هنگام مشاجره با همسرتان، بچه ها را واسطه خواسته هایتان نکنید

به گزارش مجله سرگرمی، یک روانشناس با اشاره به افزایش حضور زوجین در خانه و احتمال افزایش بروز اختلافات، گفت: برخی والدین پس از مشاجره بچه ها خود را واسطه ای میان یکدیگر برای بیان خواسته های خانواده قرار می دهند.

هنگام مشاجره با همسرتان، بچه ها را واسطه خواسته هایتان نکنید

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ، لازم است بدانیم در چنین موقعیتی کودک می آموزد اگر یکی از والدین تقاضای او را رد کرد، از طریق والد دیگر می تواند خواسته خود را پیش ببرد، بدین ترتیب ناخواسته نوعی سوءاستفاده گری را به کودک می آموزیم.

شبنم طلوعی درباره واسطه قرار دادن بچه ها در هنگام مشاجره میان والدین، اظهار کرد: در چنین شرایطی ضربه روحی متناسب با سن کودک به او وارد می شود به طوری که هرچه سن کودک پایین تر باشد این ضربه روحی شدیدتر خواهد بود چراکه تمام دنیای کودک والدین و روابط آن ها با یکدیگر و با کودک است اما کودک این روابط را خدشه دار می بیند.

این روانشناس ادامه داد: داشتن اختلاف در زندگی زناشویی میان زوجین بسیار طبیعی است اما چگونگی حل این اختلافات هنری است که موجب حفظ رابطه می شود. زوجین با کمک یکدیگر قوانینی نظیر اشتباهات گذشته را به رخ نکشیدن، به یکدیگر ناسزا نگفتن، قهر نکردن، مقابل فرزندان دعوا نکردن، مطرح نکردن این اختلافات خارج از محیط خانه، جای خواب خود را تغییر ندادن و فرزندان را واسطه پیام رسانی قرار ندادن را برای هنگام عصبانیت و بروز اختلافات وضع کنند.

وی افزود: قهر کردن یکی از مهم ترین آسیب های یک رابطه است که اثرات آن علاوه بر زندگی زناشویی به بچه ها نیز وارد می شود. گاهی زوجین نمی توانند منظور پیام خود را به یکدیگر منتقل کنند و یکی از آن ها احساس عدم توجه از سوی همسر خود می کند، از این رو احساس خشم در او ایجاد می شود که تصمیم به قطع رابطه کوتاه مدت و یا همان قهر می گیرد.

به گفته این روانشناس، عمق و میزان قطع کوتاه مدت رابطه به اهمیت پیامی بستگی دارد که زوجین در انتقال منظور درست آن ناتوان بوده اند.

وی با اشاره به باج گیری عاطفی ادامه داد: گاها همسران از طریق باج گیری عاطفی به اهداف خود می رسند از این طریق که یکی از همسران با ادامه دادن قهر خود همسر را مجبور به برآوردن خواسته خود می کند که آن را از دوران کودکی خود آموخته است. از سوی دیگر فرزند این زوجین که شاهد باج گیری عاطفی والدین است به طور حتم این مورد را آموخته و در روابط بزرگسالی خود به کار خواهد گرفت.

طلوعی با تاکید بر اینکه وظیفه کودک و نوجوان دخالت در مشاجره والدین نیست، افزود: برخی والدین از کودکی فرزندانشان را وارد بحث و مشاجره خود کرده اند درحالی که اگر فرزند پروری درستی بر روی کودک و نوجوان انجام شده باشد، علاوه بر اینکه فرزندان در دعوای میان والدین شرکت نمی کنند بلکه از طرفداری یکی از آن ها نیز خودداری می کنند اما متاسفانه بیشتر والدین در هنگام بروز اختلافات زناشویی روابط مثلثی شکل می دهند و از کودک تیمی در جهت حمایت از خود درست می کنند.

این روانشناس با بیان اینکه توقع از حمایت فرزندان در هنگام دعوا به علت عدم استحکام روابط زناشویی است، ادامه داد: توقع حمایت بچه ها در هنگام بروز اختلافات و دعوا زوجین اشتباه است و تبعات زیادی برای زندگی زناشویی و والدفرزندی آن ها خواهد داشت.

وی درباره دعوای والدین در حضور فرزندان شرح داد: اثرات دعوا در حضور فرزندان با توجه به شرایط سنی فرزندان متفاوت است اما به طور کلی از جمله آثار آن از بین رفتن آرامش محیط خانه است، از این رو دعوا و بحث و مشاجره باید خارج از حضور فرزندان انجام شود، حتی این مشاجرات اگر در محیط آزاد بیرون از خانه اتفاق افتد بسیار اثر مثبت خواهد داشت و از مشاجرات کاسته می شود.

به گفته طلوعی در صورتی که مشاجره میان زوجین گاها بسیار کم در حضور فرزندان اتفاق می افتد لازم است آشتی کردن نیز در حضور بچه ها رخ دهد تا فرزندان این اثرات مثبت را از نزدیک ببینند، اما اگر این دعواها استمرار یافت و دائما تکرار شد لازم است والدین در خصوص زوج درمانی و فرزند پروری به مشاوران و روانشناسان مراجعه کنند.

این روانشناس گفت: خانواده سیستمی است که اگر در نقطه ای از آن آشوبی وارد شود کارکرد کل آن خانواده به خطر می افتد. همچنین اگر یکی از اعضا احساس آشوب کند و برای رفع این آشوب قدمی بردارد تمام این سیستم تغییر خودهد کرد چرا که اعضای این سیستم به یکدیگر وابسته اند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1429

به "هنگام مشاجره با همسرتان، بچه ها را واسطه خواسته هایتان نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام مشاجره با همسرتان، بچه ها را واسطه خواسته هایتان نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید