ارتباط قد افراد با انواع بیماری ها

به گزارش مجله سرگرمی، محققان در آنالیز های طولانی مدت خود دریافتند قد افراد یکی از عوامل بالقوه ابتلای آنها به بعضی بیماری های خاص است.

ارتباط قد افراد با انواع بیماری ها

به گزارش ایسنا، سال هاست دانشمندان قد افراد را عامل خطری در ابتلا به بعضی بیماری های خاص فرض نموده و این احتمال را آنالیز نموده اند. البته در گذشته بعضی از محققان نشان داده بودند که افراد قدبلند بیش از دیگران در خطر ابتلا به بیماری هایی چون آلزایمر و نارحتی های قلبی هستند و افراد قدکوتاه بیشتر به بیماری هایی چون دیابت نوع دو مبتلا می شوند ولی در این آنالیز ها کاملا معین نشده بود که قد افراد عامل اصلی این بیماری ها بوده است یا عواملی دیگر مانند تغذیه و عوامل محیطی در این امر دخیل بوده اند.

اخیرا یک تیم تحقیقاتی از مرکز پزشکی منطقه ای کوه های راکی در ایالات متحده، به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد قد افراد، آنها را مستعد ابتلا به بعضی از بیماری ها می نماید. این محققان در آنالیز های خود به این نتیجه رسیدند بیماری هایی چون نوروپاتی محیطی و زخم های پا با قد فرد ارتباط مستقیم دارند.

این محققان داده های ژنتیکی و قد بیش از 200 هزار بزرگسال سفیدپوست و بیش از 50 هزار بزرگسال سیاهپوست را آنالیز نموده و دریافتند که قد افراد با بیش از 100 ویژگی بالینی، از جمله چندین مشکل حاد پزشکی مرتبط است. به طور مثال بین افراد قدبلندتر و افزایش خطر ابتلا به بیماری های نوروپاتی محیطی، زخم در پا و اختلالات گردش خون وریدی ارتباطی وجود دارد.

اهمیت قد افراد

محققان در پاسخ به این پرسش که قد واقعا چه ارتباطی با خطر ابتلا به بیماری دارد، می گویند: فرآیندهای بیولوژیکی که با رشد/قد و فیزیولوژی افراد مشترک هستند، این ارتباط را به وجود می آورند. البته در مواردی هم این ارتباط یا مکانیسم ابتلا به بیماری با قد فرد، ناشی از اثرات فیزیکی قدِ بلند است. مثلا در ارتباط بین قدِ بلند و اختلالات مزمن گردش خون وریدی اندام تحتانی می تواند به فاصله فیزیکی و فشار دینامیکی متفاوت در سیستم گردش خون وریدی مرتبط باشد. یا بیماری نوروپاتی محیطی می تواند به علت طول اعصاب محیطی به وجود آید. این اعصاب در افراد قدبلند، بلند و مستعد جراحت و صدمه تماشا است.

محققان بر این باورند که می توان هنگام ارزیابی خطر بیماری ها، قد افراد را هم در نظر گرفت. مثلا راهکارهای پیشگیری از بیماری هایی را که به قد افراد مرتبط هستند به آنها گوشزد و تا حدی تشخیص بیماری ها را شخصی سازی کرد.

البته اینکه هنگام تشخیص بیماری بتوان عامل قد را هم در نظر گرفت، به آنالیز های بیشتری احتیاج است و محققان قصد دارند در این مورد آنالیز های بیشتری انجام دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2106

به "ارتباط قد افراد با انواع بیماری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط قد افراد با انواع بیماری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید