برداشت 450 میلیون متر مکعبی آب های زیرزمینی درتهران، لزوم بروز رسانی طرح جامع آب توسط وزارت نیرو

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به برداشت 450 میلیون مترمکعبی از آب های زیرزمینی در شهر تهران گفت: به طور معمول 70 درصد آب شرب تهران از منابع پشت سدها و 30 درصد از محل منابع آب زیرزمینی تأمین می گردد.

برداشت 450 میلیون متر مکعبی آب های زیرزمینی درتهران، لزوم بروز رسانی طرح جامع آب توسط وزارت نیرو

ارش حسینی میلانی در گفت وگو با مجله سرگرمی، درباره بحران آب در شهر تهران گفت: آخرین نسخه طرح جامع آب مربوط به سال 1385 است و پس از گذشت 12 سال، این طرح ملی توسط وزارت نیرو به روز نگردیده است. در طرح جامع آب پس از بهنگام سازی اطلاعات آب و جمعیت و محیط زیست، تصویری از احتیاجها، مصارف و راهکارهای مدیریت آب در هر حوضه درجه دوم تا افق معینی ترسیم می گردد. این چشم انداز آبی برای کسب آمادگی در برابر بحران آب بسیار راهگشا است و در مورد منطقه شهری تهران، این مطالعه باید هر پنج سال به روز گردد که هنوز انجام نگردیده است. این عضو شورای شهر تهران در تشریح ممنوعیت کاشت چمن در شهر تهران نیز گفت: صحبت هایی انجام گردیده تا برنامه ای تنظیم نمایند و استفاده از چمن را کاهش دهند. می دانیم که سالانه یک میلیارد متر مکعب آب، مصرف آب شرب تهران است. به طور معمول 70 درصد آب شرب تهران از منابع پشت سدها و 30 درصد از محل منابع آب زیرزمینی تامین می گردد. در حقیقت، 300 میلیون متر مکعب آب از منابع زیرزمینی برداشت می گردد وعلاوه بر آن 150 تا 170 میلیون متر مکعب هم شهرداری برای آبیاری فضای سبز از چاه ها برداشت می نماید.

حسینی میلانی ادامه داد: در مجموع 450 میلیون متر مکعب برداشت آب از منابع زیرزمینی داریم که برای ماندن در شرایط ثابت ما در وضعیت لب مرزی قرار داریم. بنابراین شهرداری تهران باید برداشت خود از این منبع را کم کند و از پساب شهری حقابه بگیرد. وزارت نیرو اخیرا اعلام نموده است برداشت از سفره باید به 70 میلیون متر مکعب محدود گردد و باقی مانده احتیاج آبی فضای سبز از پساب تصفیه گردیده تامین گردد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر وضعیت در حوضه آبخیز شهر تهران نرمال بوده و به اصطلاح، چراغ شهر تهران سبز است و مسئله ای ندارد، گفت: وضعیت سال آینده هم بستگی به بارش هایی دارد که از مهرماه آغاز می گردد که همواره باید با توجه به تغییرات اقلیمی انتظار کاهش بارش ها را داشت. فارغ از میزان بارش و مصرف در شهری مثل تهران باید سطح چمن کاری کاهش یابد.

رئیس کمیته محیط زیست با بیان اینکه رویکرد کاهش سطح چمن کاری در دستورکار سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران قرار گرفته است، توضیح داد: سازمان پارک ها جلساتی را با حضور متخصصان برگزار نموده و در چند بوستان نیز به صورت پایلوت بحث شناسایی گونه جایگزین چمن در حال اجرا است. اگر در شرایط آبی سخت قرار بگیریم حتی ممکن است مجبور شویم در برخی نقاط به دلیل مشکل کم آبی چمن ها را دیگر آبیاری نکنیم. بنابراین باید در این مورد با شهروندان و افکارعمومی گفت وگو کنیم تا به همراه سایر راهکارهای مدیریت تقاضا ، مشارکت شهروندان در زمینه مصرف درست آب آغاز و در نهایت تاب آوری فضای سبز تهران را برای روزگار سخت افزایش دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آذر 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 35

به "برداشت 450 میلیون متر مکعبی آب های زیرزمینی درتهران، لزوم بروز رسانی طرح جامع آب توسط وزارت نیرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت 450 میلیون متر مکعبی آب های زیرزمینی درتهران، لزوم بروز رسانی طرح جامع آب توسط وزارت نیرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید