درخواست احداث آرامستان پایتخت روی میز دولت

به گزارش مجله سرگرمی، تهران (پانا) - معاونت حقوقی رئیس جمهوری درخواست شهرداری تهران (سازمان بهشت زهرا(س)) برای واگذاری زمین جهت احداث آرامستان را پس از طی مراحل آنالیز و کارشناسی حقوقی، برای سیر مراحل تصویب به هیئت دولت ارائه کرد.

درخواست احداث آرامستان پایتخت روی میز دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، آرامستان بهشت زهرا (س) به دلیل حضور حرم امام خمینی (ره) و مدفن 30 هزار شهید انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و چهار هزار شهید گمنام و همچنین بیش از یک میلیون و 500 هزار متوفی، به عنوان مکانی مقدس در باور و فرهنگ مردم ایران و تهران واقع شده است.

اولین کوشش ها برای طراحی، اجرا و احداث آرامستانی واحد برای شهر تهران با هدف انتها دادن به موضوع تعدد گورستان ها در سطح این شهر در سال 1345 انجام گرفت. در این تصمیم گیری ها که با حضور شهردار وقت تهران و معاونان و رؤسای سازمان گورستان های پایتخت انجام پذیرفت قطعه زمینی در راستا تهران- قم با مساحت 314 هکتار به این موضوع اختصاص یافت.

این آرامستان به عنوان تنها گورستان رسمی فعال شهر تهران در سال 1349 آماده و افتتاح شد ولی در ابتدا به علت وجود گورستان های متعدد فعال در محله های پایتخت با عدم اقبال عمومی جهت دفن اموات، روبرو و انتها با دفن اولین متوفی از خانواده ای ارتشی و متنفذ در قطعه 1 ردیف 1 شماره 1 رسماً مورد بهره برداری نهاده شد.

با گذشت زمان و نظر به رشد جمعیت و وقوع جنگ تحمیلی و اتمام ظرفیت آرامستان فوق، طی دو مرحله در سال های 1378 و 1388 زمین هایی به مساحت 110 و 160 هکتار، تملک و تدفین در آن آغاز شد و هم اکنون مساحت آن به 584 هکتار رسیده است.

پیش بینی ها باتوجه به فرایند دفن نشان می دهد که ظرفیت کل بهشت زهرا تا سه سال آینده تکمیل گردد که به دلیل شیوع ویروس کرونا و افزایش فرایند فوت، شرایط بمراتب سخت تر شده است. لذا جهت حل مشکل آینده شهر تهران و پیشگیری از بحران، اقدامات لازم درخصوص توسعه آرامستان و ایجاد ظرفیت در دستورکار این سازمان نهاده شده است.

به همین دلیل یکی از گزینه های انتخابی یک قطعه زمینی به مساحت 300 هکتار متعلق به منابع طبیعی است که اقدامات لازم جهت تملک و آغاز آماده سازی آن آغاز شده است. نظر به اینکه زمین یادشده فاقد سند ثبتی بوده و صدور سند در حال اجرا است، سازمان بهشت زهرا درخواست دارد تا زمان صدور سند ثبتی نسبت به واگذاری موقت قطعه زمین فوق جهت آماده سازی زیرساخت ها اقدام گردد چراکه آماده سازی زیرساخت های لازم جهت فراهم نمودن تدفین حداقل به سه سال زمان احتیاج دارد.

در حال حاضر این موضوع با طی مراحل کارشناسی و اعلام نظر در معاونت حقوقی رئیس جمهوری، جهت سیر مراحل تصمیم گیری در دستورکار هیئت دولت نهاده شده است.

این موضوع مراحل آنالیز خود را در کمیسیون لوایح هیئت دولت طی می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1696

به "درخواست احداث آرامستان پایتخت روی میز دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست احداث آرامستان پایتخت روی میز دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید