تشریح کوشش های دیپلماتیک ایران برای پیگیری شرایط مسلمانان میانمار از سوی قاسمی

به گزارش مجله سرگرمی، سخنگوی وزارت خارجه، گفت: ایران به وسیله سفارت تهران در تایلند کوشش نموده تماس هایی را با دولت میانمار داشته باشد تا بتواند توسط جمعیت هلال احمر، یاری های انسان محبت آمیز ای را برای مردم این منطقه ارسال کند، ولی متاسفانه تا به امروز مجوزی صادر نشده است.

تشریح کوشش های دیپلماتیک ایران برای پیگیری شرایط مسلمانان میانمار از سوی قاسمی

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگو با ایسنا با اشاره به بخشی از کوشش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر برای پیگیری شرایط مسلمانان میانمار توضیح داد: تا به امروز اقدامات و رایزنی های دیپلماتیک وسیعی برای پیگیری شرایط مسلمانان میانمار صورت گرفته و به همین دلیل آقای ظریف تماس های تلفنی با تعدادی از همتایان خود در کشورهای مختلف داشته است.

وی اضافه نمود: در چارچوب این اقدامات دیپلماتیک، دستورالعملی برای نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک ارسال شده تا آنها به وسیله ملاقات و گفت وگو با مقامات سازمان ملل و سفرای کشورهای اسلامی در این نهاد بین المللی، شرایط مسلمانان در میانمار را پیگیری نمایند.

قاسمی همچنین با بیان اینکه سفارت ایران در تایلند به عنوان سفارت آکردیته در میانمار عمل می نماید، اعلام نمود: در همین چارچوب سفارت ایران در تایلند، تماس هایی را با دولت میانمار انجام داده تا این زمینه فراهم گردد که یاری های جمهوری اسلامی ایران به وسیله جمعیت هلال احمر به مردم این منطقه ارسال گردد؛ اما متاسفانه علی رغم تماس هایی که با دولت میانمار گرفته شده، تا به امروز دولت این کشور مجوزی را برای ارسال یاری های انسان محبت آمیز ایران صادر ننموده است.

وی تاکید نمود: کوشش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داشت تا جمعیت هلال احمر کشورمان بتواند یاری های ایران را به مردم مظلوم این منطقه ارسال کند و در صورتی که چنین مجوزی ارسال گردد، هیاتی از نمایندگان وزارت خارجه به همراه این یاری ها به میانمار سفر خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین اعلام نمود: براساس دستوری که وزارت خارجه به سفارت ایران در بنگلادش داده است، این سفارت نیز تماس هایی با دولت بنگلادش داشته تا زمینه ارسال یاری های ایران به آوارگان میانمار فراهم گردد.

بهرام قاسمی همچنین به گفت وگوهای ایران با مقامات ترکیه به عنوان رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی اشاره نمود و گفت: در همین چارچوب رایزنی هایی را با دولت آنکارا داشته ایم.

قاسمی در ادامه به بخشی از پیگیری های پیشین وزارت امور خارجه در مورد شرایط مسلمانان میانمار اشاره نمود و اضافه نمود: آقای ظریف دی ماه 1395 با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به وخامت فزآینده اوضاع مسلمانان روهینگیا در میانمار ابراز نگرانی کرد و از آنتونیو گوترش خواست فعالانه و در تعامل با دولت میانمار گام های اساسی برای سرانجام دادن به نگرانی های جدی جامعه بین المللی درباره شرایط مسلمانان روهینگیا بردارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: دستگاه دیپلماسی ایران کوشش نموده مساله مسلمانان میانمار در مجامع بین المللی و به ویژه سازمان ملل مطرح گردد و حساسیت در مورد شرایط آنها از سطح مسلمانان فراتر رفته و حساسیت تمام مردم دنیا و سایر دولت ها را نسبت به آن جلب کند.

وی همچنین گفت: وزیر امور خارجه سال گذشته در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در کوالالامپور با اشاره به تبعیض سیستماتیک، خشونت و نفرت گسترده علیه آنان، خواهان اتحاد دنیا اسلام در حمایت از مسلمانان روهینگیا به عنوان وظیفه جمعی کشورهای مسلمان شد.

قاسمی تاکید نمود، کوشش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف برای پیگیری شرایط مسلمانان میانمار با جدیت تمام ادامه خواهد داشت.

منبع: تسنیم
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 644

به "تشریح کوشش های دیپلماتیک ایران برای پیگیری شرایط مسلمانان میانمار از سوی قاسمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح کوشش های دیپلماتیک ایران برای پیگیری شرایط مسلمانان میانمار از سوی قاسمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید