خبرنگاران عادی انگاری شرایط کرونایی در ساحل بندرگناوه

به گزارش مجله سرگرمی، گناوه - خبرنگاران - ساحل بندرگناوه از نقاط گردشگرپذیر و تفرجگاهی است که در روزهای پایانی هفته گذشته بطور ناخواسته میزبان مسافرانی از نقاط مختلف کشور و استان بوشهر بود که بدون توجه به شرایط شیوع کرونا، پروتکل های بهداشتی و محدودیت های ناشی از آن در این مکان حضور یافتند.

خبرنگاران عادی انگاری شرایط کرونایی در ساحل بندرگناوه

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، ساحل ماسه ای زیبای این شهر به دلیل دارابودن ویژگی های مناسب در مقایسه با دیگر سواحل به یک نقطه توریستپذیر در استان بوشهر و جنوب کشور تبدیل شده است که علاوه بر مردم منطقه، مسافران و توریستان زیادی این مکان را برای تفرجگاه خود از جمله شنا و استراحت انتخاب می نمایند.

پس از اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا رنگ آبی (خطر کم) را به رنگ بندی هایی کرونایی کشور اضافه نمود، شهرستان گناوه نیز در این رنگ جای گرفت و همین امر چراغ سبزی بود برای بی خیالی و عادی انگاری بسیاری که بار سفر را بسته و راهی مناطق خوش آب و هوا در فصل زمستان از جمله این منطقه جنوبی کشور در کرانه خلیج فارس شوند.

بهبود شرایط شیوع کرونا و برداشتن محدودیت های اعلامی و ابلاغی در این شهرستان باعث شد تا روزهای بسیار شلوغ و پرمسافری را در روزهای آبی کرونایی در این منطقه ببینیم، مسافرتی که احتمال موج بعدی این بیماری را درپی خواهد داشت.

در چند روز اخیر با هوای خوش و معتدل زمستانی گناوه و تعطیلات آخر هفته گذشته، هزاران مسافر با خودرو در سایه کاهش محدودیت های کرونا، خود را به شهرستان گناوه رساندند، تا تعطیلات را در این منطقه گذرانده و از هوای مطبوع و نقاط توریستی آن از جمله بازار کالاهای خارجی و ساحل بهره ببرند، غافل از اینکه بیماری کرونا حالت شنماینده ای دارد و هرلحظه تغییر خواهد نمود.

در شرایطی که شهرستان گناوه در شرایط آبی شیوع کرونا واقع شده است، مشاهدات عینی در چندروز اخیر نشان داد که خیلی از مسافران در ساحل و بازار و محل استراحتگاه در بوستان ها بدون استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی تردد و به تفریح می پردازند.

رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در قایق های تفریحی پر از مسافر و موتورهای چهارچرخ در نقاطی از ساحل این بندر و برپایی چادر در کنار هم و ماسک نزدن بیشتر آنان در بازار، موید و گواهی بر بی خیالی و عادی انگاری عده ای از هموطنان بود که زنگ خطر را برای تغییر رنگ کرونایی به صدا در آورد و این احتمال را درپی خواهد داشت که این منطقه را به روزهای تلخ کرونایی در پیک زمستانه این بیماری بازگرداند.

با سپری شدن تعطیلات انتها هفته گذشته و یکشنبه این احتمال وجود دارد که براثر ورود بی شمار مسافر از اقصی نقاط کشور به این شهر و رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی از سوی آنها، احتمال شیوع موج جدیدی از کرونا در روزهای آینده و قرمز شدن شرایط این شهر دور از انتظار نخواهد بود.

در روزهای اخیر افزایش تعداد بیماران ناشی از ویروس کرونا در این شهرستان نگرانی را دربین مسئولان، مردم و فعالان تقویت نموده است که در ادامه فرایند ورود مسافران و توریستان در روزهای آینده و انتهای سال، موجب خروج منطقه از شرایط آبی و رفتن به شرایط زرد، نارنجی و یا قرمز گردد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه در ارتباط با ورود چند روز اخیر مسافران به شهر و نگرانی های فعالان اجتماعی و مردم منطقه گفت: شبکه بهداشت یکی از اعضای ستاد مقابله با کرونا است و تعطیلی صنوف و بستن ورودی ها بدون اجازه و دستورات از سطوح بالاتر قابل انجام نیست.

عصمت حیدری اضافه نمود: شبکه بهداشت موظف است شرایط شیوع بیماری و موارد بستری را رصد و تفسیر کند و سپس به بالاترین مقام شهرستان بصورت روزانه اطلاع دهد که در چندین روز اخیر شرایط را نگران نماینده اعلام نموده ایم.

وی گفت: موارد ابتلا به بیماری کرونا در شهرستان با شیب تندی در حال افزایش است، اما چون در رنگ بندی آبی هستیم امکان تعطیلی اصناف بدون دستورات قانونی وجود ندارد.

حیدری اظهارکرد: مجموعه بهداشت درمان روزانه کوشش ها و زحمات متعددی از قبیل نمونه گیری رایگان در منازل برای شناسایی زودهنگام بیماران، آموزش و ترغیب آنها به رعایت قرنطینه خانگی، ویزیت رایگان توسط تیم پزشکی، مراقبت و رهگیری ، شناسایی بیماران نیازمند و ارایه یاری های حمایتی، بازدید از صنوف مختلف، معرفی به تعزیرات و پلمب صنوف متخلف را انجام می دهد که نباید این کوشش ها نادیده و بی اهمیت انگاشته گردد.

شرایط کرونا اکنون شرایط شنماینده و ناپایداری دارد و در هر جایگاهی هستیم شرایط خود و شهرمان را دریابیم و هم به استفاده از ماسک و پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی خیلی حساس باشیم، در غیر این صورت اگر گرفتار شویم هم خودمان مبتلا خواهیم شد و به اطرافیانمان نیز آسیب می رسانیم.

شرایط تبدیل شدن و استمرار منطقه به رنگ آبی کرونایی در صورتی که به موازین بهداشتی پای بند نباشیم و حتی از استفاده ماسک دریغ کنیم، به رنگی تبدیل خواهد شد که مجدد ضربه سنگینی بر اقتصاد و معیشت و زندگی مردم و کادر درمانی کشور وارد خواهد نمود.

مردم این خطر را باید حس نمایند که حداقل هر کدام، یکی از بستگان یا اقوام، همسایه و نزدیکان خود را بر اثر این بیماری خطرناک از دست داده و داغدار شده اند، پس چرا نباید به فکر سلامتی باشیم درحالیکه خیلی ها را هنوز می بینم که این بیماری را قبول و باور ندارند.

بعضی ها به شکلی القا می نمایند که گویی با کاهش آمار فوتِی ها، کرونا ازبین رفته است و این که فکر کنیم دوران کرونا به انتها رسیده، ساده انگارانه است.

اگر به آمار روزانه مبتلایان دقت کنیم ، متوجه می شویم که روزانه هزاران نفر، مبتلای جدید به آمارها اضافه می گردد، ضمن اینکه در زمان حاضر با موج جدید ویروس انگلیسی هم دست و پنجه نرم می کنیم.

در ابتدای آغاز فاز اول کرونا ، بیشتر مردم این بیماری را شوخی گرفتند اما بعد از افزایش فوتی ها درچند ماه گذشته، اجرای محدودیت ها شدت گرفت و آمارها نزولی و معکوس شد.

به همین دلیل پرهیز از مسافرت های غیرضروری و دورهمی ها، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی از ارکان مهم در قطع زنجیره بیماری کرونا است که همگان اعم از مسافر و توریست و شهفرایندان باید به آن احساس مسئولیت نموده و پایند باشیم.

یادداشت از نعمت الله بهروزی مسئول دفتر خبرنگاران در شهرستان گناوه

منبع: ایرنا
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1449

به "خبرنگاران عادی انگاری شرایط کرونایی در ساحل بندرگناوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عادی انگاری شرایط کرونایی در ساحل بندرگناوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید