گاردین: این انتخابات پیروزی ترامپ نبود، دموکرات ها سدی در برابر برنامه های ترامپ ایجاد می نمایند

به گزارش مجله سرگرمی، این روزنامه انگلیسی در تحلیل خود آورده است: در نهایت، موج آبی سنگینی به راه نیفتاد. موج هر چیزی را که در مقابل خود داشته باشد، می شوید و می برد. اما در حالی که جمهوریخواهان اکثریت خود را در سنا افزایش داده و در رقابت بر سر کرسی فرمانداری ها در ایالت های فلوریدا، اوهایو، آیووا و نیوهمپشایر پیروز شده اند، دموکرات های نمی توانند مدعی گردد که افکار رای دهندگان به طرز گسترده و مشخص کننده ای به نفع آنها تغییر نموده است.

گاردین: این انتخابات پیروزی ترامپ نبود، دموکرات ها سدی در برابر برنامه های ترامپ ایجاد می نمایند

اما اکنون یک سد ایجاد شده است. دموکرات ها بر مجلس نمایندگان کنترل پیدا کردند. برای اولین بار پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات 2016 اینک فرصتی پیش آمده است تا نوعی نظارت قوه مقننه بر ریاست جمهوری وی اعمال گردد. دموکرات های می توانند دستور کار خاص خود را مشخص نموده و دستور کار رئیس جمهوری را مسدود نمایند. این اولین بار بعد از شروع ریاست جمهوری ترامپ است که پتانسیلی برای انتقال مقاومت [در برابر ترامپ] از خیابان های به کنگره، ایجاد شده است.

گاردین با تاکید بر اینکه این انتخابات پیروزی ترامپ نبود در ادامه نوشت: دموکرات ها هشت درصد بیشتر از جمهوریخواهان آرای مردمی را کسب کردند و نشان دادند که ترامپ باری بر دوش جمهوریخواهان است. این یک رای گیری علیه ترامپ و برنامه های وی بود. به همین دلیل بود که رای دهندگان جوان و لاتین تبار حضور گسترده ای در انتخابات داشتند و زنان و حومه نشینان قرعه خود را به نام دموکرات ها زدند. بسیاری از زنان و اقلیت ها در پاسخ به پیروزی انتخاباتی 2016 ترامپ بود که تصمیم دریافتد در این دوره نامزد شوند و کنگره فعلی را از لحاظ جنسیت و قومیت به یکی از متنوع ترین کنگره های تاریخ آمریکا تبدیل نمایند.

اما این شکستی نبود که بسیاری ها برای ترامپ آرزو می کردند یا او را سزاوار آن می دانستند.

گاردین درباره دیدگاه رای دهندگان آمریکایی به رئیس جمهوری خود نوشت: وقتی ترامپ در سال 2016 پیروز شد، بعضی از مردم به درستی فهمیده بودند که او شاید روش حکمرانی متفاوتی در مقایسه با مبارزات انتخاباتی اش اتخاذ کند. آنها استدلال می کردند که باید به او شک کرد. این افراد در آن هنگام نسبت به دیدگاه خود مطمئن نبودند اما حالا نمی توان در این نگرش تردید کرد. او (ترامپ) یک فرد ریاکار است.

این روزنامه رای گیری این دوره در آمریکا در چنین توصیف کرد: این بار مبارزات انتخاباتی غیرعادی برگزار گردید؛ آن هم در دوره پرالتهابی که وحشت افکنی ملی گرایان سفیدپوست جریان دارد. پاسخ ترامپ به این مساله نه تنها رویکرد بیگانه ستیزی، زن ستیزی و حملات شخصی وی به افراد را تضعیف نکرد بلکه آن را تقویت کرد. او در دوره فعالیتش همیشه درباره همه چیز دروغ گفته است.

به نظر می رسد بخشی از رای دهندگان آمریکایی با نادیده دریافت ذات ترامپ مسئله ای نداشته باشند. آنها مسئله ای با رای دادن به وی نداشتند. بسیاری از رای دهندگان حتی رفتار او را پذیرفتند. گروهی از طرفداران وی در ایالت جورجیا شعار می دادند: آن زن را زندانی کنید. منظور آنها هیلاری کلینتون نبود بلکه آنان به زنی اشاره داشتند که برت کاوانا قاضی دیوان عالی را به آزار جنسی متهم نموده بود.

گاردین به نحوه مبارزات انتخاباتی نامزدهای دموکرات نیز پرداخت و اضافه نمود: دموکرات ها مستقیما به سیاست ها و مواضع حمله نکردند. نامزدهای انتخاباتی دموکرات ها، در عوض، بر برنامه های بهداشت و درمان و مسائل محلی تمرکز کردند و در مجموع با دروغ های ترامپ در خصوص کاروان مهاجران و وعده وی برای لغو اعطای تابعیت به بچه هایی که در آمریکا به جهان آمده اند، مقابله نکردند. آنها حتی سخنی از استیضاح رئیس جمهوری به میان نیاوردند.

این روزنامه انگلیسی بخش های ضعیف عملکرد دموکرات ها را برشمرد و نوشت: در ایالتی مانند ویسکانسین، بحث فرزندان مهاجرانی که از والدین خود جدا شده اند، به ندرت مطرح شد. دموکرات ها، به جز چند استثنا، جایگزین مثبت و امیدبخشی برای ویران شهر ترامپ ارائه نکردند. از این منظر، دموکرات ها مجرای ضعیفی برای انتقال انرژی ای هستند که از تظاهرات های گسترده و نگرانی عمومی در خصوص لحن و ادبیات ترامپ ناشی شده است. این انرژی از لحاظ انتخاباتی نمی تواند جای دیگری برود و دموکرات از لحاظ سیاسی کار سیاسی چندان ارزشمندی در رابطه با آن انجام نداده اند.

بنابراین، این انتخابات شاهد عادی سازی ملی گرایی سفیدپوست ها، به مثابه یک ایدئولوژی غالب، بود. یکی از مبارزات انتخاباتی آشکارا بر همین اساس انجام شد. استیو کینگ نامزد عضویت در مجلس نمایندگان از ایالت آیووا مهاجران بدون مدارک شناسایی را با گله احشام مقایسه نموده بود. او همچین از یک حامی گرایش های نئونازی برای شهرداری تورنتو در کانادا حمایت نموده بود.

منبع: انتخاب
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 557

به "گاردین: این انتخابات پیروزی ترامپ نبود، دموکرات ها سدی در برابر برنامه های ترامپ ایجاد می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاردین: این انتخابات پیروزی ترامپ نبود، دموکرات ها سدی در برابر برنامه های ترامپ ایجاد می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید