انصراف روسیه از پروژه سفر به ماه، فرود ناسا در ماه سیاسی است

به گزارش مجله سرگرمی به نقل از هیل، جیم بریدنستاین مدیر ناسا کوشش دارد ائتلافی بین المللی برای پشتیبانی از برنامه ارسال فضانوردان به ماه (آرتمیس) ایجاد کند. به همین دلیل اخیراً ناسا یک توافقنامه با ژاپن امضا نموده است. اکنون به نظر می رسد کشورهای دیگر از جمله کانادا، اعضای اتحادیه اروپا، انگلیس، روسیه و استرالیا نیز قصد دارند در پروژه آرتمیس همکاری نمایند.

انصراف روسیه از پروژه سفر به ماه، فرود ناسا در ماه سیاسی است

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

در این میان به نظر می رسد روسیه که قبلاً در پروژه ایستگاه فضایی بین المللی با ناسا شراکت نموده، قصد همکاری در پروژه آرتمیس را ندارد.

دیمیتری راگوزین مدیر سازمان فضایی روسیه در مصاحبه ای آرتمیس را یک پروژه سیاسی خوانده که شبیه ناتو است. او به طور واضح در این باره گفت: صادقانه بگویم ما علاقه ای به همکاری در این پروژه نداریم.

مدیر سازمان فضایی روسیه معتقد است دلایل انتخاب بازه زمانی تاریخ فرود روی ماه (2024 میلادی) در پروژه آرتمیس سیاسی است. او همچنین کوشش های آمریکا برای ایجاد یک برنامه اکتشافی در ماه را مشابه حمله این کشور به افغانستان و عراق دانست.

راگوزین در این باره اضافه کرد: این پروژه برای آمریکا بیشتر سیاسی است. شرکای آمریکایی ما از اصول همکاری و پشتیبانی مشترک که در پروژه ایستگاه فضایی بین المللی وجود داشت، دور شده اند.

از سوی دیگر هرچند ناسا با کشورهای دیگر برای همکاری در پروژه آرتمیس مذاکره نموده است، اما همچنان رهبری پروژه را برعهده دارد. این در حالی است که روسیه فعلاً هیچ نقش معینی در طرح های اکتشاف فضایی ناسا در خارج از مدار زمین ندارد.

ناسا و سازمان فضایی روسیه درباره توسعه ایستگاه هایی در مدار ماه با یکدیگر مذاکره نموده بودند، اما به گفته مقامات این مذاکرات هنوز نتیجه معین ندارد.

همچنین در این مصاحبه راگوزین درباره همکاری با چین در پروژه های اکتشاف فضایی آینده صحبت کرد. او گفت: این کشور آسیایی به طور حتم شریک ما در پروژه ها است. امروز رابطه بین چین و روسیه بسیار خوب است.

به گفته مدیر سازمان فضایی روسیه چین طرح های اکتشافی خود را با روسیه به اشتراک گذاشته است. پیش بینی می گردد چین در دهه جاری موشک لانگ مارچ 9 را توسعه دهد. این موشک پتانسیل مورد احتیاج چین برای سفر به ماه در 2030 میلادی را فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1137

به "انصراف روسیه از پروژه سفر به ماه، فرود ناسا در ماه سیاسی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انصراف روسیه از پروژه سفر به ماه، فرود ناسا در ماه سیاسی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید