شهر قدیمی قادامس؛ نگین کویر در قلب لیبی

به گزارش مجله سرگرمی، شهر قدیمی قادامس که بعنوان مروارید کویر لیبی شناخته می شود، یک شهر کویری در جنوب غربی لیبی است. شهر قادامس Ghadames جمعیتی حدود 10000 نفر دارد که عمدتا بربرهایی هستند که در خانه های ساخته شده از آجر و نخل به سبک سنتی زندگی می کنند. خانه های آنها به هم نزدیک بوده و مانند کندوی زنبورها به نظر می رسند. خانه ها دارای یک معماری عمودی هستند، طبقه همکف برای ذخیره مواد غذایی استفاده می شود، طبقه های بعدی برای خانواده ها و تراسهای روباز برای زنان است. سازه های آویز بگونه ای بوده که کوچه های بین خانه ها را می پوشانند و تقریبا یک شبکه زیرزمینی از گذرگاه ها را ایجاد می کنند.

شهر قدیمی قادامس؛ نگین کویر در قلب لیبی

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

مروارید کویر لیبی

قادامس Ghadames یک شهر قدیمی است. قدیمی ترین اسناد مربوط به این منطقه به دوره رومی ها بر می شود؛ زمانیکه این مکان به نام سیداموس شناخته می شد. امروزه شهر قادامس یک شهر کوچک بیابانی بوده که در کنار نخلستان واقع شده است. هیچ یک از ساختمانهای باقیمانده به دوران بربرها یا سلطه رومی ها وجود ندارند. با این حال، یک معماری برجسته به سبک بومی شهر قدیمی قادامس را از دیگر شهرهای قبل از صحرا و شهرک های امتداد لبه شمالی بیابان متمایز می سازد.

طرح بندی شهر قادامس Ghadames تقریبا دایره ای شکل بوده و مجموعه ای از خانه ها را در برگرفته است. دیوارهای بیرونی محکم خانه ها یک دیوار مستحکم را بوجود آورده و به وسیله درها می توان به درون حصارکشی های این شهر راه یافت. خانه های قادمس Ghadames حداقل دارای دو طبقه اصلی هستند. طبقه همکف که ممکن است آب در آن برود، یک در مجزا دارد که در یک راهرو باریک بوده و به سمت یک اتاق مستطیل شکل رهنمون می شود که در آن خواربار ذخیره می گردند.

در پشت، یک راه پله وجود دارد که به یک سطح بالاتر رهنمون می شود. طبقه اول معمولا شامل اتاق زیر شیروانی، اتاق خواب و گاهی اوقات یک اتاق نشیمن بوده و طرحی مشابه دارد. فضای زندگی سطح زمین در امتداد دیوارها در طبقه پایین محصور شده و کوچه ها بیشتر گذرگاه های طاقدار هستند تا خیابانهای واقعی. در سطح تراسها تنها قسمتهای طرح ریزی شده به وسیله اتاقهای زیرشیروانی مشخص شده و با دیوارهای کوتاه حصار کشی شده شکل گرفته اند.

تراسهای خانه های مجاور به یکدیگر متصل شده که یک منظره شهری باز را بوجود می آورند. تراس، محدوده بانوان بوده و به آنها آزادی زیادی می دهد. آنها به وسیله تراسها با همسایه هایشان ارتباط برقرار کرده و با هم دوست می شوند و حتی می توانند به وسیله سقف ها حرکت کنند. گذرگاه های طاقدار در سطح زمین Ghadames بطور کلی برای مردان هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1241

به "شهر قدیمی قادامس؛ نگین کویر در قلب لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر قدیمی قادامس؛ نگین کویر در قلب لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید