مجلس اروپا: مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه رسما تعلیق گردد

به گزارش مجله سرگرمی، مجلس اروپا از شورای این اتحادیه خواست تا مذاکرات با ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا را به حالت تعلیق درآورد.

مجلس اروپا: مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه رسما تعلیق گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران و به نقل از یورونیوز، روز چهارشنبه 370 نماینده مجلس اروپا با تصویب قطعنامه ای ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت حقوق بشر، حاکمیت قانون، آزادی رسانه ها، مبارزه با فساد و قدرت زیاد رئیس جمهوری در ترکیه به شورای اتحادیه اروپا توصیه کرد تا مذاکرات عضویت با ترکیه را به حال تعلیق درآورد.

109 نماینده با این طرح مخالفت کردند و 143 نماینده هم به آن رای ممتنع دادند.

این قطعنامه در حالی تصویب شد که پیش از آن گروه مجلسی حزب مردمی اروپا (راست میانه) خواهان قطع فوری و نامحدود مذاکرات با ترکیه بر سر عضویت در اتحادیه اروپا شده بود. این پیشنهاد از سوی اکثر نمایندگان رد شد.

کتی پیری، نماینده هلند از گروه سوسیال دموکرات و گزارشگر و طراح پیش نویس این قطعنامه گفت: ترکیه گوش شنوایی برای درخواست های همیشگی ما برای احترام به حقوق بنیادین ندارد. روشن است که قطع مذاکرات عضویت، کمکی به دموکرات ها در ترکیه نخواهد کرد. به همین دلیل رهبران اروپایی باید از تمام ابزار های موجود برای تحت فشار قرار دادن دولت ترکیه استفاده نمایند.

وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه ای ضمن انتقاد شدید از مصوبه مجلس اروپا، اعلام نمود این قطعنامه هیچ معنایی برای آنکارا ندارد.

مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا از سال 2005 شروع شد اما عملا از چند سال پیش متوقف شده است. روابط نه چندان گرم آنکارا و اتحادیه اروپا به ویژه از زمان کودتای نافرجام تابستان 2016 و سرکوب گسترده مخالفان، به شدت تیره شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 تیر 1398 بروزرسانی: 5 تیر 1398 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 170

به "مجلس اروپا: مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه رسما تعلیق گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس اروپا: مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه رسما تعلیق گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید