شرح درباره گزارش دستکاری بودجه در مجلس

به گزارش مجله سرگرمی، پس از انتشار گزارشی درباره دستکاری در لایحه بودجه در مجلس توسط خبرگزاری دولتی ایرنا، اعتراض های زیادی درباره صحت و سقم این گزارش از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد.

شرح درباره گزارش دستکاری بودجه در مجلس

مجلس شورای اسلامی اعلام نمود که از خبرگزاری ایرنا شکایت می نماید. امروز ایرنا شرحاتی در رابطه با گزارش مزبور منتشر و از مخاطبان خود عذرخواهی کرد.

این خبرگزاری نوشت: به دلیل بی دقتی خبرنگار در استفاده از عناوین جدول و نیز طی نشدن مراحل کامل تدوین و ویراستاری مطلب، درحالی که مطابق مقررات و آیین نامه داخلی خبرگزاری جمهوی اسلامی، گزارشی در این سطح از اهمیت، باید حتما به تایید مسئولان ارشد خبری سازمان و همچنین، دستگاه تخصصی ذیربط (سازمان برنامه و بودجه کشور یا معاونت امور مجلس ریاست جمهوری) می رسید ولی این فرایند طی نشده است، ضمن پوزش از مخاطبان ایرنا، مطلب یادشده از کلیه خروجی های خبرگزاری حذف می گردد.

با توجه به اینکه خبرنگاران نیز از گزارش ایرنا استفاده و گزارشی در این رابطه با عنوان دستکاری در بودجه؛ بودجه کدام نهادها افزایش پیدا کرد؟ منتشر نموده بود، شرحات خبرگزاری دولت را عینا منعکس می نماید و گزارش پیشین را به دلیل احتمال نادرست بودن داده های آن از دسترس خارج می نماید.

متن کامل شرحات ایرنا به این شرح است:

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با توجه به حواشی بوجود آمده درباره گزارش زیرسوال بردن اصل شفافیت با تغییر خودسرانه جداول بودجه که روز چهارشنبه، 8 اردیبهشت منتشر شد، ارایه شرحاتی را لازم می داند.

همانطور که از عنوان گزارش پیداست، خبرنگار گروه مالی ایرنا کوشش نموده است، موضوع تغییرات غیرشفاف و پنهان از نظر سایر نمایندگان مجلس در جداول بودجه را که در روزهای اخیر با اعلام موضع چند نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح و با صدور نامه یکصد نماینده به رییس مجلس، اعلام اعتراض شماری از نمایندگان در قالب مصاحبه ها و اظهارنظرهای جداگانه و نیز، نامه آقای احمد توکلی رییس موسسه دیده بان شفافیت و عدالت به رییس قوه مقننه درباره تغییرات لایحه بودجه به صدر اخبار تبدیل شد و همگی خواستار شفاف سازی برای برطرف ابهامات در این باره شده بودند، واکاوی کند.

نمایندگان در نامه خود به رییس مجلس نوشته اند: لایحه بودجه بدون اطلاع آنان از کم و کیف جداول و مبلغ ردیف ها بخصوص در بخش هزینه و مصارف، رأی گیری شده است، و از طرفی، هیات رییسه و کمیسیون تلفیق مجلس هم تا به امروز درباره ابهامات مطرح شده هیچگونه روشنگری و شفاف سازی ننموده اند و همین امر، موجب بروز ابهاماتی درباره ارقام جداول بودجه شده است.

از سوی دیگر، سازمان برنامه و بودجه پس از دریافت جداول لایحه بودجه در هفته گذشته اعلام نموده است که در جریان تغییرات نبوده و صرفا به عنوان مجری قانون خود را ملزم به اجرای آن می داند.

با این حال، مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه ای که در این زمینه به وسیله خبرگزاری خانه ملت منتشر نموده، با جعلی خواندن جدول یادشده گفته است خبرنگار ایرنا در استفاده از عناوین جدول اشتباه نموده و آنچه خبرگزاری دولت از آن به دروغ به عنوان ابلاغ شده به دولت یاد نموده همان مصوبه مجلس شورای اسلامی است که در حقیقت حاصل مصوبات کمیسیون تلفیق و آرای صحن علنی درباره لایحه بودجه است.

جدولی که در ایرنا منتشر شده، مقایسه بعضی اعداد و ارقام جداول بودجه بر اساس لوایح ارسالی دولت و تغییرات آن پس از تصویب در مجلس و کمیسیون تلفیق است که از سایت رسمی ابلاغ قوانین دریافت شده و میزان تغییرات نهایی مجلس را در مقایسه با لایحه دولت نشان می دهد، اما از آنجا که نه مجلس، نه کمیسیون تلفیق و نه سازمان برنامه و بودجه تا به امروز دراین باره هیچگونه روشنگری و شفاف سازی ننموده اند و به گفته نمایندگان، این ارقام نیز هنگام تصویب لایحه در صحن علنی مجلس مورد آنالیز قرار نگرفته است، موجب بروز ابهاماتی در روایی گزارش مزبور شده است.

با وجود این، به دلیل بی دقتی خبرنگار در استفاده از عناوین جدول و نیز طی نشدن مراحل کامل تدوین و ویراستاری مطلب، درحالی که مطابق مقررات و آیین نامه داخلی خبرگزاری جمهوی اسلامی، گزارشی در این سطح از اهمیت، باید حتما به تایید مسئولان ارشد خبری سازمان و همچنین، دستگاه تخصصی ذیربط (سازمان برنامه و بودجه کشور یا معاونت امور مجلس ریاست جمهوری) می رسید ولی این فرایند طی نشده است، ضمن پوزش از مخاطبان ایرنا، مطلب یادشده از کلیه خروجی های خبرگزاری حذف می گردد.

در واقع، آنچه با عنوان دروغ و جعل ایرنا از سوی خبرگزاری خانه ملت مطرح شده است، مربوط به بی دقتی خبرنگار و جابه جا عنوان شدن سرستون های جدول مربوط به جزییات این تعییرات در لایحه بودجه 1400 است. هرچند، مجلس هنوز شرح نداده است که اگر این جداول حاصل مصوبات کمیسیون تلفیق و آرای صحن علنی است، چرا بیش از یکصد نماینده به آن اعتراض دارند و به ابهامات مطرح شده مبنی بر تغییرات در جداول که از سوی دولت و نمایندگان مجلس مطرح شده است، هیچ پاسخ روشنی ارایه نمی گردد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی آماده است در راستای انجام رسالت خبری خود که یکی از آنها شفاف سازی مسائل برای افکار عمومی است، ضمن انعکاس دیدگاههای هیات رییسه مجلس و کمیسیون تلفیق، با نمایندگان عضو این کمیسیون و سایر افراد حاضر در نشست های اصلاحی که منجر به تغییر در جداول بودجه شده است، مصاحبه کند و گزارش کامل و جامعی از این رویداد به جامعه ارائه دهد.

در همین حال، با توجه به مطالبه جدی رسانه ها و افکار عمومی و نخبگان انتظار می رود سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش های مجلس در مورد شفاف شدن موضوع همکاری لازم را معمول نموده و در راستای جریان دسترسی آزاد و شفاف به اطلاعات جداول مقایسه ای تغییرات را منتشر نمایند، تا رسانه ها به دلیل عدم دسترسی به گزارش های صحیح و کامل، متوسل به جمع آوری غیر جامع اطلاعات یا متاثر از انتشار محدود و هدفمند و غیر دقیق بعضی داده های خام قبل از پردازش نشوند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1673

به "شرح درباره گزارش دستکاری بودجه در مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح درباره گزارش دستکاری بودجه در مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید