خطر دارو های تقلبی درمان کرونا ، توزیع رمدسیویر در روز های آینده

به گزارش مجله سرگرمی، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به مصرف خودسرانه فاویپیراویر در درمان کرونا، گفت: فاویپیراویر اکنون در داخل کشور فراوری شده و در چرخه توزیع است و رمدسیویر نیز در روز های آینده توزیع خواهد شد.

خطر دارو های تقلبی درمان کرونا ، توزیع رمدسیویر در روز های آینده

به گزارش گروه اجتماعی مجله سرگرمی، کیانوش جهانپور با بیان اینکه مصرف خودسرانه دارو ها بدون تجویز پزشک به شکل کلی برای بیماران مشکل آفرین است، گفت: از جمله این دارو ها استفاده از داروی فاویپیراویر است. مصرف خودسرانه این دارو می تواند مشکلاتی را ایجاد کند که البته این موضوع خاص این دارو هم نیست. با توجه به اینکه در ماه های آینده انتظار بروز آنفلوآنزا را داریم، قاعدتا این دارو که در فهرست دارویی کشور است، می تواند منجر پدیده تجویز خودسرانه آن گردد.

وی با بیان اینکه پیش از این تعداد محدودی از این دارو و داروی رمدسیویر برای مطالعات بالینی و تحقیقاتی وارد کشور شد و در مراکز تحقیقاتی و بیمارستان های آموزشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی استفاده می شد، اضافه نمود: به همین دلیل ما هیچ مجوزی برای واردات نداشتیم و هر دو دارو به عنوان اثر بخشی احتمالی وارد فهرست شد. همچنین دارو های خارج از این سیکل و موجود در بازار سیاه عمدتا با اطلاع دقیق جعلی است. این دارو ها با هزینه گزاف به فروش رفته و نه تنها اثر بخشی ندارد بلکه تهدید جدی برای سلامت است.

جهانپور با بیان اینکه در روز های اخیر فاویپیراویر و رمدسیویر در فهرست رسمی دارو های کشور رفته و با کوشش داروسازان داخلی فراوری آن در داخل کشور شروع شده است، توضیح داد: فاویپیراویر الان در داخل چرخه توزیع است و رمدسیویر هم در روز های آینده توزیع می گردد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه داروی فاویپیراویر تنها داروی آنفلوآنزا نیست و در کنار دارو های دیگر باید با نظر پزشک تجویز گردد، گفت: این دارو، داروی اصلی یا انتخاب اول پزشکان نیست. فراوری داخل برای هر دو دارو کافی است و شرکت های دیگری هم متقاضی فراوری دارو و ماده اولیه آن هستند. به همین دلیل می توان گفت فراوری داخل برای تامین این دارو ها کفایت می نماید و ظرف هفته های آینده نیازی به واردات آن نخواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1134

به "خطر دارو های تقلبی درمان کرونا ، توزیع رمدسیویر در روز های آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر دارو های تقلبی درمان کرونا ، توزیع رمدسیویر در روز های آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید