اسامی کشورهای مرتبط با عناصر القاعده و داعش در یمن اعلام شد

به گزارش مجله سرگرمی، سخنگوی نیروهای مسلح یمن اطلاعات مهمی را در خصوص عناصر گروه های تکفیری و ارتباط آنها با برخی کشورهای عربی و غیرعربی ارائه کرد.

اسامی کشورهای مرتبط با عناصر القاعده و داعش در یمن اعلام شد

به گزارش خبرنگاران از فارس، سرتیپ یحیی سریع، امروز (جمعه)، اطلاعات مهمی درباره مناطق آزادشده از چنگ عناصر سازمان های تروریستی داعش و القاعده ارائه کرد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن، پیشتر، از آزادسازی بیش از هزار کیلومتر مربع از استان البیضاء در جنوب شرق صنعاء و کشته یا زخمی شدن بیش از 250 نفر از تروریست های القاعده و داعش خبر داده بود.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در این خصوص گفت: با یاری خداوند متعال، موفقیت عملیات نیروهای خود در مناطق قیفه (ولد ریع و القرشیه) و مناطق مجاور آن در استان البیضاء را اعلام می کنیم. نیروهای ما بدین وسیله در این عملیات یکی از بزرگترین آشیانه های عناصر تکفیری-اطلاعاتی وابسته به کشورهای متجاوز در سطح جزیره عرب را از بین بردند.

یحیی سریع در ادامه گفت: از زمان آغاز تجاوزات علیه یمن، این عناصر تکفیری وارد عمل شدند و طی این چند سال، وظایف مهمی به آنها واگذار شده است. منطقه عملیات شامل شمال غرب استان البیضاء و به طور دقیق دو ناحیه ولد الربیع و القرشیه بود. عملیات در زمان تعیین و طبق نقشه از پیش تعیین شده پیش رفت بطوریکه نیروها چندین درگیری با عناصر متجاوزان داشتند. این عناصر مرتبط با سرویس های اطلاعاتی متجاوزان بودند.

سریع ادامه داد: متجاوزان و مزدوران آنها طی سا ل های گذشته با انواع اسلحه از عناصر تکفیری یادشده حمایت می کردند. اطلاعاتی در اختیار داریم که نشان می دهد عناصر آنچه القاعده و داعش خوانده می شود، در تجاوز و به طور تعیین در گروه های مزدوران مشارکت داشتند.

وی همچنین توضیح داد: پیش از عملیات نظامی، عملیاتی اطلاعاتی در سطح گسترده و با همکاری با نیروهای امنیتی صورت گرفت که این مسئله در موفقیت عملیات نظامی بسیار نقش داشت. طی اجرای عملیات، جنگنده های متجاوزان با ده ها حمله هوایی سعی داشتند جلوی پیشروی نیروهای ما به سمت مواضع تکفیری ها را بگیرند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن افزود: این عملیات طی یک هفته اجرا شد و در نهایت با نابودسازی جبهه ای که متجاوزان در اجرای عملیات های خود بر آن تکیه داشتند، به سرانجام رسید. در این عملیات، مساحتی بالغ بر هزار کیلومتر که تحت کنترل القاعده و داعش بود، آزاد شد. این عناصر در مناطق یادشده چندین اردوگاه برپا کرده بودند. نیروهای ما طی این عملیات چهارده ارودگاه را تحت کنترل خود درآورند که شش مورد آن ها متعلق به داعش بود و مابقی متعلق به القاعده.

یحیی سریع با اشاره به اینکه عناصر تکفیری از این ارودگاه ها برای آموزش استفاده می کردند، گفت که در بخشی از این اردوگاه ها کارگاه های ساخت کمربند انتحاری و بمب وجود داشت.

سریع همچنین گزارش داد بیش از 250 تن از این عناصر تکفیری یا کشته شدند، یا زخمی و یا اسیر شدند. او همچنین اشاره کرد که برخی از عناصر کشته شده، تبعه دیگر کشورهای عربی و غیر عربی بودند.

سریع همچنین گفت که پنج تن از سرکرده های داعش در این عملیات کشته شدند که مهم ترین آنها، سرکرده این سازمان و مسئول امنیتی و مالی آنها بود.

سخنگوی نیروهای مسلح با بیان اینکه تعقیب و گریز تکفیری ها همچنان در مناطق جنوبی ادامه دارد، گفت: آنچه به آن دست یافتیم نشان می دهد که عناصر تکفیری از این مناطق برای پناه دادن به عناصر خارجی مثل عناصر سعودی و غربی استفاده می کردند البته این اقدام با هماهنگی با سرویس های اطلاعاتی برخی کشورهای عربی و غیرعربی صورت می گرفت. مناطق آزادشده نقطه آغاز عملیات هایی بود که هدف آنها مردم، امنیت و برهم زدن آرامش عمومی [کشور] بود.

سریع افزود: به شواهدی دست یافتیم که اثبات می کند این عناصر تکفیری با عناصری دیگر در کشورهای عربی و غیرعربی در ارتباط بودند و از جانب کشورهای متجاوز بشدت حمایت می شدند. سرویس های امنیتی اسامی سرکرده های فراری گروه های تکفیری را اعلام خواهند کرد با توجه به اینکه این افراد تحت تعقیب هستند.

یحیی سریع در ادامه گفت که این عملیات به خوبی نشان داد که گروه های تکفیری مستقر در یمن تا چه اندازه با کشورهای متجاوز در ارتباط بودند. آمریکا، سعودی و امارات در رأس کشورهایی بودند که این گروه ها تکفیری مرتبط با آنها بودند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1187

به "اسامی کشورهای مرتبط با عناصر القاعده و داعش در یمن اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسامی کشورهای مرتبط با عناصر القاعده و داعش در یمن اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید