خبرنگاران آلمان: تروئیکا متعهد به حفظ برجام است

به گزارش مجله سرگرمی، تهران- خبرنگاران- وزارت امورخارجه آلمان شامگاه شنبه در بیانیه ای اعلام نمود: فرانسه، آلمان و انگلیس متعهد به حفظ توافق هسته ای برجام هستند و در این مورد مذاکرات خود را با ایران شروع نموده اند.

خبرنگاران آلمان: تروئیکا متعهد به حفظ برجام است

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش وب سایت رسمی دفتر خارجی فدرال، با توجه به اظهارات اخیر جوسپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، سخنگوی وزارت خارجه فدرال آلمان در بیانیه ای اعلام نمود: ما به همراه فرانسه و انگلیس بار دیگر تعهد خود را در خصوص حفظ برجام تأکید می کنیم.

در این بیانیه ادعا شده است: ما به عنوان سه کشور اروپایی (تروئیکا) تعهدات خود را در قبال برجام به ویژه برطرف تحریم ها بدون استثناء انجام داده ایم. ما در کوشش برای حفظ توافق هسته ای و در جهت حفظ تجارت مشروع با ایران حتی فراتر از تعهدات خود عمل نموده ایم.

وزارت امورخارجه آلمان با اشاره به کوشش های کشورهای تروئیکا در راه اندازی مکانیسم حل اختلاف در خصوص مسئله برجام تاکید نمود که ایران باید بدون تأخیر به تعهدات کامل به توافق هسته ای (برجام) بازگردد.

دفتر خارجی فدرال آلمان در ادامه یاد آور شد: به عنوان سه کشور اروپایی (تروئیکا) گفت وگو با ایران و بقیه اعضای توافق هسته ای برجام را بر اساس یک رویکرد معنادار و واقع بینانه شروع نموده ایم. ما بلافاصله منتظر پاسخ سازنده ایران به کوشش هایمان هستیم. ما بار دیگر آمادگی خود را برای همکاری کامل به منظور حفظ توافق هسته ای تأکید می کنیم.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران روز شنبه در پیامی توییتری درباره سابقه به جریان انداختن مکانیسم حل اختلافات در برجام نوشت: بزودی همه نامه هایم را منتشر خواهم کرد.

ظریف در صفحه توییتر خود نوشت: جنجال تبلیغاتی را باور نکنید: با توجه به نقض برجام توسط ایالات متحده و سه کشور اروپایی (تروئیکا)، ایران دست کم در 6 نوبت مکانیسم حل اختلاف را به جریان انداخته است.

ظریف در ادامه به کوشش ایران در به جریان انداختن 6 نوبت مکانیسم حل اختلاف اشاره نمود:

- در 16 دسامبر 2016 به دلیل نقض برجام توسط ایالات متحده

- در دهم می 2018 به دلیل نقض برجام توسط ایالات متحده

- در هفدهم ژوئن 2018 به دلیل نقض برجام توسط ایالات متحده

- در ششم نوامبر 2018 به دلیل نقض برجام توسط ایالات متحده و سه کشور اروپایی

- در هشتم می 2019 به دلیل نقض برجام توسط ایالات متحده و سه کشور اروپایی

- در دوم جولای 2020 به دلیل نقض برجام توسط سه کشور اروپایی

ظریف در انتها این توئیت نوشت: به زودی همه نامه هایم را منتشر خواهم کرد!

جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آدینه شب در بیانیه ای اعلام نمود: امروز نامه ای از وزیر خارجه ایران دریافت کردم که نگرانی های ایران درباره مسائل مربوط به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک توسط فرانسه، آلمان و انگلیس را به وسیله مکانیسم حل اختلاف به کمیسیون مشترک آنگونه که در بند 36 توافق آمده، ارجاع داده است.

بورل اضافه نمود: همانگونه که پیشتر گفته ام، مکانیسم حل اختلاف نیازمند کوشش شدید همه [طرف ها] با حسن نیت است. به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، از همه مشارکت کنندگان برجام انتظار دارم که به این فرایند با این روحیه و در چارچوب برجام نزدیک شوند.

وی در این بیانیه همچنین گفت: کمیسیون مشترک که مسوول نظارت بر اجرای توافق تحت مفاد برجام است، از سال 2016 تا به امروز برای بحث پیرامون اجرای برجام و رسیدگی به مسائل مرتبط که توسط هر یک از مشارکت کنندگان به استحضار هماهنگ کننده رسیده، تشکیل شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1073

به "خبرنگاران آلمان: تروئیکا متعهد به حفظ برجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آلمان: تروئیکا متعهد به حفظ برجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید