اوج گیری کرونا در فارس، محدودیت ها باز می گردد؟

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران/فارس رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، هشدار داد که استان فارس با اوج گیری مجدد شیوع کروناویروس روبرو شده و آمار مبتلایان به بیماری کووید19 طی 24 ساعت گذشته در این استان به روزهای ابتدایی شیوع بازگشته است.

اوج گیری کرونا در فارس، محدودیت ها باز می گردد؟

استان فارس با مرکزیت شیراز، طی سه ماه ابتدایی شیوع کروناویروس، به واسطه اندیشیدن راهکارها و تدابیر مختلف بهداشتی اعم از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، توقف فعالیت های مختلف خصوصا در بخش حمل و نقل درونشهری، کنترل ورودی ها، نمونه گیری فراگیر و پایش جدی برای بیماریابی فعال و البته همراهی شهفرایندان، شاهد کنترل شیوع کروناویروس بودیم به طوریکه آمارها نشان از پیشتازی فارس در مهار این بیماری داشت.

در ماه های ابتدایی، علی رغم نگرانی هایی که از ناشناخته بودن این ویروس و عوارض و علائم بیماری کووید19 وجود داشت، شمار بیماران بستری شده در بیمارستان و تعداد کسانیکه براثر ابتلا به این بیماری فوت کردند، نسبت به میانگین کشوری، عدد پائینی بود و این موضوع شیراز و فارس را نسبت به کشور متمایز کرده بود؛ اما از روزهای پایانی اردیبهشت و ابتدای خردادماه با از سرگیری فعالیت بیشتر مشاغل و راه اندازی سیستم حمل و نقل همگانی و باز شدن درهای مطب ها و مراکز تشخیصی و درمانی مختلف در شیراز، افزایش ترددها را شاهد بوده ایم.

بررسی آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نشان از رشد قابل توجه و بعضا 100 درصدی تعداد بیمارانی که تست آنها مثبت شده بود و رشد آرام اما مداوم شمار فوت شدگان از این بیماری دارد؛ موضوعی که همزمان با کاهش حساسیت ها نسبت به استفاده از دستکش و ماسک و رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی، فرایندی صعودی را به خود گرفت و تا به امروز این فرایند تداوم داشته است.

به گزارش مجله سرگرمی، تعطیلات بعد از ماه مبارک رمضان و باز شدن مراکز اقامتی، گردشگری، تفریحی، پذیرایی و زیارتی در استان فارس و ورود مسافرانی که با قصد دریافت خدمات درمانی یا گردشگری به این استان سفر می کردند را به شدت افزایش داد و این امر در کنار کاهش میزان استفاده از ماسک خصوصا در مراکز جمعی، آمار مبتلایان را روز به روز بالا برد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز چهارشنبه 28 خرداد در جلسه ستاد مبارزه با کووید19 این دانشگاه، از افزایش بی سابقه آمار مبتلایان به کووید19 در فارس خبر داد و گفت: آمار 24 ساعت گذشته استان فارس، نشانگر رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در برابر کروناویروس است.

مهرزاد لطفی، ضمن تسلیت به مناسبت سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) گفت: در 24 ساعت گذشته و براساس آمارهای ارسالی از آزمایشگاه های تخصصی کووید19 در سطح استان، آمار شناسایی موارد جدید بی سابقه بوده و شرایط استان را به روزهای نخست شیوع کروناویروس برگردانده است.

او با تاکید بر رعایت اصول بهداشتی در برابر کروناویروس، اضافه نمود: آمار صعودی مبتلایان در فارس، نشان دهنده بی توجهی و جدی نگرفتن دستورات بهداشتی در مقابله با این بیماری است.

احتمال بازگشت محدودیت ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به احتمال بازگشت محدودیت ها هشدار داد و با بیان اینکه طی روزهای اخیر شمار مبتلایان به کووید 19 هشدار دهنده بوده و نشان دهنده اوج گیری بیماری است و این امر بار بسیار زیادی به سیستم بهداشت و درمان استان وارد می کند، از آمادگی بیمارستان های استان با تمام ظرفیت های موجود برای مقابله با بیماری کووید19 خبر داد و بر انجام مراقبت های بهداشتی برای کارکنان مراکز درمانی در راستای حفظ سلامت آنان تاکید کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: لازم است کارکنان تمامی دستگاه ها، سازمان ها، ادارات و مراکز ارایه دهنده خدمات، برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کروناویروس و قطع زنجیره انتقال این بیماری، ضمن استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیرند.

همچنین در این نشست، از سوی اعضای ستاد مدیریت بیماری کووید19 دانشگاه، گزارشی در خصوص تجهیزات و امکانات موجود در مراکز درمانی، وسایل حفاظت فردی، تعداد تخت های ویژه، آمادگی بیمارستان های شیراز، سلامت تیم های درمانی، تعداد بیماران بستری، بخش های اورژانس، بستری، اتاق عمل و ظرفیت تخت های بیمارستانی و شرایط انبار دارویی ارایه شد.

گزارش میدانی مجله سرگرمی مجله سرگرمی از شیراز حاکی از کاهش سطح توجهات مردم نسبت به مخاطرات جدی کروناویروس است؛ موضوعی که منجر به کاهش تعداد افراد استفاده کننده از ماسک و به نزدیک صفر رسیدن استفاده کنندگان از دستکش های یکبار مصرف شده است.

حضور و فعالیت مشاغل پرخطر، باز شدن رستورانها و کافی شاپ ها و مراکز تفریحی و گردشگری، افزایش تعداد سفرهای درون و برونشهری، فعال شدن مشاغل کاذبی نظیر دستفروشی، عرضه گل و تمیزکردن شیشه خودروها در مراکز پرجمعیت، افزایش شمار مسافران در شیراز و حضور این افراد در حاشیه خیابانهای اصلی شهر و .... هر کدام تاثیر فزاینده بر آمار این بیماری داشته و دارد.

مشاهدات مجله سرگرمی مجله سرگرمی حاکی از نبود نظارت کافی بر استفاده از ماسک در مراکز جمعیتی نظیر پاساژها، مراکز بزرگ خرید، قطار شهری، اتوبوسهای درونشهری و ..... و عرضه و استفاده از مواد خوراکی در محل های عرضه، افزایش قابل توجه دورهمی های خانوادگی و سفرهای کوتاه تفریحی درون استانی و .... در شیراز است.

فعال شدن باشگاه های ورزشی و نبود نظارت کافی بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در این مراکز ورزشی، رعایت نشدن فاصله اجتماعی در مترو، اتوبوس و تاکسی ها و حتی کاهش حساسیت دوایر مختلف دولتی نسبت به رعایت اصول اولیه بهداشتی از سوی مراجعان، از دلایل مهم فرایند افزایشی شیوع کروناویروس در استان فارس و شهر شیراز است.

هفته گذشته نیز بارها رئیس و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به اوج گیری کروناویروس هشدار داده و تاکید کرده بودند که این شرایط به دلیل بی اعتنایی شهفرایندان نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی، افزایش سفرها، بازگشایی بسیاری از مشاغل و .... بوده است.

به گزارش مجله سرگرمی، طی روزهای اخیر، برگزاری مراسم های عروسی، دورهمی و جلسات خانوادگی، افزایش شمار سفرهای دورنشهری و برونشهری رشد چشمگیری یافته و علاوه بر آن مردم نسبت به رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک و دستکش و حتی استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی کننده، بی تفاوت شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1120

به "اوج گیری کرونا در فارس، محدودیت ها باز می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوج گیری کرونا در فارس، محدودیت ها باز می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید