یک مدیر وزارت بهداشت: 2 فرزند کافی نیست ، ایران 30 سال دیگر پیر و بحرانی می گردد

به گزارش مجله سرگرمی، سالمندی جمعیت مقوله ای است که کشورهای توسعه یافته مدت هاست با آن دست و پنجه نرم می نمایند و اکثر کشورهای در حال توسعه مثل ایران نیز در آینده با آن آن را تجربه خواهند کرد به طوری که گفته می گردد کشورمان از سال 1425 در این زمینه با بحران روبه رو می گردد.

یک مدیر وزارت بهداشت: 2 فرزند کافی نیست ، ایران 30 سال دیگر پیر و بحرانی می گردد

به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایلنا، حامد برکاتی مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درباره جمعیت سالمند کشور گفت: برآورد شده است که تا سال 1425 به طور معین ما هنوز کشور جوانی خواهیم بود و به اصطلاح پنجره جمعیتی ما باز خواهد بود.

وی ادامه داد: اما در سال 1425 به سالمندی جمعیت خواهیم رسید. در آن سال 30 درصد جمعیت کهنسال خواهیم داشت و آن وقت است که بحران شروع می گردد. به عبارت دیگر، در 30 تا 35 سال دیگر از هر 3 نفر در ایران، یک نفر سالمند خواهد بود. اگر با همین رشد جمعیت پیش برویم، این مشکل پیش می آید.

برکاتی بیان نمود: وقتی با چنین بحرانی روبه رو هستیم، باید زیرساخت های لازم را فراهم کنیم. یکی از این زیرساخت ها سلامت سالمندان آینده، یعنی جوانان امروز، است. سلامت جوانان باید از طریق وزارت بهداشت تامین گردد. این کوشش در واقع ایجاد یک زیرساخت برای دوره بحرانی جمعیت سالمند خواهد بود.

وی اضافه کرد: این کار از سمت وزارت بهداشت شروع شده است که کوشش می کنیم با قوت بیشتر ادامه پیدا کند. سازمان بهزیستی، شورای ملی سالمندان کشور، وزارت رفاه و کمیته امداد هم در این مهم با وزارت بهداشت همکاری می نمایند. امیدواریم با فعالیت هایی که انجام می گردد، این چالش را بی دردسر پشت سر بگذاریم.

  • چالش سالمندی از 1430 تا 1450

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: برآوردمان این است که در یک بازه 20 ساله از 1430 تا 1450 چالش داشته باشیم. بعد از آن تعداد سالمندان کشور کاهش پیدا خواهد نمود. حتما باید برای آن دوره آماده باشیم چون 20 سال کم نیست.

برکاتی گفت: عدد سالمندان آن سال ها را که نمی توانیم تغییر بدهیم. ما کوشش می کنیم نسبت جمعیتی را احصا کنیم. اگر با همین رشد زاد و ولد پیش برویم، این اتفاق خواهد افتاد.

وی اضافه کرد: دولت باید زیرساخت ها را فراهم کند. باید از زوج های جوان حمایت کنیم و به این باور برسیم که 2 فرزند کافی نیست و این فقط برای این است که جمعیت ایران پیر نگردد.

  • سالمندان آینده 7 کلاس سواد خواهند داشت

برکاتی در مورد امکان استفاده از تجربیات کشورهای دارای جمعیت سالمند اظهار کرد: وضعیت ما با کشورهای اروپای شرقی که جمعیت سالمند دارند، متفاوت است. روند افزایش سالمندان ما یکی از سریع ترین روندها در دنیا است. جمعیت آن کشورها در عرض 70 سال پیر شده است، اما کشور ما در عرض 30 سال پیر می گردد.

وی ادامه داد: آن کشورها برای این موضوع زیرساخت داشتند، ولی ما نداریم. ما حتما باید این حوزه را ویژه تر از آنها پیگیری کنیم چون حتما بیشتری از آنها مسائل خواهیم داشت.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به کشورهای دارای جمعیت پیر گفت: باید تجریبات آنها را ببینیم، ولی نه الگوی جمعیتی و نه سطح سواد سالمندان ما با آنها همگون نیست. سالمندان 30 سال آینده ما به طور میانگین حدود 7 کلاس سواد خواهند داشت، اما مثلا در جمعیت سوئیس و سوئد این طور نیست. سواد سلامت و سواد عمومی جمعیت آنها خیلی بالاتر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 دی 1398 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 553

به "یک مدیر وزارت بهداشت: 2 فرزند کافی نیست ، ایران 30 سال دیگر پیر و بحرانی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک مدیر وزارت بهداشت: 2 فرزند کافی نیست ، ایران 30 سال دیگر پیر و بحرانی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید