تولید نانوتراشه برای بازتعریف وظایف سلول های بدن

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، یکی از قابل توجه ترین پیشرفت های پزشکی در دو دهه گذشته، توانایی استفاده از سلول های بالغ تخصصی و تبدیل آنها به سلول های بنیادی غیرتخصصی موجود در بافت جنینی بوده است. این سلول های بنیادی پتانسیل درمانی بالایی دارند زیرا می توان آنها را وادار کرد تا به سلول ها، بافت ها و در نهایت اندام های مختلف تبدیل شده و رشد کنند. این سلول ها و بافت ها کاملاً با بیمار سازگار بوده و از طریق بدن آنها پس زده نمی شوند.

تولید نانوتراشه برای بازتعریف وظایف سلول های بدن

انجام این کار به روش های آزمایشگاهی پیچیده نیاز دارد و می تواند خطرات خاصی از جمله ایجاد سلول های سرطانی را به همراه داشته باشد. لذا به یک سیستم ساده تر نیاز است که به انحراف و دستکاری سلول های بنیادی نیاز نداشته باشد.

در روش نو بدن انسان با استفاده از فناوری انتقال بافت های نانو، توان برنامه نویسی برای سلول های خودش را پیدا می کند. برای این کار از یک نانو تراشه سیلیکونی استفاده می شود که برای گنجاندن کانال هایی که به مجموعه ای از ریز سوزن ها ختم می شوند، چاپ شده است. در بالای تراشه یک محفظه بار مستطیلی واقع شده است که ژن های خاصی را در خود جای می دهد.

این ژن ها که از طریق یک بار الکتریکی متمرکز به حرکت در می آیند، به عمق مورد نظر در بافت زنده وارد شده و سلول ها را تغییر می دهند و آن بخش از بدن را به یک رآکتور زیستی کوچک تبدیل می کنند که سلول ها را دوباره برنامه ریزی می کند تا به انواع مختلف سلول یا ساختارهای چند سلولی مانند رگ های خونی یا اعصاب تبدیل شوند.

برای این کار نیازی به تکنیک های آزمایشگاهی دقیق یا سیستم های انتقال ویروس نیست. این سلول ها و بافت ها پس از تولید، می توانند به ترمیم آسیب های مختلف هم به صورت موضعی و هم در سایر قسمت های بدن، از جمله در مغز کمک کنند.

با این روش امکان تغییر عملکرد اعضای زنده بدن وجود دارد. به عنوان مثال، اگر رگ های خونی فردی به دلیل یک حادثه رانندگی آسیب دیده باشد و نیاز به خون رسانی داشته باشد، دیگر نمی توان به رگ خونی از قبل موجود اعتماد کرد، زیرا این رگ له شده است، اما می توان بافت پوست را به رگ های خونی تبدیل کرد و اندام در معرض خطر را نجات داد. تلاش برای ابداع این فناوری از پنج سال قبل آغاز شده و احتمالاً تا پنج سال دیگر نیز طول خواهد کشید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1928

به "تولید نانوتراشه برای بازتعریف وظایف سلول های بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید نانوتراشه برای بازتعریف وظایف سلول های بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید