بازدید رایگان از موزه تنوع زیستی پردیسان به مدت 3 روز

به گزارش مجله سرگرمی، به مناسبت روز جهانی موزه، بازدید از موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، 27 تا 29 اردیبهشت ماه به مدت سه روز رایگان است.

بازدید رایگان از موزه تنوع زیستی پردیسان به مدت 3 روز

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، روز جهانی موزه که از طریق شورای بین المللی موزه ها نام گذاری شده، هر ساله در روز 18 ماه مه (28 اردیبهشت) برگزار می شود. در این روز در تمامی کشورهای عضو، برنامه های آموزشی و تفریحی متنوعی از طریق مسئولین امر برگزار می شود. در سال گذشته 36 هزار موزه از 157 کشور در گرامیداشت روز جهانی موزه شرکت داشتند.

مدیر کل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:

به مناسبت روز جهانی موزه، بازدید از موزه بوستان جنگلی پردیسان، 27 تا 29 اردیبهشت ماه به مدت سه روز رایگان است.

طاهره افتخاری با اشاره به اینکه، شعار این روز جهانی رویکردهای نو، مخاطبین نو نام گذاری شده است، اضافه کرد:

موزه مکان گردآوری، نگهداری، مطالعه، بررسی و به نمایش گذاشتن نعمت های فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش، پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه ها و لذت بردن از آن ها است.

وی شرح داد:

موزه های تاریخ طبیعی از جمله مکان های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و تحقیقاتی به منظور آشنایی جامعه و ارتقاء آگاهی های عمومی در مورد جانوران، گیاهان، فسیل ها و همچنین زیستگاه های طبیعی آن ها است؛ این مکان ها در واقع عامل انتقال و توسعه دانش و فرهنگ در زمینه آشنایی و حفظ محیط زیست هستند.

به گفته افتخاری، موزه ها از طریق نمایشگاه ها و برنامه های آموزشی به تفسیر و شرح جایگاه و اجزای طبیعت می پردازند.

بخش های علمی و بایگانی موزه های تاریخ طبیعی دارای مجموعه های متنوعی از گیاهان، جانوران، فسیل ها، سنگ ها و کانی ها هستند که می توانند مواد و اطلاعات لازم را برای تحقیق زیست شناسان و دانشجویان علوم طبیعی و محیط زیست فراهم آورند.

به گفته افتخاری، موزه تاریخ طبیعی یک خزانه ملی به منظور مطالعه و شناخت تنوع زیستی کشور ایران و سایر کشورها است.

مدیر کل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد:

بخش نمایشگاهی موزه، به عنوان بخشی از دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در سازمان حفاظت محیط زیست، تحت عنوان موزه تنوع زیستی به منظور نمایش جلوه هایی از تنوع زیستی کشور ایجاد شده است، همچنین در بیشتر ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها نیز، نمایشگاه های تاریخ طبیعی به منظور نمایش جلوه های طبیعی استان و آموزش اقشار مختلف مردم احداث شده است.

وی درباره موزه تنوع زیستی پردیسان گفت:

همواره سعی بر آن بوده که با نمایش نمونه های تاکسیدرمی، تابلوهای نقاشی و صحنه آرایی مناسب، با الهام از زیستگاه های طبیعی جانوران و رویشگاه های موجود در کشور، تصویری از حیات وحش و محیط زیست طبیعی به مخاطبین ارائه شود.

وی گفت:

همچنین با نمایش نمونه هایی از سایر قاره ها، به عنوان نمادی از حیات وحش کره زمین و به نمایش گذاشتن گونه های منقرض شده، نقش موزه های تاریخ طبیعی به عنوان محل های حفاظت آثار طبیعی و بقایای ژنتیکی گونه های بومی و ارزشمند تنوع زیستی بیشتر آشکار می شود.

وی اضافه کرد:

اخیراً بخش کوچکی با عنوان گیاه شناسی مردمی، با نمایش کاربردهای متنوع غذایی، دارویی، زینتی و... به موزه تنوع زیستی اضافه شده است و امیدواریم در آینده نزدیک با فراهم شدن اعتبارات لازم، برنامه های نو این دفتر عملی شده و ضمن رفع خلأهای موجود، از فناوری های نوین برای نمایش اطلاعات و ماهیت تنوع زیستی کشور، بیشتر بهره گرفته شود و با استفاده از رویکردهای نوین در زمینه نورپردازی، صوت، تصویر و فیلم، مردم ایران را با تاریخ طبیعی دیرینه و تاریخ حال این سرزمین، آشناتر و در زمینه حفاظت از تنوع زیستی ارزشمند کشورمان همراه تر کنیم.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2016

به "بازدید رایگان از موزه تنوع زیستی پردیسان به مدت 3 روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید رایگان از موزه تنوع زیستی پردیسان به مدت 3 روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید