تعرفه های پزشکی بخش خصوصی چند برابر دولتی است؟

به گزارش مجله سرگرمی، معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی از ارائه پیشنهادات تعرفه ای این سازمان در آذر ماه جهت مشخص تعرفه های پزشکی 99 اطلاع داد.

تعرفه های پزشکی بخش خصوصی چند برابر دولتی است؟

به گزارش گروه رسانه های مجله سرگرمی، محمد جهانگیری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به پیشنهادات تعرفه ای سازمان نظام پزشکی برای سال 1399 ، گفت: در حال حاضر در حال کارشناسی موضوع تعرفه ها در کمیسیون ها و کمیته های کارشناسی سازمان نظام پزشکی هستیم و کار را با همکاری قسمت های مربوطه و تحت نظر شورای عالی نظام پزشکی و شورای عالی بیمه پیش می بریم. بنابراین کوشش می کنیم تا بتوانیم پیشنهادات مان را در موعد مقرر به دبیرخانه شورای عالی بیمه ارائه دهیم تا قبل از بودجه به تصویب شورای عالی بیمه برسد .

وی با اشاره به بعضی مناقشات درباره عدم افزایش تعرفه های پزشکی، در مورد موضع سازمان نظام پزشکی درباره وضعیت تعرفه های سال آینده، اضافه نمود: مرجع موافقت یا مخالفت با افزایش تعرفه ها باید بحث های کارشناسی باشد .

تعرفه های پزشکی بخش خصوصی 4 برابر تعرفه های دولتی است؟

جهانگیری در واکنش به اظهاراتی مبنی بر چهار برابر بودن تعرفه های پزشکی بخش خصوصی نسبت به بخش دولتی، گفت: اینطور نیست که تعرفه های پزشکی بخش خصوصی چهار برابر تعرفه های دولتی باشند، بلکه در هر بخش وضعیت تعرفه ها متفاوت است. به عنوان مثال در بخش دولتی در بعضی موارد با تعرفه های 2 k یا 3 k مواجهیم. حال اگر 3 k را مرجع قرار دهیم، می بینیم که تعرفه بخش خصوصی 1.2 برابر تعرفه بخش دولتی است، نه چهار برابر آن. در عین حال ما پرداخت هایی را تحت عنوان حقوق در بخش دولتی داریم که در بخش خصوصی وجود ندارند .

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: در عین حال در بخش خصوصی، سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام می گردد؛ اما در بخش دولتی سرمایه گذاری از سوی دولت اتفاق می افتد و بر همین اساس تعرفه های هر یک از این دو بخش می تواند متفاوت باشد. همچنین بار مراجعه در دو بخش دولتی و خصوصی هم متفاوت است. این موضوعات باید در جلسات کارشناسی مورد بحث قرار گیرد .

جهانگیری تاکید نمود: در عین حال مساله حائز اهمیت این است که باید به قیمت تمام شده و واقعی خدمات پزشکی که به وسیله کار کارشناسی به دست آمده و در قانون هم بر توجه به آن تاکید شده، استناد گردد که متدولوژی و روش آن را هم وزارت بهداشت و شورای عالی بیمه تعیین می نمایند. بر اساس این متدولوژی تعرفه تعیین می گردد و هر رقمی که اعلام گردد هم بخش خصوصی آن را می پذیرد و هم بخش دولتی .

یکسان سازی تعرفه ها؛ آری یا خیر؟

جهانگیری درباره بعضی اظهارات مبنی بر یکسان سازی تعرفه های پزشکی در بخش دولتی و خصوصی، گفت: باید توجه کرد که چیزی به نام یکسان سازی کلی تعرفه های پزشکی بخش خصوصی و دولتی وجود ندارد. البته چنین یکسان سازی در جزء حرفه ای تعرفه می تواند انجام گردد و ما هم به دنبال این اقدام هستیم؛ به شرط اینکه اولا موضوعات و بسترهای آن به صورت بهینه یکسان شده و دوما پوشش بیمه ای در هر دو بخش خصوصی و دولتی به صورت یکسان اعمال گردد.

وی تاکید نمود: یکسان سازی به این معنی نیست که تعرفه بخش خصوصی را کاهش دهیم، بلکه ممکن است قرار باشد تعرفه بخش دولتی افزایش یابد. بنابراین اینطور نیست که بگوییم با یکسان سازی تعرفه ها باید تعرفه بخش خصوصی را کاهش دهیم؛ چراکه در این صورت باید دسترسی برای مردم را آزاد کنیم (به لحاظ پوشش بیمه ای خدمات در بخش خصوصی و دولتی) تا برای مراجعه به مراکز درمانی به هر یک از بخش های خصوصی و دولتی که می خواهند بروند .

جهانگیری با بیان اینکه در فصل تعرفه ها چنین مناقشاتی همواره وجود داشته و در حال حاضر هم شاهد آن هستیم، گفت: سعی می کنیم تعرفه ای را که به صلاح مردم است و با آن بتوانیم ارائه خدمت مناسبی را انجام دهیم، تعیین کنیم .

ارائه پیشنهادات تعرفه ای نظام پزشکی در آذر ماه

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی تاکید نمود: باید توجه کرد که صلاح مردم در کیفیت ارائه خدمات پزشکی است. باید هر آنچه را که با ارتقاء کیفیت ارائه خدمات در منافات است، برطرف کنیم. یکی از مصداق های آن هزینه های ارائه خدمت است که اگر نتوانیم هزینه های ارائه خدمت را پوشش دهیم کیفیت ارائه خدمات پایین می آید و این کاهش کیفیت، به سلامت مردم آسیب می زند. در حال حاضر بین هزینه های واقعی ارائه خدمت با میزان تعرفه ها فاصله وجود دارد . در حال حاضر بانک مرکزی تورم 42 درصدی را اعلام نموده و حداقل در هزینه های فنی حوزه سلامت با این تورم مواجهیم. به هر حال سعی می کنیم اقدامات کارشناسی را انجام داده و در آذر ماه پیشنهادات مان را در حوزه وضعیت تعرفه های سال آینده به شورای عالی بیمه ارائه دهیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 10 دی 1398 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 560

به "تعرفه های پزشکی بخش خصوصی چند برابر دولتی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرفه های پزشکی بخش خصوصی چند برابر دولتی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید