وزارت کار: حقوق بازنشستگان در سه دسته جداگانه افزایش می یابد

به گزارش مجله سرگرمی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه افزایش مستمری بازنشستگان در سه دسته جداگانه انجام می گردد، اظهار داشت: موضوع معیشت قشر بازنشسته در چارچوب قوانین و تعهدات قانونی صندوق های بازنشستگی و پرداخت به موقع حقوق ماهانه این قشر، از مهم ترین ماموریت ها و دغدغه های این وزارتخانه است.

وزارت کار: حقوق بازنشستگان در سه دسته جداگانه افزایش می یابد

به گزارش ایرنا، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به گزارش روزنامه آرمان با عنوان آقای وزیر! به تعهدات خود عمل کنید؛ بقیه پیشکش! گفت: موضوع معیشت قشر بازنشسته و تأمین و ارائه خدمات مطلوب در چارچوب قوانین و تعهدات قانونی صندوق های بازنشستگی و پرداخت به موقع حقوق ماهانه این عزیزان، از مهم ترین ماموریت ها و دغدغه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق های بازنشستگی زیرمجموعه این وزارتخانه ازجمله سازمان تأمین اجتماعی به عنوان بزرگ ترین صندوق بازنشستگی کشور است.

طبق تصریح ماده 111 قانون تأمین اجتماعی، حداقل مستمری پرداختی به افراد واجد شرایط دریافت مستمری کامل در هر سال (مشتمل بر مستمری ازکارافتادگی کلی، مستمری بازنشستگی و مجموع مستمری بازماندگان) نباید کمتر از حداقل حقوق معین شده از سوی شورای عالی کار برای کارگران مشمول قانون کار باشد. علاوه بر آن طبق تصریح ماده 96 قانون تأمین اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی مکلف است مقدار کلیه مستمری های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک بار کمتر نباشد، با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

فرایند قانونی تدوین پیشنهاد سازمان تأمین اجتماعی

مواد 96 و 111 قانون تأمین اجتماعی، فرآیند چگونگی و مقدار افزایش سالانه مستمری بازنشستگان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی را تعیین نموده است.

حسب مواد یادشده از قانون تأمین اجتماعی، بعد از معین مقدار افزایش حداقل حقوق شاغلان مشمول قانون کار در هر سال در شورای عالی کار، سازمان تأمین اجتماعی با در نظر داشتن مصوبه شورای عالی کار و نیز نرخ تورم رسمی اعلام شده از سوی مبادی قانونی، پیشنهاد خود را در خصوص مقدار افزایش سالانه مستمری ها تدوین و به وسیله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تنفیذ به هیات وزیران ارسال و هیات وزیران در صورت تأیید و تنفیذ این پیشنهاد، مصوبه قانونی مربوطه را برای اجرا به سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ می نماید.

تدوین پیشنهاد افزایش مستمری ها در امسال با مشارکت کانون های بازنشستگان

بعد از معین مقدار افزایش سالانه حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون در شورای عالی کار در روز های پایانی اسفندماه سال 1400، فرآیند تدوین پیشنهاد سازمان تأمین اجتماعی در خصوص مقدار و چگونگی افزایش مستمری بازنشستگان و سایر مستمری بگیران این سازمان، در اولین روز های بعد از تعطیلات نوروزی با مشارکت و همکاری اعضای هیات مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران شروع شد.

بعد از برگزاری چندین جلسه کارشناسی، پیشنهاد هیات مدیره سازمان تأمین اجتماعی در این زمینه، هفتم اردیبهشت ماه امسال براساس مفاد مواد 96 و 111 قانون تأمین اجتماعی و با درنظر داشتن مفاد مصوبه شورای عالی کار، به وسیله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهت آنالیز و تنفیذ به هیات وزیران ارسال شد. نهایتا در تاریخ 15 خرداد 1401 براساس مصوبه هیات وزیران؛ دستورالعمل پرداخت و افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی به توضیح زیر برای اجرا به سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ شد.

جزئیات مصوبه دولت درباره افزایش مستمری ها

مصوبه هیات وزیران در خصوص افزایش مستمری بازنشستگان و سایر گروه های مستمری بگیر از سازمان تأمین اجتماعی، افزایش امسال مستمری این گروه از بازنشستگان را در سه دسته جداگانه در نظر گرفته و به سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ نموده است.

در دسته اول، مستمری بازنشستگان حداقل بگیر، از افزایش 57.4 درصدی متأثر خواهد شد و تا رقم حداقل پنج میلیون و 580 هزار تومان ترمیم خواهد شد. در دسته دوم، مستمری بگیرانی که مستمری ماهانه آنان بیش از حداقل دستمزد است و پس از اعمال افزایش ده درصدی امسال، مستمری آنان کمتر از رقم ده میلیون تومان خواهد بود، مبلغ ثابت 650 هزار تومان به عنوان یاری معیشتی، به مستمری آنان (تا سقف مجموع مستمری 10 میلیون تومان) افزوده می گردد. مستمری دسته سوم نیز که افرادی هستند که مبلغ مستمری ماهانه آنان بیش از ده میلیون تومان است، ده درصد افزایش خواهد یافت.

نگاهی به آمار و ارقام تعداد بازنشستگان و مشمولان بخش های مختلف مصوبه دولت

گفتنی است، بر اساس آخرین آمار و ارقام موجود از تعداد بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی و ارقام مستمری ماهانه پرداختی به آنان، در مجموع تعداد افراد حداقل بگیر و زیر حداقل بگیر (براساس شرایط سابقه پرداخت حق بیمه، درصد ازکارافتادگی و...) که از افزایش 4/57درصدی متأثر شده و مجموع حقوق ماهانه پرداختی به آنان (فرد بازنشسته و جمع پرداختی به بازماندگان) به 5 میلیون و 580 هزار تومان خواهد رسید، دو میلیون و 268 هزار نفر معادل 62 درصد کل تعداد مستمری بگیران از این سازمان است و حدود یک میلیون و 140 هزار نفر نیز افزایش 10 درصد پایه حقوق به علاوه مبلغ 650 هزار تومان خواهند داشت و حدود 223 هزار نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران یعنی حدود 6 درصد مجموع بازنشستگان تحت پوشش این سازمان، مشمول افزایش ده درصدی خواهند بود.

ضمناً به مبالغ پرداختی به همه این افراد (حداقل بگیر و سایر سطوح) براساس شرایط و مقررات، حق عائله مندی و اولاد نیز (با فرض داشتن دو فرزند مشمول حدود 600 هزار تومان) پرداخت خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2101

به "وزارت کار: حقوق بازنشستگان در سه دسته جداگانه افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت کار: حقوق بازنشستگان در سه دسته جداگانه افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید