاثیرات مثبتی داشته و طبیعتا باب آن در کرمانشاه هنوز باز است و زمانی که مقدمات کار انجام گردد ما مساله استفاده از پلاسما فریز را در دستور کار داریم و بیماران را از این مزیت محروم نمی کنیم.

بهبودی بیماران قطعی است

رییس بیمارستان گلستان کرمانشاه در بخش سرانجامی سخنانش در خصوص میزان عود بیماری در بیماران بهبود یافته کرونایی هم گفت: تا به امروز در جهان تنها 2 نفر اثبات شده اند که بعد از بهبودی قطعی آزمایشگاهی با تست های مولوکولی عود داشته اند که این 2 نفر استثنا هستند.

وزیری اضافه نمود: بنابراین کسانی که درمان های استاندارد را دریافت می نمایند و با تست های ازمایشگاهی و تست های تصویربرداری به عنوان بیمار بهبود یافته تلقی می شوند فعلا سندی غیر از این 2 مورد وجود ندارد که عود نموده باشد و ما این کار را ایمن می دانیم که مادام العمر ایمن هستند.

وی شرح داد که شواهد نشان می دهد این 2 نفر هم احتمالا اساسا وارد دوره بهبود کامل نشده اند و صرفا ویروس دوره ای از مهار را تجربه نموده و بازگشت ویروس را داشته اند و عود قطعی نبوده بنابراین وقتی تاییده می دهند مبنی بر بهبودی کامل ما مبنا را بهبودی می گذاریم.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 21 فروردین 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 837

به "خبرنگاران کرونا؛ از تغییر رفتار ویروس با گرم شدن هوا تا در خانه ماندن مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا؛ از تغییر رفتار ویروس با گرم شدن هوا تا در خانه ماندن مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید