ظریف: از مرز 300کیلو ذخایر غنی شده عبور کردیم، اروپا به هیچ کدام از تعهداتش عمل نکرده است

به گزارش مجله سرگرمی، وزیر امور خارجه گفت: اروپایی ها درباره فروش نفت، حمل ونقل و بازگشت دارایی ها و عواید فروش نفت و... تعهد دادند و در جلسات مان با اروپایی ها، جلسه وزرای خارجه 1+4 و در مجمع سازمان ملل این تعهدات ذکر شده اما هنوز تعهداتشان را انجام نداده اند.

ظریف: از مرز 300کیلو ذخایر غنی شده عبور کردیم، اروپا به هیچ کدام از تعهداتش عمل نکرده است

به گزارش خبرنگار سیاسی مجله سرگرمی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه عصر امروز در حاشیه مراسم ترحیم صفاری نطنزی نماینده مردم نطنز در مجلس دهم شورای اسلامی، در پاسخ به این پرسش که پیغام ایران بعد از 16 تیرماه به اروپایی ها چه خواهد بود، گفت: ما قبلاً هم اعلام کردیم که اقدامات اروپایی ها کافی نبوده و همان طور که جمهوری اسلامی اعلام نموده مرحله دوم کاهش تعهدات را انجام می دهیم. مرحله اول در حال انجام است، هم در خصوص اورانیوم ذخیره شده و هم در خصوص ذخایر آب سنگین و مرحله بعد هم اعلام شده و اجرا می گردد.

وی اضافه نمود: در نامه رئیس جمهور صراحتاً بیان شده در صورتی که اقدامات لازم را انجام دهند اقدامات ما قابل بازگشت است ولی اگر انجام ندهند براساس ماده 36 برجام حق ما هست که این اقدامات را عملی کنیم و این ضمانت اجرای برجام است و اگر اروپایی ها برای برجام ارزش قائل اند برای ضمانت اجراهای برجام هم ارزش قائل شوند و اقدامات ما در جهت حفاظت از برجام است.

ظریف در پاسخ به پرسشی درباره اینستکس، گفت: اینستکس یک حرکت مقدماتی برای انجام تعهدات اروپا بود. تعهدات اروپا هم در خود برجام، بند 1 الی 3 ضمیمه 2 برجام ذکر شده است. بعد از خروج آمریکا از برجام و اجرای ماده 36 توسط ایران که در بدو خروج آمریکا از برجام در 20 اردیبهشت ماه سال 97 انجام شد، اروپایی ها 11 تعهد دادند که اینستکس هیچ کدام از آنها نیست بلکه مقدمه برای انجام 11 تعهد است اما اروپایی ها نه تنها اصل تعهدات را انجام ندادند بلکه مقدمه اجرای تعهداتشان بعد از 14 ماه در حال عملیاتی شدن است که اطلاع کافی هم از اجرای آن نداریم. اینستکس بدون تضمین به تعهداتشان معنا ندارد.

وزیر امور خارجه توضیح داد: اروپایی ها درباره فروش نفت، حمل ونقل و بازگشت دارایی ها و عواید فروش نفت و... تعهد دادند و در جلسات مان با اروپایی ها، جلسه وزرای خارجه 1+4 و در مجمع سازمان ملل و همچنین جلساتی در سطح معاونان وزارت خارجه، این تعهدات ذکر شده اما هنوز تعهداتشان را انجام نداده اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران مرز 300 کیلو ذخایر غنی شده را رد نموده است، گفت: آن طور که من اطلاع دارم ایران طبق برنامه اش از مرز 300 کیلو عبور نموده و این را قبلاً هم اعلام کردیم و خیلی شفاف گفته بودیم که چه می کنیم و این را از حقوق خودمان در برجام می دانیم.

ظریف در پاسخ به این پرسش که اگر آمریکا اینستکس را تحریم کند چه می گردد، گفت: این مشکل اروپایی ها است که خودشان باید مشکل را حل نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 مرداد 1398 بروزرسانی: 21 مرداد 1398 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 244

به "ظریف: از مرز 300کیلو ذخایر غنی شده عبور کردیم، اروپا به هیچ کدام از تعهداتش عمل نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: از مرز 300کیلو ذخایر غنی شده عبور کردیم، اروپا به هیچ کدام از تعهداتش عمل نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید