مبارزه با گلوکوم چشم به یاری فناوری

به گزارش مجله سرگرمی، عینک های ایمنی پیشرفته ممکن است بتوانند پیشرفت بیماری گلوکوم که یکی از دلایل رایج کاهش بینایی است را متوقف نمایند.

مبارزه با گلوکوم چشم به یاری فناوری

به گزارش خبرنگاران، آب سیاه یا گلوکوم(glaucoma) اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است؛ لذا این مشکل می تواند به بینایی چشم آسیب برساند که غیرقابل برگشت است و در صورت عدم معالجه سبب نابینایی می گردد. حال محققان اظهار نموده اند شاید بتوان با یاری فناوری بر پیشرفت این بیماری نظارت کرد.

این عینک ها که کاربران می توانند به مدت نیم ساعت در روز استفاده نمایند، برای رساندن پالس های الکتریسیته به چشم برای تحریک عصب بینایی برای ترمیم خود، طراحی شده اند و حال محققان در حال اجرا آزمایشات بیشتر برای آنالیز تاثیر آنها هستند.

گلوکوم یک بیماری شایع چشمی است که اگر به موقع تشخیص داده نگردد و درمان نگردد، می تواند به از دست دادن بینایی فرد منجر گردد. علت بروز آن معین نیست، اگرچه سن، سابقه خانوادگی ابتلا به گلوکوم و سایر بیماری های پزشکی مانند دیابت و نزدیک بینی می تواند خطر ابتلا به آن را افزایش دهد.

انواع مختلفی از این بیماری وجود دارد که گلوکوم با زاویه باز(open-angle glaucoma) شایع ترین آنهاست. شیوع آن نیز بیشتر در سنین بالای 70 و 80 سال است. به آهستگی و در نتیجه مسدود شدن تدریجی کانال های تخلیه در چشم ایجاد می گردد و ابتدا بینایی جانبی(peripheral vision) را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین علت، مردم اغلب متوجه نمی شوند که به گلوکوم مبتلا هستند و تنها در یک آزمایش معمول چشم تشخیص داده می گردد.

درمان ها نیز شامل تجویز قطره چشم برای کاهش فشار چشم و لیزر یا جراحی برای باز کردن کانال های مسدود شده یا کاهش فراوری مایع در چشم است. محققان می گویند که به رغم اثربخشی چنین داروهایی، گلوکوم بسیاری از بیماران بدتر می گردد و از دست دادن بینایی پیش رونده نیز در حال توسعه است.

دستگاه نو که شبیه یک جفت عینک واقعیت مجازی است و به وسیله شرکت Nu Eyne مستقر در کره جنوبی ساخته شده است، از تحریک الکتریکی سطح پایین برای تحریک بخش بازسازی بافت عصبی استفاده می نماید.

پالس های الکتریکی به وسیله الکترودهای ریز به پوست اطراف چشم ارسال می شوند. این آزمایش در دانشگاه کونکوک(Konkuk University) کره جنوبی و با حضور 22 بیمار مبتلا به گلوکوم در حال اجرا است و قرار است که به مدت 16 هفته به مدت 30 دقیقه در روز از این عینک استفاده نمایند. پزشکان نیز طی این مدت هرگونه تغییر در فشار چشم و ضخامت رشته های عصبی را کنترل خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1954

به "مبارزه با گلوکوم چشم به یاری فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبارزه با گلوکوم چشم به یاری فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید