استحکام بخشی و سامان دهی خانه بهبهانی در رامهرمز شروع شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامهرمز گفت: با تخصیص اعتبار، کار سامان دهی و استحکام بخشی خانه بهبهانی (قلعه امیرمجاهد) از روز 22 مهرماه به صورت رسمی شروع شد.

استحکام بخشی و سامان دهی خانه بهبهانی در رامهرمز شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، محمد محمدعلی نژاد رئیس اداره میراث فرهنگی رامهرمز در این باره اظهار کرد: در راستای ساماندهی، نخاله برداری، استحکام بندی دیوارها و بخش هایی از قلعه امیرمجاهد اقداماتی به صورت رسمی از روز 22 مهرماه 97 شروع شد تا در وهله اول فنداسیون و اسکلت این بنای تاریخی حفظ گردد و سپس در آینده و با تخصیص اعتبار جدید، این بنا به طور کامل مرمت و بازسازی گردد.

او اعلام کرد: به این منظور، اعتباری ملی به مبلغ 40 میلیون تومان اختصاص داده شده بود که با مساعدت مدیرکل و معاون میراث فرهنگی استان ، 40 میلیون تومان دیگر نیز از محل اعتبارات استانی به این موضوع اختصاص داده شد که در مجموع با اعتباری به مبلغ 80 میلیون تومان پروژه را شروع کردیم تا در فاز اول استحکام بنا حفظ گردد و سپس با دریافت اعتبارات آتی بنا به صورت کامل مرمت گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی رامهرمز اضافه کرد: مالک بنا نیز پیگیر دریافت وامی است که این موضوع نیز از سوی اداره کل و معاونت سرمایه گذاری درحال پیگیری است که در صورت دریافت این وام، مالک نیز خود می تواند اقداماتی را زیرنظر اداره کل میراث فرهنگی و در راستای مرمت بنا ترتیب دهد.

او با اشاره به تاریخچه این بنا گفت: خانه بهبهانی(قلعه امیرمجاهد) بنایی تاریخی متعلق به دوره قاجار است که سازنده آن یکی از خوانین بختیاری به نام امیرمجاهد بختیاری است.

محمدعلی نژاد با بیان این که قدمت این بنا بیش از 120 سال است اضافه کرد: آخرین مالک قلعه امیرمجاهد مرحوم طاهر بهبهانی بود که این بنا اینک در اختیار فرزند او اردشیر بهبهانی است.

او نوع معماری منحصر به دوره قاجار این بنا را از ویژگی های خاص این قلعه مطرح نمود و گفت: قلعه امیر مجاهد در انتهای باغی ساخته شده که از انواع درختان از قبیل نخل، پرتقال و گل و گیاه پوشیده شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی رامهرمز اظهار داشت: خانه بهبهانی (قلعه امیر مجاهد) در دوازدهم شهریورماه 1380 با شماره 3771 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 30 بهمن 1397 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 72

به "استحکام بخشی و سامان دهی خانه بهبهانی در رامهرمز شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استحکام بخشی و سامان دهی خانه بهبهانی در رامهرمز شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید