تصمیم اوباما، بمب ساعتی بود

به گزارش مجله سرگرمی، اَماندا اِسلوت عضو ارشد مرکز اروپا و آمریکا طی تحلیلی تبعات عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را آنالیز کرد.

تصمیم اوباما، بمب ساعتی بود

به گزارش مجله سرگرمی، اَماندا اِسلوت طی تحلیلی به ارزیابی عملیات ترکیه در شمال سوریه و رویکرد آمریکا در قبال این موضوع پرداخت و گفت: سیاست دولت اوباما در سال 2014 مبنی بر یاری به یگان های مدافع خلق (YPG) نمودهای سوری برای نبرد با داعش، از همان ابتدا حکم بمب ساعتی را داشت. منافع کوتاه مدت مبارزه با داعش، منجر به اشتباه راهبردی آمریکا گشت که تبعاتش در وضعیت دردناک کنونی خود را نشان داده اند.

وی افزود: ترکیه - که عضو ناتو هم است - هرگز حمایت آمریکا از این گروه کردی را نپذیرفت. یگانهای مدافع خلق با سازمان تروریستی ای که مدت مدیدی با دولت ترکیه در حال نبرد بوده، ارتباط مستقیمی دارند. حتی هیچ یک از سیاستمداران آمریکایی که الان از ترامپ به خاطر تصمیم فاجعه بارش در سوریه انتقاد می نمایند، بر این عقیده نیستند که هم پیمانی آمریکا و یگانهای مدافع خلق در بدو امر تصمیم عاقلانه ای بوده است. جای تعجب است که افسران نظامی و دیپلماتهای آمریکایی تا جایی که امکان داشت به این هم پیمانی غیر قابل دفاع ادامه دادند.از سوی دیگر، تصمیم شتابزه ترامپ برای خارج کردن مستشاران آمریکایی از مرز سوریه و حمایت تلویحی او از عملیات ترکیه در سوریه، زیاده روی و نسنجیده بود.

این کارشناس در ادامه به تصمیم اشتباه ترامپ در قبال سوریه اشاره نمود و گفت: فقدان هماهنگی در سیاست خارجی ترامپ وارسال پیغام های ضد و نقیض اوضاع را بدتر هم نموده است. از سرگیری نبرد در منطقه ای آرام از سوریه جنگ زده و متلاطم، موجب آسیب دیدن غیر نظامی ها، ظهور مجدد داعش، و قدرت دریافت ایران و روسیه ای که حامی رژیم اسد و تشنه نفوذ بیشتر در سوریه هستند خواهد شد.

وی توضیح داد: شاید چاره ای جز انتها دادن به هم پیمانی با یگانهای کردی مدافع خلق در سوریه نبوده باشد، اما منتقدان ترامپ هم حق دارند بگویند که آمریکا نمی تواند به راحتی از هم پیمانی با نمودهای سوریه خارج گردد و از سوی دیگر، حیثیت اش به عنوان یک شریک قابل اعتماد نیز لکه دار نگردد. ایالات متحده باید به کوشش هایش برای یافتن راه چاره سیاسی برای درگیری های داخل سوریه، حاکمیت سوریه در بلند مدت، و اوضاع امنیتی آنجا ادامه دهد.

این کارشناس در سرانجام افزود: به رغم نگرانی عمیق ایالات متحده از اردوغان، آمریکا باید روابطش با ترکیه را حفظ کند. ترکیه یک هم پیمان چالش برانگیز آمریکاست و از چهارچوب ناتو نیز به کرات عدول نموده است. برای مثال، از روسیه تجهیزات نظامی خریداری نموده و مخالفان سیاسی و رسانه ها را سرکوب می نماید. اما با همه اینها، یک هم پیمان مهم با جمعیت اکثرا مسلمان ، آن هم در یک منطقه فوق العاده مهم است و با نظربه موقعیت جغرافیایی اش، به نفعش است که سوریه ای با ثبات در همسایگی اش قرار داشته باشد. ایالات متحده باید به کوشش هایش ادامه دهد تا اطمینان پیدا کند که ترکیه - که در معرض آسیب های زیادی هم قرار گرفته است - همچنان در راستا کوشش برای شکست کامل داعش باقی خواهد ماند.

مشروح این میزگرد را اینجا بخوانید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 6 آذر 1398 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 485

به "تصمیم اوباما، بمب ساعتی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم اوباما، بمب ساعتی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید