پکن ایده هایی برای کاهش شکاف ها در مذاکرات هسته ای ایران ارائه نموده است

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران: نماینده چین در مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت که پکن در دور اخیر مذاکرات طرح ها و ایده هایی برای کاهش شکاف ها ارائه نموده بود.

پکن ایده هایی برای کاهش شکاف ها در مذاکرات هسته ای ایران ارائه نموده است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری شینهوا، وانگ کان نماینده چین در مذاکرات گروه 1+5 روز آدینه گفت: گروه ها در دور جدید گفت وگوهای برنامه هسته ای ایران اراده سیاسی مستحکم و رویکرد عملگرایانه ای را از خود نشان دادند.

مذاکراتی که روز آدینه به خاتمه رسید پنجمین دور از مذاکراتی است که از نوامبر سال 2014 تمدید شده است.

وانگ به شینهوا گفت که مذاکراتی که یک هفته در لوزان به طول انجامید و روز آدینه نیز متوقف شد، پیشرفت هایی مهم و قاطع داشته است و در این دور از مذاکرات جلسه عمومی میان گروه کشورهای 1+5 و ایران برگزار نشد.

این دیپلمات چینی اضافه نمود: گروه ها نشست های دوجانبه و چندجانبه متمرکزی داشتند و اراده سیاسی مستحکم و رویکرد اساسی را از خود نشان دادند و ایده ها و تفکرهای خلاقانه ای را در این دور از مذاکرات از خود نشان دادند.

وانگ گفت: مذاکرات مانند قایقرانی در بالادست بوده و عدم پیشروی به معنای عقبگرد است.

وی از همه گروه ها خواست تا به جلو گام بردارند تا توافق نهایی را با اراده سیاسی مستحکم ایجاد نمایند.

وانگ که ریاست تیم مذاکره نماینده چینی را در مذاکرات لوزان به عهده داشته و از روز چهارشنبه نیز به مذاکرات پیوسته بود، گفت: بدون عزم سیاسی، دستیابی به توافق دوجانبه سودمند غیرممکن است.

وی اشاره نمود که شکاف های باقی مانده پیچیده است و دو طبقه از موضوعات همچنان باید حل گردد که یکی چگونگی تضمین استفاده صلح آمیز ایران از انرژی هسته ای بوده و دیگری چگونگی تعامل با نگرانی های عدم اشاعه مرتبط با برنامه هسته ای ایران است.

وانگ گفت: چین نقش سازنده ای در مذاکرات هسته ای ایفا و در آخرین دور از مذاکرات طرح ها و ایده هایی برای کاهش شکاف ها ارائه نموده است و چین دوست دارد تا با دیگر گروه ها برای توافقنامه سیاسی جامع فراهم و ایجاد نمایند.

آخرین دور مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در سال 93 از 24 اسفند در لوزان، سوئیس، شروع شد و تا روز گذشته (آدینه) ادامه داشت.

در این دور از مذاکرات به مانند گفتگوهای پیشین دیدار های بین دیپلمات های ایرانی و آمریکایی بخش اعظمی از دیدارها را به خود اختصاص داده بودند.

سید عباس عراقچی، مذاکره نماینده ارشد کشورمان در این باره گفت: طی چند روز گذشته مذاکرات بسیار جدی و فشرده ای بین هیئت های ایران و 1+5 انجام شده است. اکنون زمانی است که احتیاج به رایزنی ها و هماهنگی های بیشتری وجود دارد.

در حالی که گفته می گردد دور جدید مذاکرات میان ایران و 1+5 از چهارشنبه 5 فروردین ماه 94 از سر گرفته خواهد شد اما خبرگزاری روسی اینترفکس می گوید دور جدید مذاکرات هسته ای بین ایران و 1+5 در روز پنجشنبه 6 فروردین (26 مارس) از سر گرفته خواهد شد.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 554

به "پکن ایده هایی برای کاهش شکاف ها در مذاکرات هسته ای ایران ارائه نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن ایده هایی برای کاهش شکاف ها در مذاکرات هسته ای ایران ارائه نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید