انعکاس کاوش های باستان شناسی در دانشگاه توبینگن

به گزارش مجله سرگرمی، سامانه اطلاعات باستان شناسی دانشگاه توبینگن انعکاسی است از آنچه که در کاوش های باستان شناسی به دست می آید و یک واقعیت مجازی است که منطبق بر محوطه تاریخی کپی شده است.

انعکاس کاوش های باستان شناسی در دانشگاه توبینگن

به گزارش مجله سرگرمی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پرفسور پیتر فلزنر استاد گروه باستان شناسی دانشگاه توبینگن آلمان این مطلب را در دومین روز کارگاه آموزشی فعالیت های میدانی باستان شناسی و اقدامات پس از آن (اسناد و یافته های باستان شناسی) عنوان نمود که با همکاری مشترک پژوهشکده باستان شناسی و دانشگاه توبینگن در محل پژوهشگاه برگزار گردید.

او در این کارگاه در زمینه معرفی پایگاه اطلاعات، گونه شناسی یافته های کوچک و جمع بندی و نتیجه گیری: چرخه مستند نگاری و دست ساخته ها سخن گفت و یکی از بارزترین ویژگی های پایگاه اطلاعاتی را صرفه جویی در زمان و مراقبت و نگهداری از داده ها دانست.

او گفت: کاربرها در این پایگاه دارای رده بندی هستند و هر کاربر براساس وظایف خود دارای حقوق خاصی است به طور مثال بعضی تنها حق دیدن اطلاعات را دارند اما بعضی می توانند تغییراتی در اطلاعات بدهند.

فلزنر یکی دیگر از ویژگی های مهم این پایگاه را سیستم برون داد آن دانست و گفت: به جز پرسش و پاسخ هایی که به صورت پیش فرض در پایگاه قرار دارند کاربرها می توانند پرسش های خود را در پایگاه مطرح نمایند.

او ورود اطلاعات به پایگاه را از مهمترین بخش ها دانست و گفت: ورود اطلاعات اغلب همزمان با فصل کاوش انجام می گردد اما گاهی اطلاعات و یافته ها به قدری زیاد است که مجبور هستیم بعد از فصل کاوش اطلاعات را وارد پایگاه کنیم.

او با اشاره به این که سامانه اطلاعات باستان شناسی دانشگاه توبینگن دارای کاربری ها و اهداف مختلفی است، گفت: این پایگاه حاصل 20 سال کار و کوشش است.

او در ادامه به ارایه توضیحاتی درباره ساختار این پایگاه اطلاعاتی پرداخت و گفت: سامانه اطلاعات باستان شناسی دانشگاه توبینگن دارای یک سر انتهایی است که همه داده ها به صورت جداول در آن ذخیره شده اند و کاربر آنها را نمی بیند.

فلزنر اضافه کرد: اطلاعات بعد از ورود به سامانه در سرور ذخیره می شوند و حتی اگر کامپیوتر آسیب ببیند این اطلاعات در سرور محفوظ خواهند بود.

او گفت: ناین پایگاه دارای یک سر قدامی نیز هست که در کامپیوتر می توان مشاهده کرد و شامل اطلاعاتی از جمله حقوق کاربران، فرم ها و پرسش و پاسخ های پیش فرض هستند.

او سامانه اطلاعات باستان شناسی دانشگاه توبینگن را انعکاسی دانست از انچه در کاوش های باستان شناسی به دست می آید و گفت: در واقع این سامانه یک واقعیت مجازی است که به طور کامل منطبق بر محوطه تاریخی کپی شده است.

فلزنر در ادامه تاکید نمود: اهمیت پایگاه اطلاعاتی به این معنا نیست که کار وابسته به ماشین است بلکه تک تک افرادی که در یک گروه کار می نمایند سرنوشت پروژه را معین می نمایند و این افراد هستند که کار را انجام می دهند.

او اضافه کرد: تنها وقتی یک کاوش به ثمر می رسد که همه افراد یکپارچه کار نموده و برنامه ها را پیش ببرند.

او بازدهی یک برنامه را در گرو افراد سازنده و کسانی که کار را انجام می دهند، دانست و بر اهمیت آموزش نیروها تاکید نمود.

مستندسازی یافته های کوچک

لوانا پولیز، باستان شناس سخنران دیگر دومین روز این کارگاه بود که با موضوع روش های مستندسازی یافته های کوچک و گروه های مشتق از یافته های کوچک به ایراد سخنرانی پرداخت.

او با بیان این نکته همه مواد یک گروه فرهنگی ممکن است از یک جنس نباشند، گفت: به همین دلیل می توان از نام طبقه بندی یافته ها استفاده کرد و همه مواد در یک گروه می توانند با هم پردازش شده و یک اساس رده بندی برای آنها تعریف کرد.

او در ادامه به 17 گروه از جمله گروه های پیکرک ها، استخوان، پارچه، مجسمه های سنگی، شیشه، مهر و جواهرات و غیره اشاره نمود و گفت: پروه بدنی راهی برای ردیف نموده یافته های کوچک براساس ویژگی های خاص هر گروه مثل جنس، ساخت ماده و غیره است.

پولیز اضافه کرد: شماره گذاری این گروه ها در همه پروژه ها ثابت است به طور مثال برای شماره گذاری سنگ ها همواره از عدد 4 استفاده می گردد.

او تاکید نمود: از وقتی یافته ها وارد چرخه پردازش می شوند باید شماره به آنها داده گردد تا از همان ابتدا در گروه خاص خودش جای بگیرد.

به گفته او، همه اطلاعات باید در پایگاه اطلاعاتی وارد شده و سپس یکسری پرسش های اضافه و تکمیلی پرسیده می گردد پرسش هایی مانند این که این سفال چگونه آماده سازی شده است؟ یا چگونه پرداخت شده است؟

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 269

به "انعکاس کاوش های باستان شناسی در دانشگاه توبینگن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انعکاس کاوش های باستان شناسی در دانشگاه توبینگن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید