نگرانی از ناپدیدشدن یوزها در خراسان جنوبی

به گزارش مجله سرگرمی، تهران (پانا) - به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تقریبا ظرف چهار سال گدشته تنها توانستیم تعداد انگشت شماری یوزپلنگ نر را در نایبندان طبس رصد کنیم و متاسفانه یوز ماده ای مشاهده نشده است.

نگرانی از ناپدیدشدن یوزها در خراسان جنوبی

به گزارش ایسنا، حسن اکبری اظهار کرد: در نیم قرن گذشته 70 درصد تنوع ژنتیکی گونه های برجسته استان از بین رفته و این آمار مربوط به گونه های برجسته استان است که از آن ها اطلاعات داریم.

وی افزود: تنوع ژنتیکی تنوع درون جمعیت است وقتی گونه ای از بین رفت به همان میزان تنوع ژنتیکی کاهش می یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه متاسفانه تنوع زیستی یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض خطر انقراض است، شرح داد: از جمله گونه های شاخص استان می توان به یوزپلنگ ایرانی، پلنگ، آهو، قوچ و میش، کل و بز، جبیر، انواع گربه سانان کوچک، روباه شنی، خرگوش، روباه معمولی اشاره کرد که متاسفانه به دلیل شکار بی رویه در خطر انقراض هستند.

اکبری با بیان اینکه در مورد برخی گونه ها مناطق حفاظت شده وجود دارد، شرح داد: وضع گونه گوره خر بدتر بوده و تقریبا شاهد انقراض منطقه ای هستیم.

وی با بیان اینکه در مورد آهو هنوز نتوانستیم شرایط قابل قبولی را ایجاد کنیم، اظهار کرد: مناطق حفاطت شده نیازمند تصویب برخی دستگاه هاست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: اخیرا صندوق دنیای طبیعت از شرایط محیط زیست دنیا منتشر کرده و براساس کار مطالعاتی بزرگی که در دنیا اجرا شده، معین شده 68 درصد از جمعیت حیات وحش کره زمین در نیم قرن اخیر از بین رفته اند که این امر فاجعه بزرگی است و انقراض بزرگی توسط انسان است.

اکبری اظهار کرد: اگر این امر ادامه پیدا کند یک انقراض بزرگ دیگری را در تاریخ حیات وحش را رقم می زنیم که عامل آن انسان است.

وی ادامه داد: باید بدانیم زمانی که گونه های مهم را بر اثر شکار بی رویه و تخریب زیستگاه از بین بردیم خود به خود گوشتخوارانی که از آن ها تغدیه می کنند نیز به شدت آسیب می بینند که پلنگ و یوزپلنگ از جمله آن هاست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: تقریبا ظرف چهار سال گدشته تنها توانستیم تعداد انگشت شماری یوزپلنگ نر را در نایبندان طبس رصد کنیم و متاسفانه یوز ماده ای مشاهده نشده است.

اکبری اظهار کرد: استان مناطق آزاد وسیعی دارد و این حیوان شب گرد است که امکانات خاصی برای رصد می طلبد، اما به همان میزان تلاش کردیم و نتوانستیم خانواده یوزی پیدا کنیم که این امر جای نگرانی دارد.

وی افزود: باید تلاش های بیشتری در مکان های دیگر کشور انجام دهیم تا در آینده امکان احیای یوزپلنگ فراهم شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه پلنگ نیز گربه سانی است که در سال های اخیر آسیب بزرگی دیده و زیستگاه های آن خارج از مناطق حفاظت شده است، شرح داد: تلاش برای رصد این حیوان بی فایده بوده و تا به امروز پیروز به اخذ مجوز از دستگاه های ذیربط نشدیم.

اکبری با تاکید بر فرهنگ سازی و توجه بیشتر مردم به این گونه ها، اظهار کرد: یکی از راه های حفاطت از گونه های حیات وحش این است که مناطق قرق های اختصاصی را ایجاد کنیم و مناطق حفاظت شده خصوصی در اختیار افرادی قرار گیرند تا برای مدت خاص کار حفاظت را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه در این راستا در سال های اخیر بسیار تلاش کردیم، اما با محدودیت های کشوری مواجهیم، افزود: این قول را گرفته ایم از پنج مورد قرق اختصاصی کشوری، خراسان جنوبی نیز سهمی داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه بسیاری از زیستگاه های عالی استان خارج از مناطق حفاظت شده است، یادآور شد: برای بهبود وضع مناطق حفاطت شده به همراهی دستگاه ها نیاز داریم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1274

به "نگرانی از ناپدیدشدن یوزها در خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از ناپدیدشدن یوزها در خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید