خبر مهم همتی: تحریم نفس های آخر را می کشد

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد که افزایش موقتی نرخ تورم در ماه های ابتدای سال که عمدتاً ناشی از شیوع کرونا و تحریک انتظارات بود با اقداماتی که در حال انجام است، کنترل شده است.

خبر مهم همتی: تحریم نفس های آخر را می کشد

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: تلاش مداوم برای ایجاد بی ثباتی در بازار های پولی و ارزی کشور از سوی آمریکا و همدستان او تازگی ندارد، هدف همه این اقدامات، بخصوص در یک سال اخیر، ایجاد انتظارات منفی در مردم برای به زانو درآوردن اقتصاد کشور بوده است.

علیرغم اینکه این فشار ها مسائل و سختی هایی برای مردم ایجاد کرده، ولی، به طور قطع نتوانسته به اهداف اصلی خود برسد. با تدابیر متخده، القای انفجار نقدینگی و ابر تورم از طریق تحریک انتظارات نیز، با ناکامی روبرو شده است.

افزایش موقتی نرخ تورم در ماه های ابتدای سال، که عمدتاً ناشی از شیوع کرونا و تحریک انتظارات بود، با اقداماتی که در حال انجام است، کنترل شده است و تلاش جدی برای نیل به هدف تورمی اعلام شده، انجام و استمرار خواهد داشت.

نیاز های اساسی کشور به نحو مطلوبی تأمین شده و نیاز های ارزی، هم از طریق منابع بانک مرکزی و هم از سامانه نیما، در حال تأمین است، و علیرغم افت قابل ملاحظه درآمد های دولت از فروش نفت، با کمک صادرکنندگان تلاشگر، تأمین ارز برای کالا های ضروری و مواد اولیه در جریان است.

بانک مرکزی، برنامه های خود را، بر اساس ادامه تحریم های امریکا تنظیم کرده است و این اطمینان را داریم که نفس های پایانی تحریم ها و دولت فعلی آمریکا نیز نمی تواند به برنامه های ما در حفظ پایداری بازار ها آسیبی وارد کند.

بانک مرکزی ایران اولویت خود را بر تقویت ثبات و جلوگیری از نوسانات ناشی از سفته بازی و کمک به پایداری و شکوفایی اقتصاد و تولید قرار داده است و با رصد مستمر متغیر های کلان اقدامات ضروری در بازار های پول و ارز، انجام خواهد داد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1237

به "خبر مهم همتی: تحریم نفس های آخر را می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم همتی: تحریم نفس های آخر را می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید